/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » سناتور ارشد فرانسوی: رژیم ایران با ۴۰ میلیون تورک آزربایجانی در ایران باید در مناقشه قاراباغ مواظب و عادل باشد

سناتور ارشد فرانسوی: رژیم ایران با ۴۰ میلیون تورک آزربایجانی در ایران باید در مناقشه قاراباغ مواظب و عادل باشد

اوغوز تی وی: روحانی چهارشنبه اول دی ماه وارد ایروان شد. سناتور ارشد فرانسوی همزمان با سفر حسن روحانی به ایروان در گفتگو با خبرنگاران گفت که ایران  بجای طرفداری از ارمنی‌های اشغالگر می تواند به حل مناقشه جمله قاراباغ( قره باغ )کوهستانی کمک کند.

ناتالی گوله سناتور فرانسوی و نائب رئیس کمیته امور خارجه سنات در ادامه گفت :ایران با ۴۰ میلیون جمعیت آذربایجانی  و تورک  میتوانست نقش میانجی گر  عادلانه رول نقش مرکزی در واسطه گری میان دو کشور همسایه شمالی داشته باشد.ایران با جمعیت ۴۰ میلیونی آزربایجان و نیم ملیونی ارمنی در کشور خودش باید مواظب و حسابگر و عادل رفتار کند.

خانم گوله در ادامه گفت که سالهاست ایران به اقتصاد ارمنستان که در حال فروپاشی است، کمک کرده و میکند.ایران میتواند در صورت درخواست طرفین, ارمنستان را به راه منطقی هدایت کرده و زمینه آزادسازی اراضی اشغالی آزربایجان را فراهم کندو راه حل عادلانه ای  پیرامون اراضی اشغالی آذربایجان ارائه دهد.

  خانم ناتالی گوله در ادامه گفت که نقش ایران می تواند خیلی بهتر از گروه مینسک باشد.چون ایران در این مناقشه طرف ارمنستان را داشته و آزاد سازی اراضی اشغالی آزربایجان را  به تاخیر انداخته است.ایران حتی در طول ۲۴ سال اشغال قاراباغ توسط ارمنی‌ها  به رژیم آرمانی کمک‌های نظامی اقتصادی ارائه داده و علناً به ارمنستان کمک کرده است . گروه مینسک با رهبری آمریکا، فرانسه و روسیه از سال ۱۹۹۴ میان آذربایجان و ارمنستان میانجیگری میکند.

ارمنستان در سال ۱۹۱۸  بر روی اراضی تاریخی آزربایجان شمالی بدست روس‌ها ایجاد شد ولی‌ ارمنی‌ها با این قانع نشده ومدام به اشغال بیشتر اراضی‌ آزربایجان پرداخت  مناقشه میان دو کشور از زمانی دوباره آغاز شد که ارمنی‌ها این بار در   سال ۱۹۸۸ بکمک روس‌ها و ایرانی‌‌ها با حمله به اراضی آزربایجان شمالی طی چهار سال ۲۰ درصد از اراضی این کشور، از جمله قاراباغ( قره باغ )کوهستانی و هفت منطقه اطراف آن را اشغال کرد.

تاکنون شورای امنیت سازمان ملل با تصویب چهار قطعنامه و شورای امنیت  اتحادیه اروپا  با تصویب دو قطعنامه ارمنستان را اشغالگر شناخته و از ارمنستان خواسته است که اراضی اشغالی را آزاد کند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture