/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » رژیم فاس تغییر واحد پول ایران به “تومان” واحد پول تورکی را تصویب کرد

رژیم فاس تغییر واحد پول ایران به “تومان” واحد پول تورکی را تصویب کرد

اوغوز تی‌وی:حسن حاجی‌میرزایی، دبیر هیات دولت ایران از تصمیم دولت برای کاربرد واحد تومان واحد پول تورکی به جای ریال در تمام مبادلات پول کشور موسوم به ایران خبر داد. حاجی میرزایی در توضیح تصویب قانون پولی بانکی از سوی هیات دولت، در کانال تلگرامی خودش نوشت: «موضوعی که مدت‌ها قبل از سوی مردم و در تمام مبادلات پولی مورد استفاده بود، یعنی کاربرد واحد تومان به جای ریال رسمیت یافت.»
تومان برای اولین بار توسط سرمایه داران آزربایجانی در دوران صفویه در محاسبات دیوانی استفاده ‌شد, اما سکه‌ای به این نام و ارزش ضرب نمی‌شد. پرارزش‌ترین سکهٔ این دوران «محمدی» نام داشته و ۱۰۰ دینار (معادل یک‌صدم تومان) ارزش داشت. مطابق سفرنامه شاردَن ارزش یک تومان در دوران صفوی معادل ۴۵ لیره فرانسوی آن روزگار بوده است که ارزش امروزی آن تقریباً ۷۰۰ دلار آمریکا یا دو سکهٔ بهار آزادی می‌شود. در دورهٔ قاجار تومان طلا (به ارزش ۱۰ هزار دینار) علاوه بر انواع دیگر سکه ضرب می‌شد و قرآن و  تومان واحد رسمی‌ دولت امپراتوری ممالک محروسه قاجاریه شد.
در دوران احمد شاه قاجار (۱۹۱۲) هیچ سکه طلایی در چرخه مبادلات نبود و سکه استاندارد، قران با ارزش نه صدم دلار یا کمتر بود. ارزش ده قران برابر با یک تومان بود اما هیچ تومانی در چرخه مبادلات نبود و بزرگترین سکه، سکه دو قرانی بود که این هم نشان از داشتن اقتصاد قوی و کم تورم قاجار بود.
ریال(واحد پول عربی‌ )  در سال  ۱۳۰۸  در دوران حکومت رضا  پهلوی بعد از تبدیل امپراتوری چند مملکتی “ممالک محروسه قاجار” به کشور باسمه‌ای “ایران”, واحد رسمی پول  شد. ریال درمبادلات روزمره به کار نمی‌رفت، بلکه تنها در حسابداری ‌و حسابرسی و اعلام‌های رسمی از آن استفاده می‌شد .حکومت‌های فارس به علت تورک ستیزی و بدست گرفتن  بزرگترین سرمایه و سرمایه داران خاورمیانه یعنی‌ اقتصاد آزربایجان, واحدهای پول تورکی مثل قران و تومان را هم کنار گذاشتند، با این وجود تومان هنوز کاربرد خود در گفتار عامه را حفظ کرده‌است.  واحد پول قران و تومان توسط دولت امپراتوری تورکان حون ،دولت امپراتوری  تورکان سلجوقی استفاده شده است .
مقامات بانک مرکزی، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره، مشکلات مربوط به محاسبات و حسابداری دفتر، ناامنی در حمل مقادیر زیاد پول، معطل شدن در صف بانک‌ها و مشکلات شمارش حجم زیاد اسکناس و سکه را از جمله دلایل ضروری بودن این تبدیل برشمرده‌اند.کارشناسان اقتصادی معتقدند که  با بیلیاقتی رژیم آخوندی اقتصاد  تورم, باعث بی‌ ارزش  شدن پول و سرمایه ملل در این جغرافیا شده و برداشتن  صفر های نجومی از بی‌ ارزش شدن پول ایرانی‌ نجات نمیدهد,حذف صفرها از واحد پول، مستلزم ارتقای شاخص‌های دیگری چون افزایش تولید، رفع انحصارها، گشایش‌های بانکی و رشد سرمایه‌گذاری است.حذف یک صفر از واحد پول  در حالی رسمیت می‌یابد که پیش‌تر بحث کاستن سه یا چهار صفر از واحد پول مطرح بود.

 

در کانال تلگرامی دبیر هیات دولت آمده است که همه موسسات اعتباری کشور موظفند برای کمک به پیشرفت حرفه بانکداری و گزارش موارد عملکردهای غیرحرفه‌ای به بانک مرکزی، در کانون بانک‌ها عضو باشند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture