/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه: کُردها نگران تبعات برگزاری همه پرسی باشند
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه: کُردها نگران تبعات برگزاری همه پرسی باشند آزربایجان تورکونون اوجا سئسی ? ? اوغوزتی‌وی OğuzTV ? @oguztv ???

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه: کُردها نگران تبعات برگزاری همه پرسی باشند

اوعوز تی وی:کالین روز سه شنبه طی مقاله ای در روزنامه دیلی صباح ترکیه نوشت: تمام کشورها مخالفت تجزیه عراق هستند و تنها استثنا در این خصوص رژیم صهیونیستی بوده و تنها بنیامین نتانیاهو به صورت آشکار از تشکیل کردستان مستقل حمایت کرده است.

وی بیان کرد: ایران مرزهای هوایی خود را به روی اربیل و سلیمانیه بسته و عراق نیز تدابیری اتخاذ کرده و ترکیه نیز در این راستا تحریم هایی علیه اقلیم کردستان عراق اعمال کرد و کشورهای دیگر را به این اقدام فراخواند.

وی تاکید کرد: رهبران اقلیم کردستان عراق به خاطر منافع سیاسی و اقتصادی خود دست به تجزیه عراق زدند و نزدیک ترین متحد خود یعنی آنکارا را از دست دادند.

وی در این مقاله اعلام کرد: ترکیه در سخت ترین دوران سیاسی و اقتصادی در کنار مردم کُرد عراق بوده است ولی امروز رهبران کُرد با برگزاری این همه پرسی غیرقانونی باعث بروز بحران های منطقه ای و بین المللی شدند که احتمال ایجاد مسائل بزرگتر در روزهای آینده را تقویت می کند.

وی بیان کرد: اقلیم کردستان عراق با این اقدام غیرقانونی همه ان چیزی را که طی سالها به دست آورده‌ بود، به خطر انداخته است و در این مرحله دیگر اهمیتی ندارد که آیا این همه پرسی در واقع برای استقلال انجام شده و یا برای تقویت جایگاه اداره اقلیم در قبال دولت بغداد صورت گرفته است.

وی در این مقاله تاکید کرد: این همه پرسی تبعات جدی به همراه خواهد داشت و تاثیر آن در عرصه های مختلف نمود پیدا خواهد کرد.

وی با بیان این که ‘هیچ شبهه ای نیست که کردهای عراق، مانند عرب ها، ترکمن‌ها و دیگر شهروندان جامعه عراق حق دارند که در صلح و امنیت و رفاه زندگی کنند’ نوشت: آنها نیز مانند سنی‌ها و شیعیان از سوی رژیم های سرکوبگر قربانی شده اند.

وی اظهار کرد: اختلافات اساسی اربیل با بغداد در زمینه های قانونی وجود دارد و دولت مالکی، امید و اعتماد برای حفظ جامعه عراق را کاهش داده است و کردها هم مانند اعراب٬ سنی ها و ترکمن ها از این سیاست غیر مسئولانه و پرهزینه رنج می برند.

بر اساس مطالعات اخیر نمی توان گفت که کردهای عراق در برابر مشکلات و بحرانهایی که از سال ۲۰۰۳ تجربه کرده اند، موقعیت ویژه ای دارند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در مقاله خود با بیان این که اقلیم کردستان عراق در بیش از ده سال گذشته با وجود هرج و مرج در این کشور پیشرفت های زیادی داشته است، نوشت: اکنون اقلیم کردستان عراق دارای شورا، پرچم، نیروهای امنیتی، مرزها و گمرکات خاص خود بوده و حتی یک واحد فدرال دارای واحد پولی مشخص است در حالی که هیچ گروه دیگری در عراق این امتیازات را ندارند ولی برگزاری همه پرسی، تمام این دستاوردها را به خطر انداخته است.

به گزارش ایرنا، با وجود مخالفت های بین المللی، منطقه ای و دولت مرکزی عراق و مغایرت آشکار با قوانین بین المللی، همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق دیروز (دوشنبه) در مناطقی از شمال عراق از جمله استان های اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد اختلاف از جمله کرکوک و خانقین برگزار شد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture