/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » مکاتبه‌های بن‌لادن: ایران محل عبور و مرور نیروها و اموال القاعده است

مکاتبه‌های بن‌لادن: ایران محل عبور و مرور نیروها و اموال القاعده است

 اوغوز تی وی:اسناد منتشره از دست‌نوشته‌های اسامه بن لادن بنیانگذار و رهبر پیشین گروه «القاعده»، ابعاد همکاری لجستیکی میان این گروه و ایران را فاش کرد. این اسناد نشان می‌دهد که برای سال‌ها، ایران، گذرگاه اصلی «پول، نیروها و پیام رسانی‌های القاعده» بود. این را بن‌لادن در یکی از مکاتباتش که به تازگی آمریکا آن را فاش کرده نوشته است.

اسناد منتشره از نامه نگاری‌های رهبر القاعده که واشینگتن اخیرا آن را منتشر کرده، نشان می‌دهد که خدمات ایران به القاعده، رایگان نبود بلکه نظام ولایت فقیه این خدمات را در برابر حمایت القاعده از مراقد شیعه ارائه می‌دهد. این اسناد از مخفی‌گاه بن لادن در ابوت آباد افغانستان هنگام کشتن او توسط نیروهای ویژه آمریکایی به دست آمده است.

نادیده گرفتن اختلاف‌ها میان ایران و «القاعده» به منظور دست‌یابی به اهداف پراگماتیک دو طرف، مساله‌ای جالب توجه در مکاتبات بن‌لادن است.

در نامه‌ای که بن‌لادن در سال ۲۰۰۳ از یکی از رهبران القاعده به نام «توفیق» دریافت کرده، از دیدارهایش با شخصی از تهران سخن گفته و در آن آمده است: «ایرانی‌ها در پی همکاری با شخصی هستند که نماینده حاکم (اشاره به رهبر گروه القاعده) هستند، این همکاری تنها مرتبط با وضعیت بیماران نیست بلکه در درجه نخست، وضعیت عراق برای آن‌ها مهم است، آن‌ها معتقدند که برادران آن‌جا و به ویژه الازرق (اشاره به ابومصعب الزرقاوی) و گروهش، در حملات به اماکن و عتبات مقدس برای شیعیان دست دارند».

نویسنده نامه افزوده است: «از این رو در پی آن هستند تا با یکی از نمایندگان حاکم به منظور تشریح موضعشان و بحث بر سر امکان همکاری دیدار کنند، چرا که به گفته برادر میانجی، در پی ارائه نوعی کمک و پشتیبانی در صورت حل و فصل برخی اختلاف‌ها هستند، آن‌ها مایل هستند تا پیامی از حاکم در یافت کنند که به آن‌ها تاکید کند اماکن مقدس برای شیعیان، از سوی برادران هدف قرار نمی‌گیرد و از جمله اهداف مورد حمله نیست».

بنا بر ارزیابی نویسنده نامه: «ایرانی‌ها از راه هواداران خود دیگر قادر به ارائه نقش خود در عراق نیستند، از این رو خواهان همکاری پس از دریافت تضمین‌های لازم هستند. آن‌ها همچنین خواهان دیدار با نماینده حاکم هستند تا با او درباره بسیاری از جزئیات گفت‌وگو کنند».

اسناد منتشره، نشان می‌دهد که ایرانی‌ها، برگه‌های زیادی برای فشار بر القاعده از راه نگاه داشتن خانواده‌های برخی از رهبران این گروه داشتند، افرادی که القاعده آن‌ها را «اسیر» توصیف می‌کند، ناراحتی در نوشته‌های بن‌لادن هویدا است که آن‌ها را «اسیر» توصیف می‌کند. او نوشته است: «بدون شک عقلا در داخل و خارج ایران این سوال را مطرح می‌کند که این بدرفتاری‌ها به مجاهدان و مهاجران و فرزندانشان از اهل سنت، به سود چه کسی صورت می‌گیرد، به هر حال باید همه اسرای ما فورا آزاد شوند و به آن‌ها فرصت بازگشت به جایی که از آن آمده‌اند داده شود».

 در این خصوص سایت العربیه نوشته است ،بن‌لادن در یکی از نامه‌های خود خواستار آزادی شماری از اعضای خانواده خود از جمله پسرش اسعد، خانواده و برادرانش شده و نوشته است: «چند سال است که از آن‌ها بی خبر هستند». در آن دوره محمد، حمزه، لادن، فرزندان بن‌لادن و خواهرانشان در ایران بودند. در نامه‌های بن لادن به محمد اسلامبولی که در تهران حضور داشت و همسرش که در ایران درگذشت اشاره کرده است. رهبران القاعده همچون سلیمان غیث و همسرش فاطمه و همچوین عبدالحکیم الافغانی ملقب به «هارون» از جمله کسانی هستند که به عنوان حاضران در ایران به آن‌ها اشاره کرده که موفق شدند از شهر مشهد خارج شوند

مساله جالب توجه این است که همانگونه که ایران برگه‌هایی برای فشار بر القاعده برای استفاده از آن در مسیر اهداف سیاسی‌اش دارد همچون به کارگیری این گروه به منظور آزار آمریکایی‌ها، «القاعده» نیز اهرم‌هایی برای فشار برای مذاکره با ایرانی‌ها در دست داشت همچون گروگان‌های ایرانی و حمله به اهداف مهم برای ایران.

در یکی از نامه‌های بن‌لادن آمده است: «در ارتباط با مساله حمله به روافض (شیعیان)، این مساله مورد بحث میان من و برادران قرار دارد. به عقیده من نتیجه این مشورت‌ها موضع شخصی نیست، مساله همچنان محل مذاکره است، این مساله را به آزادی گروگان‌ها از جانب آن‌ها مرتبط کردیم، از همین رو گزینه‌های ما بیشتر از تعرض به آن‌ها خواهد بودم، به هر حال مشورت‌ها ادامه دارد».

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture