/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » سازمان دیده بان حقوق بشر: کردها در کرکوک اوراق هویتی تورکمان‌ها را ضبط کرده و اقدام به اخراج آنها کرده اند

سازمان دیده بان حقوق بشر: کردها در کرکوک اوراق هویتی تورکمان‌ها را ضبط کرده و اقدام به اخراج آنها کرده اند

اوغوز تی‌وی : سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد کردها در عراق  ، تورکمان‌ها را از کرکوک پایتخت ازلی” تورکمان الی شرقی‌” اخراج می کنند.سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد نیروهای امنیتی کرد در کرکوک اوراق هویتی تورکمان‌ها را ضبط کرده و اقدام به اخراج آنها کرده اند.تورکمان‌ها به سازمان دید بان حقوق بشر گفته اند مقامات نیروهای امنیتی کرد کارت‌های ارتزاق و هویت ملی را از آنها گرفته اند و آنها را مجبور کرده اند به مناطق دیگری خارج از استان کرکوک مهاجرت کنند.

 

لاما فاکح، مدیر خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفته است دولت اقلیم کرد  باید به اخراج تورکمان‌ها از کرکوک پایان دهد همه عراقیها حق دارند در آرامش و امنیت زندگی کنند.  اقدام مقامات کرد در کرکوک در اخراج  تورکمان‌ها غیرقانونی است.

اما سخنگوی دولت اقلیمک کرد در پاسخ کتبی به سازمان دیده بان حوق بشر، اخراج اجباری تورکمان‌ها را رد کرده و گفته است مقامات کرکوک تصمیم گرفته اند به آوارگانی که محل زندگی آنها از کنترل داعش خارج شده کمک کنند تا به محل اصلی زندگی خود بازگردند.

این در حالی‌ است که در اسناد سازمان‌های بین المللی و انتشار واقعیت ها در شبکه‌های اجتماعی وهمچنین فعالیت‌های موثر تک  تلوزیون ملی‌ تورکمان الی شرقی‌ بار‌ها جنایت‌های کرد‌های مهاجر برای ایجاد وطن جعلی در اراضی‌ تورک‌ها وسعی‌ شوینیسم‌های کرد برای کنترل و به حاکمیت گرفتن اراضی‌ تورکمان‌ها و بدست آوردن مناطق حساس تورکمان‌ها از جمله چاه‌های نفت  کرکوک ومصول که از شهر‌های ازلی تورکمان هست را با اسناد معتبر افشا کرده اند.تهدید تورکمان ها توسط نیروهای مسلح پیشمرگه (کرد و  سرباز کرایه ای)و اعمال زور و جبر به تورکمان ها  برای ترک خانه آشیانه و کار خود از کرکوک بار‌ها در اخبار سازمان‌های حقوق بشری و  کشور‌های دموکراتیک درج شده است .
قبلا نیز مهاجران کرد در تورکمان الی شرقی‌ (تورکمان‌های عراق )دست به جنایت وسیع و پاکسازی ملی‌ قومی تورکمان‌ها و اخراج آنها از وطنشان زده بودند.

در آغاز جنگ صدام- آمریکا و ایجاد حکومت محلی  سعی‌ در  گسترش اراضی‌ کردها را داشتند .مهاجران کرد ۱ سال قبل  ثبت احوال تورکمان الی شرقی‌ در کرکوک را به آتش کشیدند تا  آمار و اسناد  ترکیب جمیعتی  تورکمانها و اسناد تاریخی‌ این منطقه را از  بین ببرند.

 جبهه‌ مسلح  آزاد سازی تورکمان الی شرقی‌ بار ها  گفته است اگر کرد‌ها بخواهند ازاراضی‌ تورکمان ها  برای خود وطن سازی کنند ما هم جواب آنها‌را خواهیم داد و  تورکمان الی شرقی‌ را مستقل اعلام خواهیم کرد چون جز این برای ما چاره‌ای نمی‌گذارند.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture