/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » مایکل دوران: جمهوری اسلامی سعی می کند بین آمریکا و اروپا اختلاف ایجاد کند
جمهوری اسلامی سعی می کند بین آمریکا و اروپا اختلاف ایجاد کند @oguztv 🇦🇿

مایکل دوران: جمهوری اسلامی سعی می کند بین آمریکا و اروپا اختلاف ایجاد کند

اوغوزتی‌وی:در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام، مایکل دوران پژوهشگر ارشد اندیشکده هادسن در گفتگوی اختصاصی به صدای آمریکا گفت: در مراحل اولیه ایرانیها تلاش خواهند کرد که بدون اقدام نظامی در منطقه با هدف فشار گذاردن بر نظام جهانی اقداماتی را انجام دهند.


وی افزود: ایران احتمالا جلوی بازرسی سایتهای اتمی خود را خواهند گرفت و به اروپاییها خواهند گفت که در حال اجرای برجام هستند تا بین آمریکا و اروپا اختلاف ایجاد کنند.
آقای دوران افزود: در مراحل بعدی و با افزایش تنشها، ایران احتمال دارد اقدام نظامی علیه متحدان آمریکا در منطقه انجام دهد که به آمریکا بگوید این هزینه خروج از برجام است؛ اما مطمئنا توان مالی لازم برای آن را ندارند.
روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.
پرزیدنت ترامپ ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.
پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.
خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.
رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

دو روز بعد از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران، رویترز در گزارشی می گوید کشورهای اروپایی خواستار معافیت از تحریم هایی هستند که دولت آمریکا پس از خروج از برجام علیه شرکت هایی اعمال خواهد کرد. آنها امیدوار به ادامه روابط تجاری- اقتصادی با ایران هستند.

«برنو لومر» وزیر دارایی فرانسه روز جمعه گفت، از آمریکا می خواهد شرکت های اروپایی که با ایران معامله می کنند را مشمول تحریم های جدید نکند.

وی گفت: من دو روز قبل به همتای آمریکایی خود گفتم، تصمیم آمریکا برای برخورد با شرکت های اروپایی طرف معامله با ایران، با آنچه تقویت روابط اروپا با آمریکا تلقی می شود، مغایرت دارد. من از او خواستم آمریکا برخی از شرکت های اروپایی را مشمول معافیت از تحریم های جدید کند و یا زمان اجرایی شدت تحریم های جدید علیه طرفهایی که ه با ایران تجارت کنند را به تعویق بیاندازد.

وزیر دارایی فرانسه همچنین گفت، اروپا می خواهد در چارچوب توافق برجام به روابط تجاری / اقتصادی با ایران ادامه دهد.

از سوی دیگر، آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان نیز ضمن لزوم حفظ برجام گفت، باید برای مهار فعالیت های مخرب جمهوری اسلامی ایران در منطفه و برنامه موشک بالستیک ایران، تبادل نظر کرد.

وی افزود: لغو توافق اتمی با ایران موضوعی است که هم باعث نگرانی و هم تاسف ماست. این توافق نتیجه دوازده سال کار و تلاش دیپلماتیک است که احتمالا، توافقی کامل نیست. من هم تایید می کنم، در برخورد با ایران مسائل بسیاری مثل جنگ احتمالی با اسرائیل یا برنامه موشک بالیستیک و نقش ایران در سوریه وجود دارد که مورد نگرانی است. با همه اینها، به باور من درست نیست از توافقی که امضا کرده ایم و از رای متفق القول در شورای امنیت سازمان ملل متحد برخوردار شد، خارج شویم. خروج از برجام به اعتماد در نظم بین المللی آسیب می رساند.

آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان ، همچنین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، درباره سرنوشت برجام تبادل نظر کرد.

.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture