/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » سال آینده وضعیت دریاچه اورمیه بحرانی‌تر و خشکسالی خواهد بود.
تنها یک میلیارد متر مکعب آب در بستر دریاچه اورمیه وجود دارد. %۹۶ درصد از دریاچه خشک شده است.

سال آینده وضعیت دریاچه اورمیه بحرانی‌تر و خشکسالی خواهد بود.

اوغوز تی‌وی :مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیا، امروز سه‌شنبه (۱۹ دی) در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه تمامی رودخانه‌های منتهی به دریاچه اورمیه خشکیده و بارندگی نیز وجود ندارد، اعلام کرد که سال آینده وضعیت دریاچه بحرانی‌تر و خشکسالی خواهد بود.

?مسعود تجریشی در تشریح سخنان خود می‌گوید: « وضعیت بارش امسال در حوضه دریاچه اصلاً خوب نبود و در نتیجه آبی وارد دریاچه اورمیه نشد و در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد».
مسعود تجریشی درباره مقصران خشکیدن دریاچه اورمیه گفت: «وزارت نیرو باید در مورد نحوه تأمین حق‌آبه دریاچه اورمیه روشنگری کند. وزارت جهاد کشاورزی نیز درباره مدیریت آب پاسخگو باشد,دریاچه آوردی ندارد. در نتیجه وضعیت دریاچه اورمیه در سال آینده وضعیت خوبی نخواهد بود».
تجریشی با تأکید بر اینکه حق‌آبه دریاچه اورمیه تأمین نمی‌شود، اضافه می‌کند: «ما در این زمینه به وزارت نیرو نامه‌ای فرستاده‌ایم و این وزارتخانه باید در مورد نحوه تأمین حق‌آبه دریاچه اورمیه روشنگری و برنامه‌های خود را با توجه به خشکسالی‌های پیش‌رو اعلام کند».

تجریشی پیش از این اعلام کرده بود که تنها یک میلیارد متر مکعب آب در بستر دریاچه اورمیه وجود دارد. در حالت نرمال وسعت دریاچه اورمیه باید ۵۸۰۰ کیلومتر مربع و تراز مخزن آن ۱۲۷۸.۰۲ باشد. با اساس سخنان مسعود تجریشی ۹۶ درصد از دریاچه خشک شده است.

باتوجه به سخنان مسعود تجریشی گویا  ۹۰ % عامل خشکیده‌ شدن دریاچه  صد‌های تجاری سپاه نیست و همه مشکل  احیا دریاچه آن۱۰%  عوامل  باقی‌ مانده, کاهش بارندگی و زدن چاه‌های عمیق از طرف کشاورزان آزربایجانی است.
هردانش آموز دوره راهنمائی هم دانش این را دارد که ببینید در فاصله ۱۵۰ کیلو متری دریاچه اورمیه  دریاچه وان  قرار دارد که عوامل بارندگی  کم بر تراز آب این دریاچه تاثیر نگذاشته است .در حالت نرمال وسعت دریاچه اورمیه باید ۵۸۰۰ کیلومتر مربع و تراز مخزن آن ۱۲۷۸.۰۲ باشد. که بر اساس سخنان مسعود تجریشی ۹۶ درصد از دریاچه خشک شده است.

?ادعاهای دروغین دولت حسن روحانی در ۴ سال یک ماه  گذشته نه تنها  محقق نشد و دولت او هم کاری برای دریاچه نکرد بلکه با وعدههای دروغ توانست زمان لازم برای خشکاندن کامل دریاچه را برای رژیم بدست آورد؛ روحانی‌ با وعده‌های دروغ  توانست بعضی‌ از فعالین آزربایجانی را فریب داده و اعتراضات خیابانی ملت تورک آزربایجان به عنوان اهرم فشار برای احیا دریاچه و اعتراض به سیاست‌های فاشیستی دولت فارس برای خشکاندن دریاچه را بدین وسیله به راحتی‌ سرکوب و کنترل کند .
روحانی نفر دوم دولت فاشیست فارس در چهار سال اندک توجه به احیای دریاچه اورمیه نکرد بر عکس در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی بهترین فرزندان آزربایجان بخاطراعتراض به خشکانیده شدن دریاچه اورمیه و عمل نکردن به وعده‌های احیای دریاچه اورمیه به زندان‌های طویل المدت محکوم شدند. با خشک شدن دریاچه ی اورمیه رژیم تقریبا به سیاست چندین ساله ی خود علیه تورکان و وطن آنها آزربایجان دست مییابد.
دولت ایران حاضر نیست حتی برای شو هم شده منابع مالی احیای دریاچه را تامین کند وعلناً علیه آزربایجان طبل نابودی را زده است. 
سران مافیایی سپاه پاسداران با احداث سدهایی تجاری بر روی رودخانه‌های آزربایجان جنوبی و رود‌های تغذیه کننده  دریاچه اورمیه (بیش از ۴۰ رود بزرگ) باعث خشکی دریاچه ارومیه گردید.
جاده میانگذر غیر مهندسی دریاچه هم بر شدت این خشکی افزود.کارشناسان عقیده دارند تنها راه نجات دریاچه اورمیه عاجلا از بین بردن سد‌های تجاری از راه رودخانه‌های تغذیه کننده دریاچه است.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture