/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » همه چشم‌ها به واشنگتن دوخته شده است تحریم‌های جدید آمریکا علیه  ایران و پایان برجام در راه است؟
همه چشم‌ها به واشنگتن دوخته شده است تحریم‌های جدید آمریکا علیه  ایران و پایان برجام در راه است؟

همه چشم‌ها به واشنگتن دوخته شده است تحریم‌های جدید آمریکا علیه  ایران و پایان برجام در راه است؟

اوغوزتی‌وی:خبرگزاری رویترز می‌گوید برخی مشاوران ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا، از او خواسته‌اند که تعلیق تحریم‌ها در چارچوب توافق اتمی با ایران را «تمدید کند». دونالد ترامپ قرار است روز جمعه تصمیم خود را در این مورد اعلام کند.

سه کشور اروپایی عضو برجام از آمریکا خواسته‌اند از توافق هسته‌ای گروه ١+٥ با ایران – برجام – خارج نشود.روز پنجشنبه، ٢١ دی (١١ ژانویه)، دولت‌های آلمان، بریتانیا و فرانسه با صدور بیانیه مشترکی از دولت ایالات متحده خواستند که توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند و افزوده اند که ایران حق دارد از منافع ناشی از لغو تحریم‌های هسته‌ای برخوردار شود.این بیانیه در آستانه اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد ادامه عضویت یا خروج آن کشور از برجام صادر شده و از حمایت اتحادیه اروپا نیز برخوردار است.
 
ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، گفته است که برجام ضرورت دارد و نمی‌توان جایگزینی برای آن یافت. او در اشاره به اختلاف نظر دولت‌های اروپایی با ایران در مورد سیاست منطقه‌ای و وضعیت حقوق بشر در ایران، گفته است که “در عین حال ما کتمان نمی‌کنیم که اختلافات دیگری با ایران وجود دارد.”
 بیانیه مشترک کشورهای اروپایی در حالی صادر شده که وزیران خارجه این کشورها و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه در بروکسل با وزیر خارجه ایران در مورد آینده برجام گفتگو می‌کنند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، گفته است که پایبندی ایران به برجام مشروط به ادامه عضویت ایالات متحده در این توافق است. در روزهای اخیر و تا پیش از طرح درخواست کشورهای اروپایی از آمریکا در روز پنجشنبه، برخی مقامات جمهوری اسلامی تاکید داشتند که با توجه به حمایت سایر کشورهای عضو ١+٥، حتی در صورت خروج آمریکا نیز ایران در برجام خواهند ماند و تدابیر و تمهیدات لازم برای این وضعیت را پیش‌بینی کرده است.
 
تحریم‌های هسته‌ای آمریکا که پیش از برجام به اجرا گذاشته شده بود فشار سنگینی را بر اقتصاد ایران و منابع منابع دولت برای اقدامات داخلی و خارجی وارد کرده بود. بود.دو مقام ارشد دولت آمریکا، ۲۰ دی ماه، به رویترز گفته‌اند مشاوران عالی‌رتبه ترامپ توصیه کرده‌اند که او تحریم‌های معلق‌شده را برنگرداند؛ اما آقای ترامپ بی‌میلی خود را به تمدیدِ تعلیق تحریم‌ها نشان داده‌است.یک مقام دولتی به رویترز گفته اگر رئیس‌جمهوری آمریکا تعلیق‌ها را تمدید کند، دولت تحریم‌های هدفمند تازه‌ای را علیه افراد حقیقی و حقوقی اجرا خواهد کرد. 
یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، اعلام کرده است که رئیس‌جمهوری آن کشور تصمیم خود را در خصوص توافق هسته‌ای با ایران، روز جمعه اعلام خواهد کرد. ترامپ باید اعلام کند آیا قصد دارد تعلیق تحریم‌ها را تمدید کند یا نه.
 
بنا بر قوانین فعلی در آمریکا رئیس‌جمهوری ایالات متحده باید در بازه‌های زمانی ۹۰ روزه، درباره پابندی ایران به «برجام»، به کنگره کشور خود گزارش دهد. آخرین بار در ۲۱ مهر ماه، ترامپ از تائید این موضوع خودداری کرد. اما کنگره ایالات متحده نیز تصمیمی در این مورد نگرفته‌ و مهلت ۹۰ روزه بار دیگر رو به پایان است. علاوه بر این، در روزهای پیش‌رو ضرب‌الاجل دیگری در زمینه تمدید تعلیق تحریم‌ها فرا می‌رسد که باید به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد. این تمدید هر ۱۲۰ روز یک‌بار انجام می‌شود.یکی از مقام‌های طرف گفت‌وگو با رویترز اظهار داشته در صورتی که تمدید تعلیق‌ها به امضای آقای ترامپ نرسد، عملا آمریکا به نقض توافق اتمی اقدام کرده‌است.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture