/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » سفیر سابق ایران در باکو: روسیه بوسیله ارامنه و کردها.. جنگی نیابتی علیه ترکیه اداره می‌کند

سفیر سابق ایران در باکو: روسیه بوسیله ارامنه و کردها.. جنگی نیابتی علیه ترکیه اداره می‌کند

اوغوز تی وی:افشار سلیمانی سفیر سابق ایران در جمهوری آزربایجان روسیه را متهم کرد که اقدام به اسکان ارامنه سوریه و اعضایی از حزب تروریستی (پ.ک.ک) در اقلیم قاراباغ کرده تا از آن‌ها علیه ترکیه استفاده کند.
سلیمانی  از مانقوردهای شناس در آزربایجان شمالی و جنوبی است و سالها سیاست ‌های آنتی آزربایجانی دولت فاشیستی  ایران را  وی  اداره کرده و بار‌ها بر علیه تورکان آزربایجان و هویت آنها  فعالیتها انجام داده و سخنان رکیک ایراد کرده است .

بگزارش العربیه این سخنان در مصاحبه سلیمانی با روزنامه «آرمان» نزدیک به هاشمی رفسنجانی منتشر کرده و در آن به درگیری‌های اخیر میان آزربایجان و ارمنستان و روابط تنش‌آمیز میان روسیه و ترکیه پرداخته است.
سلیمانی می‌گوید که «روسیه پس از تنش در روابطش با آنکارا، از ارامنه علیه ترکیه استفاده می‌کند».
سلیمانی  ابراز عقیده کرده که روسیه از ارامنه، برای جلوگیری از نزدیکی میان آزربایجان و غرب و منظم کردن باکو به نهادهای تحت رهبری خود همچون اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان معاهده اجتماعی استفاده می‌کند و علاوه بر آن از نفوذ ترکیه در جنوب قفقاز جلوگیری می‌کند.
البته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که به نظر می‌رسد خود آغازگر جنگ قاراباغ باشد، بر عکس آن‌چه که برخی از رسانه‌ها همچون روزنامه ایرانی «میزان» وابسته به دستگاه قضایی ایران مدعی هستند، می‌گوید که «ترکیه درگیری‌های قره‌باغ را با هدف جبران اشتباهات خود در سوریه آغاز کرد».

سلیمانی به کمک‌های روسیه به ارامنه با هدف «اشغال مناطقی در آزربایجان»‌هم اشاره کرد و گفت که نخستین دخالت‌ها از این دست، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود: «روسیه همواره در بحران‌هایی که در محیطش روی می‌دهد مداخله می‌کرد».
 افشار سلیمانی گرچه کمک ‌های  رژیم ایران به ارمنستان و جنایتهای ارمنی در آزربایجان را می‌خواهد  مخفی‌ نگاه دارد ولی‌ در اعترافات خود نتوانسته رول ‌های اول و سوم در کمک به ارامنه که روسیه و تروریست ‌های پکک را  مخفی کند.

 
او ادامه داد:‌ «روسیه می‌گوید که ترکیه طرفی در این جنگ است. اما اگر عمیق بنگریم، خواهیم دید که این روسیه است که طرفی در تنش است».
اردوغان ادامه داد: «روسیه دوست دارد که طرفی در جنگ‌ها باشد، همانگونه که در اوکراین و گرجستان انجام داد و همانگونه که اینک در سوریه عمل می‌کند».
احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه نیز هشدار داد که کشورش «تا پایان جهان» در کنار آزربایجان خواهد ایستاد.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture