/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ناصر چشم‌آذر، آهنگ ساز سرشناس تورک اردبیلی درگذشت. از طرف ایرانیان باز هویت ملی‌ یک تورک آزربایجان نابغه انکار و بنام ایرانی‌ جعل شد
ناصر چشم آذر آهنگساز و موسیقیدان سرشناس تورک اردبیل در ۶۷ سالگی به دلیل سکته قلبی درگذشت @oguztv 🇦🇿OğuzTV📺اوغوزتی‌وی🇦🇿 @oguztv

ناصر چشم‌آذر، آهنگ ساز سرشناس تورک اردبیلی درگذشت. از طرف ایرانیان باز هویت ملی‌ یک تورک آزربایجان نابغه انکار و بنام ایرانی‌ جعل شد

 اوغوزتی‌وی: ناصرچشم‌آذر آهنگساز و موسیقیدان تورک  اهل اردبیل آزربایجان جنوبی ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ صبح روز جمعه در ۶۷ سالگی در بیمارستان باهنر تهران بر اثر سکته قلبی درگذشت.

 

ناصر چشم‌آذر موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و تنظیم‌کنندهٔ آذربایجانی در ۱۰ دی سال ۱۳۲۹ در اردبیل متولد شد و در سایه تعلیمات پدرش اسماعیل چشم‌آذر مراحل اولیه موسیقی را فرا گرفت.او یکی از نوابع موسیقی آذربایجانی بود که در کودکی ساز قارمون آزربایجانی  را برگزید و همراه آن تئوری‌های موسیقی آذربایجانی را فرا گرفت.پدر ناصر چشم‌آذر اسماعیل چشم آذر از نوازندگان بنام موسیقی آذربایجان و چهره مطرح در دوران حکومت ملی آذربایجان جنوبی به نخست وزیری پیشه وری بود.

وی موسقی چندین سرود ملی‌ برای حکومت ملی‌ آزربایجان و فداییان حکومت ملی‌  ساخت .منوچهر چشم‌آذر نیز برادر بزرگتر ناصر چشم‌آذر, وفرزند ارشد اسماعیل چشم آذر از دیگر آهنگساز و موسیقی‌دان سرشناس آذربایجانی است که متاسفانه همه عمر خود را صرف موسیقی فارسی کرده و برای فارس‌ها افتخار آفرین و شاهکارهای ماندگار آفریده است .ناصر چشم آذر

پدر این دو  هنرمند فقید دیپلمه هنرستان موسیقی از باکو آزربایجان شمالی بود و در نواختن کمانچه آزربایجانی ، پیانو، تار آزربایجان ، قارمون و  آکاردئون و دف مهارت خاصی داشت. وی در صنعت سازسازی هم فعال بودد و کمانچه، دف و تار می‌ساخت.

ناصر چشم‌آذر در ۱۲ سالگی به ‌همراه پدرش وارد ارکستر آذربایجانی رادیو تبریز شده و در ۱۳ سالگی جایزه ویژه موسیقی را در مقطع دبیرستانی به دلیل نواختن آکاردئون دریافت کرد. چشم‌آذر از پیشگامان سازهای الکترونیک در آذربایجان است که  علاوه بر آزربایجان پیشگام ورود و رواج سازهای الکترونیکی به ایران است.در ۱۷ سالگی رهبری کنسرت ترتیب داده شده در سفارت ایران در عراق را برعهده می گیرد. 

بسیاری از خواننده‌ها فارس و فیلم‌های کشور موسوم به ایران در سایه هنر‌های چشم آذر‌ها معروف شدند.ناصر چشم‌آذر در سال ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیلات موسیقی راهی آمریکا شده و به مدت ۵ سال دوره موسیقی فیلم و موسیقی جاز را فراگرفت. وی در این دو حوزه پیشتاز بود.ناصر چشم‌آذر در ۹ اردیبهشت سال ۱۳۶۳ به اردبیل بازگشت و ادامه فعالیت‌های خود را از سر گرفت.آقای چشم‌آذر در سال‌های ۱۳۷۲ و ۱۳۸۰ نیز دو بار برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن از جشنواره فیلم فجر شده بود.

 رسانه‌های ایرانی‌ هویت ملی‌ وی را سانسور کرده یا وی را یک پارس ایرانی‌ معرفی کرده ا‌ند.رسانه همیشه دشمن با تورکان آزربایجان  مثل بی بی‌سی فارسی در کلیه اخباری که راجع به ناصر چشم آ‌ذر منتشر کرد کلمه‌ای در مورد متولد اردبیل بودن او ننوشت. او که به یوتیوب نرفته و گلوله شلیک نکرده بود تا نیاز به بیان تورک بودنش در اخبار بی‌بی سی فارسی باشد.رادیو فردا ، صدای آمریکا / فارسی ،رسانه‌های جمهوری اسلامی همچون عصر ایران ، نمناک … همه ناصر چشم‌آذر را یک نابغه موسقی پارسی و هنرمند ایرانی‌ معرفی کرد.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture