/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » علی لاریجانی: مجموع بدهی‌های دولت موسوم به ایران به بانک‌‌ها دو برابر بودجه کشور است
Iranian parliament speaker Ali Larijani speaks during a press conference in Tehran, Iran, Tuesday, Dec. 6, 2016. (AP Photo/Vahid Salemi)

علی لاریجانی: مجموع بدهی‌های دولت موسوم به ایران به بانک‌‌ها دو برابر بودجه کشور است

اوغوز تی وی:علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران اعلام کرد: «بدهی دولت به بخش‌های مختلف مانند بانک‌ها رقم بالایی است و حجم آن حدوداً دو برابر بودجه کشور است بنابراین باید راه حلی برای این مسئله یافت.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی پارلمان با اعضای هیئت عامل صندوق توسعه ملی، از حجم بالای بدهی‌های دولت ایران به بانک‌های این کشور خبر داد و گفت حجم این بدهی‌ها دو برابر بودجه کل کشور است.

رئیس مجلس ایران با بیان اینکه معوقات بانکی یک معضل برای کشور است، افزود: «باید در خصوص رفع مسئله معوقات بانکی راهکار ارائه داده شود به دلیل اینکه این موضوع تحرک بانک‌ها را گرفته است بنابراین باید در این خصوص آسیب‌شناسی صورت گیرد.»

لاریجانی درباره پیشنهاد استقلال بانک مرکزی نیز گفت: « اصل موضوع استقلال بانک مرکزی حرف درستی است. در مورد استقلال بانک مرکزی باید موضوع معنا شود چون قبل از اینکه به فهمی از مفهوم استقلال بانک مرکزی برسیم مشکل قابل حل نخواهد بود و این آسیب در دولت‌ها وجود داشته که از بانک مرکزی پول استقراض می‌کنند، بنابراین باید موضوع حل شود.»

استقلال بانک مرکزی به معنای جدایی سیاست‌های پولی از سیاست‌های مالی در نظام اقتصادی کشور است که بانک مرکزی را از حوزه تسلط مطلق دولت رها می‌کند و در نتیجه دولت نمی‌تواند به میل خود و به هر میزانی که تشخیص می‌دهد به استقراض از بانک مرکزی و انتشار پول به منظور تامین کسری بودجه روی آورد.

حجم مجموع بدهی دولت ایران تا پایان دی ماه ۱۳۹۵ شمسی، ۷ بیلیون ریال معادل ۷۰۰ هزار میلیارد تومان (۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال) اعلام شده است. بانک مرکزی ایران در اردیبهشت ۱۳۹۶ در بیانیه‌ای اعلام کرد کل تغییر در مانده بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در یک دوره ۴۴ ماهه (خرداد ۱۳۹۲ تا بهمن ۱۳۹۵) معادل ۱۱۱۴.۴ هزار میلیارد ریال است که از این میزان، ۷۷.۲ درصد (۸۶۰.۱ هزار میلیارد ریال) مربوط به افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی و ۲۲.۸ درصد (۲۵۴.۳ هزار میلیارد ریال) مربوط به افزایش بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی بوده است.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture