/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » موج دستگیری فعالان عرب الاحواز ی معترض به تقلب در انتخابات شورای شهر

موج دستگیری فعالان عرب الاحواز ی معترض به تقلب در انتخابات شورای شهر

اوغوز تی وی:در پی بالا گرفتن اعتراضات مردم عرب الاحوازیبه تقلب در انتخابات شورای شهر و تجمع چند هزار نفری در مقابل فرمانداری، تعدادی از فعالان اجتماعی عرب توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

به گزارش منابع محلی ىر تماس با “العربیة.نت” با استمرار روند اعتراضات مردم عرب الاحواز به نتایج انتخابات شورای شهر، نیروهای امنیتی فعالان اجتماعی و فرهنگی حاضر در اعتراضات را دستگیر کردند.

اعتراضات درالاحواز در پی آن بالا گرفت که علیرغم اینکه نتايج اوليه حاكى از پيروزى كانديداهاى عرب و چيره شدنشان بر همه ١٣ كرسى شوراى شهرالاحواز بود. به گفته کنشگران و فعالان عرب ” از صبح يكشنبه نتيجه به نفع لرها و ديگر اقليت‌هاى مهاجر توسط عوامل‌شان در فرماندارى و با حمايت دستگاه‌هاى امنيتى تغيير داده شد و در نتايج رسمى اوليه اعلام شد كه فقط ٣ عرب و ١٠ غير عرب برنده شدند”.

در پی این رویداد مردم عرب الاحواز، در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کرده و خواستار ابطال انتخابات شدند. در پی بالا گرفتن اعتراضات نیروهای امنیتی “مجتبی سواری”، “احمد سنگوری سواری” و “زاهد فردوس‌پناه” را دستگیر کردند.

مجتبی سواری از فعالان فرهنگی عرب و مدیر گروه‌ هنری نوجوانان “اشبال ميسان” است که رقص‌های فولکلور عرب را در مناسبت‌های مختلف به نمایش می‌گذارند. احمد سنگوری سواری نیز یکی از کاندیداهای شورای شهر الاحواز و زاهد فردوس‌پناه، مدیر دفتر علی ساری، نماینده اهواز در مجلس شورای ایران است.

یک منبع محلی به “العربیة.نت” گفت: «مجتبی سواری را در حالی که روی زمین می‌کشیدند، سوار ماشین بدون پلاکی کرده و به نقطه نامعلومی بردند.”

تا لحظه تنظیم خبر، اطلاعی از محل نگهداری و سرنوشت بازداشت‌شدگان و همچنین هویت بازداشت‌کنندگان در دست نیست.

گفته می‌شود، هيأت انتخابات، فرماندارى، نمايندگانالاحواز در مجلس ایران و ساير مسئولين محلى رسما به وجود تخلفات گسترده در انتخاباتالاحواز اعتراف كرده و احتمال ابطال انتخابات را داده‌اند. خبرها از ضبط تعرفه‌های اسکن شده حکایت دارد.

براساس گزارش‌های منتشر شده، در بازشماری های 22 صندوق انجام شده 70 درصد نتایج مغایرت داشته است. همچنین خبرها حاکی از ضبط تعرفه‌های اسکن شده است. در خبرها آمده است که برای یک کاندیدا با یک رنگ جوهر رای نوشته شده است.

به گزارش خبرگزاری “مهر” به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان الاحواز، نبی‌اله خون میرزائی در خصوص نتایج آرای شورای شهرالاحواز اظهار کرد: «آمار صورتجلسه ها با تعرفه های رای مصرف شده مغایرت داشته است.»

خون ميرزائى تاكيد كرده: «روشن‌ترین علت این خطا، این است که تعداد آرای صورتجلسه شده از ۱۳برابر تعداد تعرفه‌های مصرف شده بیشتر است.»

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture