/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » عربستان : ایران یک مورد استثنایی ,تغییرناپذیر ,معضل و فاجعه‌ای برای خاورمیانه است

عربستان : ایران یک مورد استثنایی ,تغییرناپذیر ,معضل و فاجعه‌ای برای خاورمیانه است

اغوز تی‌وی: اظهارات وزیر امور خارجه چین برای میانجیگری بین رژیم آخوندی ایران و دولت عربستان، واکنشهای متفاوتی را از سوی رژیم اشغالگر ایرانی‌  و دولت عربستان به دنبال داشته است.

‫ترکی بن محمدالماضی، سفیر عربستان در چین،‬‎ ile ilgili görsel sonucuوانگ یی، وزیر خارجه چین، روز چهارشنبه، ۱۲ اسفند، در حاشیه نشست سالانه خبری پارلمان چین، از ایران و عربستان به عنوان دوستان خوب چین نام برده و گفته بود که پکن در صورت نیاز آماده است برای رفع کدورت‌ها نقش ایفا کند.

İlgili resimترکی بن محمدالماضی، سفیر عربستان در چین، در گفت‌وگو با خبرگزاری شینهوا، آژانس رسمی خبری جمهوری خلق چین درباره تمایل وانگ ئی به میانجیگری برای حل اختلافات بین عربستان سعودی و ایران گفته است عربستان از تلاش چین برای ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه استقبال می‌کند اما ایران یک مورد استثنایی و فاجعه‌ای برای خاورمیانه است: « ایران تغییرناپذیر است و بر هیچ اساس و میانجیگری نمی‌توان با آن تعامل کرد. زیرا ایران معضل است وتلاش می‌کند صلح اجتماعی بحرین را به خطر بیندازد و در یمن،‌ سوریه، عراق و لبنان مداخله می‌کند، بر چه اساسی می‌خواهید میانجیگری کنید؟»

سفارتخانه ایران در چین روز جمعه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ شمسی، طی بیانیه‌ای در عین حال اعلام کرد که اختلاف میان دو کشور همسایه «اصولا اختلاف نظر در دیدگاه‌ها، عملکرد و سیاست‌های اعلامی و اعمالی است».

سفیررژیم فاشیست و اشغالگر ایرانی‌ در چین، سعودیه را به پشتیبانی از گروههای تروریستی متهم کرده و گفته است: « عربستان سعودی با اتخاذ و اجرای سیاست‌های فرقه گرایانه، دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی و نیز حمایت مادی و معنوی از گروه‌های تروریستی و تکفیری، منطقه و جهان را بی‌ثبات و ناامن ساخته است».

ترکی بن محمدالماضی، سفیر عربستان در چین، نیز درمصاحبه با نشریه «الیوم السابع» ضمن استقبال از این پیشنهاد در عین حال گفته بود که ایران «غیر قابل تغییر» است.

قابل ذکر است که کدورت  روابط ایران و عربستان سابقه طولانی دارد و از بوجود آمد کشور موسوم به ایران از سال ۱۹۳۶ تا کنون نگرش ایرانیان به عرب‌ها نگرشی دشمنانه و مملو از تحقیر بوده است و ایران سعی‌ داشته نفوذ سیاسی خود را جغرافیا‌های عرب افزایش دهد.همکنون اشغال الاحوازعربستان با جمعیت ۷ میلیون عرب از سال ۱۹۲۵ تا کنون توسط ایران   ، ادعای شووونیستی ایرانیان به جزیره‌‌های تنب اصغر- تنب اکبر-  ابوموسی – خلیج عربی‌ ، دخالت نظامی و سیاسی ایرانیان در سوریه و عراق و یمن و فلسطین و کشور‌های عربی‌ ، از جمله موارد تنشزا بین رژیم فارسی آخوندی ایرانیان و دولت‌های عرب اللخصوص عربستان سودی است.

ایران در سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند، در حالی‌ که عربستان از مهم‌ترین حامیان گروهی از شورشیان آن کشور است.در یمن روندی معکوس حاکم است و در حالی‌ که ائتلافی به رهبری ریاض دست به حملات هوایی علیه شورشیان حوثی برای بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی زده، مقام‌های  رژیم اشغالگر ایرانی‌ از شورشیان حوثی حمایت کرده و در عین حال به «ارسال سلاح» برای آنها متهم شده‌اند.عربستان سعودی در زمستان سال گذشته و در پی حمله به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران و مشهد مناسبات دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد.

در همین حال به‌ دنبال حادثه منا در مهرماه ۹۴ که به مرگ ۴۶۵ زائر از کشور موسوم به ایران منجر شد، ایران و عربستان نتوانستند بر سر تدابیر امنیتی و دیگر مشکلات بین دو کشور به توافق برسند و زائران از کشور موسوم به ایران در حج ۹۵ حضور نداشتند.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture