/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » مقبره الشعرای تبریز از افق دید شهر حذف میشود

مقبره الشعرای تبریز از افق دید شهر حذف میشود

 اوغوز تی وی:آثار تاریخی شهر تاریخی تبریز که یکی از شهرهای مشهور مشرق زمین محسوب می گردد در لابلای حجمهای خاکستری رنگ بتونی در حال گم شدن است.
شهر تبریز به عنوان مرکز آزربایجان جنوبی٬ یکی از مهمترین شهرهای مشرق زمین است که در طول قرنها در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و نام این جهان شهر٬ همواره تداعی کننده حکمت٬ مینیاتور٬ موسیقی٬ شعر٬ اندیشه پیش رو٬ معماری٬ مبارزه٬ فرش٬ نوآوری و البته آثار تاریخی متعددی بوده است.
این شهر که برای قرنها پایتخت سلسله های متعددی از خاندانهای ترک تبار بوده تا قبل از آغاز سلطنت پهلوی مملو از کاخها٬ عمارتها٬ کلاه فرهنگیها و باغهای تاریخی بود که متاسفانه بخش اعظمی از باغها و قصرهای قاجاری این شهر در دوران پهلوی اول بطور کامل تخریب شد. به این ترتیب دارالسلطنه تبریز که ولیعهد نشین عهد قاجاریه بود در طی حکومت پهلوی بخش بزرگی از تاریخ خود را از دست داد.
پس از تشکیل حکومت  به ظاهر اسلامی ایران نیز اگرچه  ادعا هایی مبنی بر بهسازی این کلان شهر صورت گرفت اما شواهد نشان می دهد که اثار تاریخی٬ موزه ها٬ خانه های مشهور و باغهای این شهر از وضعیت رضایت بخشی برخوردار نیست.
سالن زیبای شیر خورشید در تبریز که در دوران رضا شاه ساخته شده بود ویران شد و ارک علیشاه که توانست از اقدامات تخریبی جمعی از افراطیون جان سالم به در برد امروزه تحت سایه سنگین مصلای شهر قرار دارد.
در دهه‌های پس از انقلاب مسجد بزرگی در فضای پیرامون ارگ بنام مصلی بزرگ تبریز بنا شده که بخشی از فضای بصری ارگ را تحدید کرده و افق دید این بنا را تهدید نموده است. از این مسجد در مراسم مختلف دولتی و در روزهای جمعه برای برگزاری نماز جمعه استفاده می‌شود.
اما براساس اخباری که در صفحات اجتماعی منتشر شده در حال حاضر گلوی دیگر بناهای تاریخی شهر تبریز نیز در حال فشرده شدن است.
متاسفانه در سالهای اخیر بخاطر ساخت و سازهای انبوه و بلند مرتبه٬ حریم آثار تاریخی تبریز از جمله مقبره الشعرا یا مسجد کبود و گورستان عصرآهن یا مسجد چهارمنار و… رعایت نشده است. این در حالی است که براساس استانداردهای یونسکو ساختمانهای تازه ساز اولا باید در فاصله معینی از بناها تاریخی باشند و همچنین اگر در محدود دید بنا قرار دارند نباید بیش از سه طبقه باشند.
در تصویر فوق بنای مقبره الشعرا مشاهده می شود که حریم آن بصورت فاحشی از سوی یک سازه بتونی در حال تهدید شدن است.
بیش از ۴۰۰ شاعر، هنرمند٬ عارف و شخصیت نامی از جمله استاد شهریار از ۸۰۰ سال پیش به ترتیب در اینجا به خاک سپرده شده‌اند. همین امر باعث شده تا مقبرالشعرا در زمره یکی از مهمترین آرامستانهای جهان قرار گیرد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture