/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » نگرانی رژیم از مانور نظامی مشترک آمریکا، استرالیا،انگلیس و فرانسه در خلیج عربی‌

نگرانی رژیم از مانور نظامی مشترک آمریکا، استرالیا،انگلیس و فرانسه در خلیج عربی‌

اغوز تی‌وی :ایالات متحده و نیروی دریایی سه کشور متحد آمریکا یک رزمایش سه روزه را در آبهای آزاد در خلیج عربی‌ برگزار می کنند که هدف آن «تقویت همکاری برای تضمین جریان آزاد تجارت و آزادی ناوبری» عنوان شده است.

در بیانیه ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا آمده، این رزمایش مشترک موسوم به «سه‌گانه متحد»، یک رزمایش چند جانبه با مشارکت نیروی دریایی سلطنتی انگلیس، نیروی دریایی استرالیا، نیروی دریایی فرانسه و نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا است.این اولین استقرار عمده نیروهای انگلیسی و کشتیهای جنگی آمریکایی در منطقه از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به‌شمار می‌آید. 

هرچند خبرگزاری فارس در ایران نوشته «این رزمایش برای قدرت‌نمایی به ایران نیست» اما اسپوتنیک نوشته، همراه کشتی های جنگی فرانسه و آمریکا، دو ناو اچ‌ام‌اس درینگ و اچ‌ام‌اس اوشن از بریتانیا حضور دارند که وظیفه آنها شبیه سازی برای نابودی جت و کشتی های جنگی ایران و تجهیزات شلیک موشک در ساحل در صورت حمله احتمالی در طول این رزمایش است.

رزمایش مشترک کشورهای غربی در خلیج عربی‌ بعد از چندین تنش جدی در خلیج عربی‌ بین کشتی های آمریکایی و قایق های متعلق به سپاه برگزار می شود.

رژیم آخوندی نسبت به مانور دریایی فرانسه، انگلستان و آمریکا در خلیج‌فارس ابراز نگرانی کرد و آن را تقابل با رژیم اشغالگر ایرانی‌  دانست.

خبرگزاری اطلاعات آخوندی موسوم به مهر روز شنبه نهم بهمن با عنوان ”فرانسه، انگلیس و آمریکا تقابل با ایران را در خلیج‌فارس تمرین می‌کنند“ نوشت: «نیروهای انگلیسی، آمریکایی و فرانسوی در رزمایشی درگیری با ایران را در آبهای خلیج‌ عربی‌ شبیه سازی می‌کنند.»

تنها در یکسال اخیر ۳۵ تنش بین این دو روی داده و به گفته پنتاگون، بعد از بی توجهی قایق های تندرو سپاه و نزدیک شدن به ناوگان دریایی ایالات متحده، کشتی های آمریکایی در چند نوبت مجبور به شلیک اخطار شده اند.

مانور در خلیج عربی‌ ، هشدار  واشنگتن

در حالی مانور مشترک آمریکا و متحدان غربی درخلیج عربی‌ برگزار می شود که در واشنگتن و بعد از تایید آزمایش موشکی ایران، مقام های کاخ سفید با لحن شدیدی به ایران هشدار داده اند.

روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، مایکل فلین مشاور امنیت ملی در بین کنفرانس خبری سخنگوی کاخ سفید حاضر شد و نسبت به آنچه «شلیک تحریک آمیز یک موشک بالیستیک» توسط ایران نامید هشدار داد.

آقای فلین با انتقاد از عملکرد دولت قبل و تغییر خط مشی دولت جدید در قبال ایران گفت: دولت ترامپ این اقدامات ایران را که امنیت، شکوفایی و ثبات منطقه و ورای آن را تهدید می کند و جان آمریکاییان را در معرض تهدید قرار می دهد، محکوم می کند.

فلین خاطرنشان کرد: پرزیدنت ترامپ شدیدا منتقد توافقنامه های که بین دولت اوباما و ایران منعقد شده متعددی است و همچنین از سازمان ملل متحد به خاطر ضعف و بی تاثیری آن در برابر آن کشور انتقاد کرده است. ایران به جای قدردانی از آمریکا به خاطر آن توافقها، گستاخ‌تر شده است. از امروز، ما (اقدامات) ایران را رسما ً تحت نظر قرار می دهیم.

هشدار این مقام ارشد آمریکایی بعد از آزمایش موشکی روز یکشنبه ایران است. ابتدا مقام های ایران این آزمایش موشکی را تایید نکردند اما روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، وزیر دفاع رژیم اشغالگر ایرانی‌   آن را تایید کرد و گفت که این آزمایش موشکی «هیچ مغایرتی با برجام و قطعنامه ٢٢٣١ ندارد.».تایید آزمایش موشکی بعد از واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گرفت.

روز سه شنبه، جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی اخیر ایران برگزار شد و آزمایش ایران را تایید کرد.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture