/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » همکاری حکومت فارس ایران با اکراد تروریست در سویوق بولاغ جهت تحریف هویت آزربایجان
همکاری حکومت فارس ایران با اکراد تروریست در سویوق بولاغ جهت تحریف هویت آزربایجانآزربایجان تورکونون اوجا سئسی ? ? اوغوزتی‌وی OğuzTV ? @oguztv ???

همکاری حکومت فارس ایران با اکراد تروریست در سویوق بولاغ جهت تحریف هویت آزربایجان

اوغوز تی وی:هنوز مدت زمان زیادی از تلاش عناصر معلوم‌الحال و مغرض برای تحریف نام تاریخی “یئددی گؤز” در شهرستان سولدوز (نقده)، هویت‌زدایی از این منطقه جغرافیایی و نهادن اسامی جعلی و من‌درآوردی بر آن نگذشته است که به دنبال تبدیل روستای پرجمعیت گوک تپه شهرستان مهاباد به شهر، جلال محمودزاده نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی با نگارش نامه‌ای به وزارت کشور، با طرح بهانه‌های واهی و توجیه‌های غیرمنطقی، خواستار تغییر نام این شهر تازه تاسیس از تورکی به فارسی یا کردی شده است.

درخواست  محمودزاده مبنی بر حذف نام فعلی و انتخاب نامی جدید در حالی مطرح می‌شود که گوک تپه همچون بسیاری دیگر از اسامی روستا‌ها، شهرها، رودها، کوه‌ها و دیگر واحدهای جغرافیایی استان آزربایجان غربی و به ویژه شهرستان‌های جنوبی و بعضا کردنشین، تورکی بوده و ریشه در تاریخ، زبان و هویت این منطقه دارد. همچون نام تاریخی و اصیل “سویوق بولاق” که متاسفانه در راستای سیاست‌های تورکی‌ستیزی و آسیمیلاسیون فرهنگی رژیم پهلوی،  و حکومت فعلی ایران تحریف و نام جدید مهاباد جایگزین آن شده است. هرچند که امروزه خود مردم مهاباد حتی کردزبان‌های این شهر، به جای مهاباد از نام سابلاغ (سویوق بولاق) به صورت گسترده استفاده می‌کنند.

محمودزاده در نامه خود شش نام پیشنهادی برای جایگزینی با گوک تپه را مطرح ساخته‌اند که کاملا رنگ و بوی قوم‌گرایانه دارند. اسامی همچون موکریان، آگری دشت، زاگرس، مادشهر و… که بیشتر در ادبیات مورد استفاده از سوی گروه‌های رادیکال پانکردیسم و گروه‌های تروریستی به چشم می‌خورند و تبدیل به جزء جدایی‌ناپذیر آرمان‌ها و ایدئولوژی‌های تجزیه‌طلبانه و توسعه‌طلبانه ارضی این جریانات غیرقانونی شده‌اند.

تلاش نماینده مهاباد و رسانه‌های همسو با ایشان برای تحریف نام تورکی و کهن گوک تپه و جایگزینی آن با یک نام فارسی جدید با رنگ و بوی پانکردیسمی، کاملا مشکوک، خطرناک و برخلاف مصالح ملی و امنیت غرب آذربایجان و منطقه بوده و می‌تواند با تحریک اذهان عمومی مردم استان و همچنین فراهم ساختن فرصت و بهانه‌ای مناسب برای گروه‌های تروریستی ، منجر به شکل‌گیری و تشدید اختلافات قومی و کاشتن بذر کینه و کدورت در میانملت های  مختلف استان شود.

نباید فراموش کرد که اسامی کهن و ریشه‌دار جغرافیایی اسناد زنده هویت فرهنگی و طبیعی ملل روی زمینند که به دور از امیال سیاسی و اجتماعی در طول تاریخ پدید آمده و در حقیقت زاییده فطرت انسان‌ها می‌باشند. نام‌های جغرافیایی ریشه در فرهنگ و زبان  ساکن در واحدهای مختلف جغرافیایی دارند و به منزله سند هویت و شناسنامهملت ها مختلف محسوب می‌شوند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture