/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » صدمین سال جمهوریت و استقلال آزربایجان بر ۵۰ میلیون تورک آزربایجان مبارک باد
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi 50 milyon Azərbaycan türkünə qutlu olsun صدمین سال جمهوریت و استقلال آزربایجان بر ۵۰ میلیون تورک آزربایجان مبارک باد @OGUZTV 🇦🇿

صدمین سال جمهوریت و استقلال آزربایجان بر ۵۰ میلیون تورک آزربایجان مبارک باد

اوغوزتی‌وی :استقلال جمهوری آذربایجان که به عنوان اولین جمهوریت دموکراتیک مسلمان شرق وآسیا محسوب میگردد، از سوی شورای ملی آذربایجان به رهبری محمد امین رسول زاده، در شهر تفلیس گرجستان و به تاریخ ۲۸ می ۱۹۱۸ اعلام گردید.

حکومت موقت آذربایجان به دلیل تحت اشغال بودن باکو از سوی گروهای ارمنی و باندهای بلوشیکی بود، به ریاست فتحعلی خان خویسکی از شهر گنجه اداره میشد.

در چهارچوب توافقنامه‌ای که روز ۴ ژوئن۱۹۱۸ میان دو دولت منعقد گردید، ارتش قفقاز اسلام به فرماندهی نوری پاشا برای مقابله با تهدیدات ارمنی و بلشویک که روز به روز افزایش می یافت، به کمک آذربایجان شتافت.

با پاکسازی گوی چای، سالیان، آغ سو و کوردمیر از دست گروههای ارمنی و واحدهای بلشویک، روز ۱۵ سپتامبر ۱۹۱۸، باکونجات یافت. ارتش قفقاز اسلام، در راستای جنگهایی که برای نجات باکو انجام داد، جمعا ۱۱۳۰ شهید داد.

در آذربایجان طی مدت زمانی کوتاه، اصلاحاتی در زمینه اقتصاد، آموزش، دین و آزادی وجدان اجام گردید و اولینهای بسیار به امضا رسید.

در اطلاعیه استقلال جمهوریت، به همه شهروندان بدون توجه به قومیت، دین، مذهب و جنسیت، حقوق مساوی اعطا شد.آذربایجان اولین کشوری میان کشورهای مسلمان شرق آسیا است که به بانوان حق رای دادن داده است.

در حالی که واحد پولی و تمبرهای خاص خود این کشور به تداول رسید، بانک دولتی و دانشگاه دولتی باکو نیز تاسیس شد.

علی رغم همه تهدیدات خارجی، روز ۲۶ ژوئن، آذربایجان ارتش خود را تاسیس کرد که در تاسیس این ارتش، نظامیان عثمانی نیز نقش به سزایی داشتند.

در نتیجه تصمیمی که حکومت آذربایجان روز ۲۷ ژوئن ۱۹۱۸ گرفت، زبان تورکی، زبان رسمی دولت اعلام شده نه تنها آموزش زبان تورکی آزاد  شد بلکه آموزش به زبان تورکی و تحصیل همه دروس به زبان مادری آزاد و اجباری شد آموزش و تحصیل به زبان ترکی در مدارس راهنمایی که قبلا به زبان روسی بود، اجباری شد.

روز ۷ دسامبر سال ۱۹۱۸ نیز پارلمان این کشور با ۱۲۰ کرسی، آغاز به فعالیت کرد.این پارلمان که در آن همه احزاب سیاسی و گروههای قومی دارای نمایندگانی بودند، طی ۱۷ ماه، ۲۳۰ لایحه قانونی را تایید کرد.

جمهوری آذربایجان روز ۲۸ آوریل ۱۹۲۰، با اشغال از سوی ارتش شوروی، پایان یافت.

پس از فروپاشی شوروی نیز، آذربایجان بار دیگر استقلالش را اعلام کرده و وارث جمهوری آذربایجان در سالهای ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ گردید.

1. Azərbaycan dövlətinin banisi Rəsulzadə səsi ...☾✵ - Oğuz Medya اوغوز مئديا     
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture