/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » عباس لسانی فعال نستوه آزربایجان از زندان آزاد شد

عباس لسانی فعال نستوه آزربایجان از زندان آزاد شد

اوغوز تی وی: روز چهارشنبه ۵خرداد سال ۹۵ عباس لسانی زندانی سیاسی آزربایجانی پس از اعلام اعتصاب غذا به دلیل عدم آزادی در موعد مقرر و پرونده‌سازی جدید دست به اعتصاب غذا زده بود، از زندان عادل‌آباد شیراز آزاد شد.

دوران محکومیت واهی  این فعالملیمی بایست در روز ۲۹اردیبهشت۹۵ پایان می‌پذیرفت و این زندانی آزاد می شد، اما با پرونده‌سازی های جدید حکومت راسیست ایران  از آزادی وی ممانعت بعمل آمد.

این فعال در اعتراض به این اقدامات از صبح پنجشنبه ۳۰اردیبهشت۹۵ دست به اعتصاب غذا زد.

همزمان آیت مهرعلی بیگلو، رسول رضوی، حسین علی محمدی و مرتضی مرادپور در زندان مرکزی تبریز، میثم جولانی، مرتضی پروین، مصطفی پروین، توحید امیرامینی، صالح پیچقانلو و محسن محسن زاده در زندان اردبیل، لطیف حسنی در زندان رجایی‌شهر کرج، ۱۱ زندانی سیاسی آذربایجانی دیگر در حمایت و همراهی با این زندانی دست به اعتصاب غذا زدند.

شنبه ۲۱فروردین۹۵ عباس لسانی در شعبه ۶ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شیراز به ریاست قاضی زارع محاکمه شد.

اتهام جدید این فعال که به نیابت از دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل از سوی زارع به وی تفهیم گردید «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروهها و سازمانهای مخالف نظام و مغایر با تمامیت ارضی کشور به منظور تجزیه طلبی و استقلال آذربایجان از طریق تهیه و در اختیار قرار دادن فایل و بیان صوتی خود جهت تحریک قومگرایان افراطی یا پان ترکیست در راستای ایجاد اغتشاشات و تظاهرات غیر قانونی» است.

این فعال روز ۳۱تیر۹۴ در مسیر حرکت به محل کار خود در شهر اردبیل از سوی ماموران امنیتی بازداشت و برای گذراندن حکم ۱ سال حبس تعزیری به زندان اردبیل منتقل شد.

پس از آن وی روز ۲۲آبان۹۴ پس از اعلام اعتصاب غذا از زندان اردبیل به زندان عادل‌آباد شیراز تبعید شد.

 عباس لسانی در فروردین ماه سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل به ریاست قاضی اسدپور به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم در حالی برای این فعال آزربایجانی صادر شده که او در اعتراض به عدم رعایت اصل ۱۶۸ قانون اساسی مبنی بر علنی بودن دادگاه ها از سوی مقامات قضایی از حضور در جلسه دادگاه خودداری نموده بود.

حکم ۱ سال حبس تعزیری عباس لسانی در شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان اردبیل عینا تایید گردید.

این حکم در رابطه با بازداشت وی در شهریور سال ۱۳۹۰ صادر شده است.

عباس لسانی روز ۱٨شهریور۹۰ در پی اعتراضات مردم آذربایجان به خشکاندن دریاچه اورمیه در شهر اردبیل بازداشت و پس از ۵۵ روز با قرار وثیقه ۱۰۰ ملیون تومانی آزاد شد.

این فعال بارها به دلیل فعالیت های هویت طلبانه خود از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و در دادگاه انقلاب به حبس محکوم شده است.

وی به علت شرکت در تظاهرات سال ۸۵ اردبیل و شرکت در مراسم سالیانه قلعه بابک در تیر ۸۴ به ۳۰ ماه حبس تعزیری از سوی مراجع قضایی اردبیل و اهر محکوم شد. وی در طول سالهای ۸۵ ، ۸۶ ، ۸۷  در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بوده که مدتی از محکومیت خود را در تبعید و در زندان یزد گذراند.

این فعال آزربایجانی به دلیل شرکت در مراسم قلعه بابک در سالهای ۱۳۸۲ ٬ ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴، به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مشروطیت بر سر مزار باقرخان سالار ملی در مرداد ۱۳۸۴، انتشار تقویم تورکی در سال ۱۳۸۲، تحصن اعتراض آمیز در روز ۲تیر۸۳ در مسجد سرچشمه اردبیل، روز ۴خرداد۹۰ به دلیل شرکت در سالگرد شهدای خرداد ۸۵ آذربایجان در اورمیه، روز۶ مهر ماه سال ۱۳۹۱ به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مرحوم ابراهیم جعفرزاده در خوی و روز ۱اسفند۹۲ در آستانه روز جهانی زبان مادری به همراه ده ها تن از فعالان آذربایجانی در اهر  بازداشت شده است.

وی بارها در مقاطع مختلف بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده است.

سازمان عفوبین الملل، انجمن دفاع از حقوق زندانیان ، سازمانهای مختلف حقوق بشری طی سالیان گذشته در بیانیه های متعدد خود در دفاع از این فعال آذربایجانی و نگرانی از وضعیت وی صادر کرده اند. این فعال ملی بار  ها بدلیل فعالیت های ملی خود توسط حکومت ایران بازداشت و به حبس های طولانی مدت محکوم شده است  طبق آخرین گزارش بدست آمده این فعال ملی پس ار ۲۸ ساعت از آزادی موقت  به شهر مادری خود اردبیل رسیده است

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture