/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » نیروهای پیشمرگه و پلیس به معترضان به اقلیمک کردستان عراق پیوستند

نیروهای پیشمرگه و پلیس به معترضان به اقلیمک کردستان عراق پیوستند

اوغوز تی وی :شدت اعتراض‌ها در اقلیمک کردستان عراق پس از آن‌که حکومت محلی این اقلیم عزم خود را برای اجرای سیاست‌های صرفه‌جویانه به منظور جلوگیری از فروپاشی اقتصادی اعلام کرد، افزایش یافت. نیروهای پیشمرگه، پلیس و کارمندان دولتی هم به این اعتراض‌ها پیوستند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و اخبار رسانه‌ها حاکی از آن است که نیروهای شبه نظامی کرد عراق موسوم به پیشمرگه، سه‌شنبه ۹ فوریه در سومین روز اعتراض‌های نیروهای پلیس و کارمندان دولتی با خواست دریافت حقوقشان، یک اتوبان اصلی را در نزدیکی پایگاهشان در شهر سلیمانیه بستند.

اعتراضات درشمال عراق

هفته گذشته  اقلیمک کرد عراق اعلام کرد که از کاهش قیمت نفت به شدت آسیب دیده و تا زمان بهبود اوضاع اقتصادی‌اش، تنها حقوق بخشی از کارمندان را پرداخت خواهد کرد.

یکی از تظاهر کنندگان به شبکه محلی ان.آر.تی گفت که از چهار ماه پیش، حقوق خود را دریافت نکرده است. او افزود: «صریح بگویم، نیروهای پیشمرگه دیگرتوانایی تحمل این وضعیت را ندارند».

یکی دیگر از نیروهای پیشمرگه گفت:«حکومتکردی مشروعیت خود را از دست داده است ».

شماری از مسئولان کُرد هشدار داده‌اند که ادامه بحران اقتصادی می‌تواند باعث افزایش جدا شدن نیروهای پیشمرگه شوند. آن‌ها از کشورهای خارجی از جمله ایالات متحده آمریکا خواستار ارائه کمک‌های مالی شده‌اند.

نیروهای پلیس همچنین دو شهرهای کویه،حلبچه و جمجمال تظاهرات کردند. در اربیل هم تظاهرات و اعتراض‌های بزرگی شکل گرفت.

 هم اینک پرداخت حقوق به کارمندان بخش دولتی در اقلیمک کرد عراق  به ۸۷۵ میلیارد دینار عراقی (۸۰۰ میلیون دلار) رسیده است.

 خاطر نشان میشویم با اینکه با اشغال خاک نفت خیز  تورکمان‌ها و فروش آنها باز قادربه اداره اقتصاد یک حکومت محلی نبوده اند.اقلیمک کردستان از بدو تاسیس با مشکل اقتصادی رو به رو است و ساکنان این اقلیم رفته رفته از آنجا خارج میشوند.کردها با بهانه قراردادن داعش با همکاری شاخه تروریستی(پ -ی- د) دست به جنایت های حنگی زده است. سازمان ملل در گزارشی اختصاصی به جزئیات این جنایت جنگی پرداخته بود.

درحالی که ساکنان  با این وضعیت نابسمان به خیابانها ریخته اند  بارزانی در شبکه  تروریست پرور بی بی سی  فارسی از استقلال دم می زد.حتّی با فروش این نفت میلیارد‌ها دلار از دولت‌های ایران آمریکا و آلمان کمک‌های مالی دریافت کرده اند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture