/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ناکارآمدی اقتصادی و ورشکستگی سیاسی مقدمه ای برای ظهور گسترده گفتمان ملی./ احمد قاراداغلی

ناکارآمدی اقتصادی و ورشکستگی سیاسی مقدمه ای برای ظهور گسترده گفتمان ملی./ احمد قاراداغلی

اوغوز تی وی:ضعف مدیریت، عدم منابع مالی کافی و رانت خواری گسترده در کنار نداشتن نگاهی جامع و استراتژی مشخص آینده اقتصادی کشور را تیره و تار نشان می دهد. در کنار این موارد توزیع ناعادلانه ثروت از مرکز به دیگر نقاط کشور و عقب ماندگی شدید تکنولوژیک صنعتی و کشاورزی غیر مدرن و دانشگاههای غیر مرتبط با فعالیت های اقتصادی و سقوط شدید کیفت علمی در آنها؛ به همراه جامعه شدیدا مصرف گرا بیانگر اقتصادی ورشکسته و شدیدا ویران شده ایست که کمتر امیدی به بهبودی آن در میان متخصصین امر وجود دارد.
مناظرات انتخاباتی اخیر و افشای مشکلات عدیده اقتصادی، بیانگر این نکته مهم است که در آینده ای نه چندان دور باید منتظر معضلات شدید و گسترده اجتماعی نیز خواهیم بود. در واقع نهاد سیاست قادر به کنترل و مدیریت امر حکمرانی در کشور نخواهد بود. چرا که خود به دلیل افت شدید در کیفت دست اندر کارانش تبدیل به معظلی خواهد شد که در چرخه بحران و ناکارآمدی گرفتار خواهد بود.
نگاه دستوری و فرمانی نسبت به امر حکمرانی نیز کم_کم کارکرد و اعتبار خود را از دست داده و هر روز بیشتر گذشته دچار فروپاشی خواهد شد. در نتیجه میدان سیاست غیر رسمی با آکتورهای غیر حرفه ای و یا نیمه حرفه ای ولی مردمی فربه تر خواهد شد. نتیجه ورشکستگی سیاست رسمی، بی اعتباری سیاست سراسری می تواند باشد. به همین دلیل سیاست های ملی و سیاسیون ملی در بین ملل غیر فارس محبوبیت و پیدا کرده و نقش آنها در حیات ملی، ملل غیر فارس بزرگتر و مهمتر خواهد شد.
همین عامل باعث می گردد تا مطالبات ملی در درون ملل غیر فارس دچار گستردگی و عمق بیشتری گردد و هر ملتی بر اساس نقشه راه ویژه خود حرکت نماید.
ادامه چنین روندی می تواند به نابودی تمامی اسطوره های سراسری ساز منتهی شده و به جای آنها تولید اسطوره های ملی را به همراه داشته باشد. حس و باور ملت بودن، باور به اینکه برای یک حیات ملی احتیاجی به سایر ملل موجود در کشور نیست و حتی رقابت شدید و تخاصم در بین ملل مختلف تشکیل دهنده روندی خواهد شد که می توان با مدیریت صحیح و منطقی آن شاهد تعین سرنوشت ملل مختلف باشیم.
برای رسیدن به این مرحله داشتن دانش لازم در کنار کادرها و نیروهای مجرب و فعال، ارتباط گسترده و مداوم با جهان، نگاه واقع بینانه، علمی و منطقی نسبت به خود و شرایط پیش آمده بسیار مهم به شمار می رود.
باید از چنبره محافل خود مرکز پندار و زنجیر استبداد ذهنی نجات یافته و همراهی لازم با ملتمان و همکاری گسترده با هم فکرانمان را سرلوحه خود قرار دهیم. و طی یک استراتژی منسجم و واقع بینانه به فعالیت بپردازیم.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture