/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » واکنش مقامهای تورک به ایران در مورد ممانعت مسافران به تورکیه و شیطانسازی رژیم ایران از تورکیه

واکنش مقامهای تورک به ایران در مورد ممانعت مسافران به تورکیه و شیطانسازی رژیم ایران از تورکیه

 
اغوز تی وی:رضا خاقان تکین سفیر ترکیه در تهران اعلام کرد اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر عدم سفر به ترکیه بر روابط دو کشور تاثیر منفی خواهد گذاشت.
 
 

رضا خاقان تکین، سفیر ترکیه در تهران در گفتگو با خبرگزاری آناتولی در رابطه با اظهارات اخیر مقامات ایران   مبنی بر« عدم سفر به ترکیه» اظهار داشت:
riza hakantekin ile ilgili görsel sonucuمیان ترکیه و ایران پیوندهای تاریخی دوستی و فرهنگی وجود دارد. حوزه گردشگری نیز موجب نزدیکی بیشتر مردم این دو کشور به یکدیگر و شناخت گسترده تر شده و زمینه افزایش همکاری های اقتصادی و فرهنگی را فراهم می کند.
حق انتخاب برای مقاصد تعطیلاتی باید به خود مردم واگذار شود. برخی از منابع که در میان آنها مقامات رسمی نیز به چشم می خورد نمی خواهند که ایرانیان به ترکیه سفر کنند در حالی که ایرانی ها از کشور ما رضایت خاطر دارند.
در مورد گردشگری دو مورد وجود دارد؛ وقتی با مقامات ایرانی صحبت می کنیم حرف از تعادل متقابل میان گردشگران دو کشور مطرح بوده و می خواهند که شمار بیشتری از ترک ها به ایران سفر کنند که این موضوع موجب خرسندی ما نیز هست.
در این مورد هیچ محدودیتی نداریم. طبعا مسئولیت این با طرف ایرانی است. ما هم می گوییم که جاذبه های توریستی خود را معرفی و شناسایی کرده و زیرساخت های آن را تامین کنید.
ممانعت از پروازهای چارتر به مقصد ترکیه
این موضوع به دلیل سختگیری مقامات ایرانی تبدیل به دغدغه ذهنی ما شده است. جلوگیری مقامات یک کشور از سفر شهروندان خود به کشوری دیگر تا وقتی که وضعیت بسیار حادی وجود نداشته باشد، اشتباه بزرگی است.
اگر نگرانی های معقولی وجود دارد این موضوعات باید در شرایطی سازنده از سوی مقامات این کشور به زبان آورده شود و نسبت به شهروندان خود اطلاع رسانی کنند، اما ایجاد محدودیت های غیرسازنده بی معنی است. ما این را عملی دوستانه نمی دانیم.
مقامات ایران تنها یک ماه پس از کودتای نافرجام 15 جولای توانستند برای تورهای ایرانی ممنوعیت ایجاد کنند. برخی گروه های و جناح های در ایران سعی دارند تا از کودتای نافرجام و برخی حملات تروریستی در ترکیه در جهت ایجاد محدودیت در سفر گردشگران ایرانی به ترکیه سوءاستفاده کنند.
از برخی اظهارات مقامات ایرانی در آستانه تعطیلات نوروز تعجب می کنیم. ابتدا اعلام شد که امسال برخلاف سال های قبل برای پروازهای چارتر اضافی مجوز صادر نخواهد شد.
پس از تلاش های ما و البته آژانس های مسافرتی ایران، مجوزهای لازم صادر شد، هرچند بسیار دیر بود. بسیاری از گردشگران ایرانی به دلیل تاخیر در صدور مجوز برای پروازهای چارتر، مجبور به برنامه ریزی برای سفر به کشورهای دیگری شده اند.
انتظار نداریم که مقامات ایرانی شهروندان خود را ترغیب به سفر به ترکیه کنند. تنها انتظار ما عدم ایجاد مانع برای مسافرت به ترکیه و خودداری از اظهارات حاوی سیاه نمایی و منفی از سوی مسئولان ایرانی است.
– برازنده دوستی نیست
در برخی از اظهارات اخیر مسئولین ایران، در این باره زیاده روی هایی دیده می شود؛ آقای رحمانی موحد، معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با این ادعا که وضعیت امنیتی ترکیه نابسامان است از شهروندان ایرانی خواست به جای ترکیه به کشورهای دیگر سفر کنند.
پس از آن اطلاعیه ای در تارنمای رسمی وزارت امور خارجه ایران در این خصوص منتشر و اعلام شد که شهروندان ایرانی به جزمواقع فوری و اظطراری از سفر به ترکیه خودداری کنند.
پس از همه این ها روز گذشته اظهارات غیرقابل قبول بختیار اسدزاده، سرکنسول ایران در استانبول در رسانه های ایرانی انعکاس یافت. این ها رفتارهای خوشایندی برای دو کشور دوست نیستند.
چنین اظهارات بی اساس و پایه که پیش از تعطیلات نوروز انجام می شود صرفا برای بازدارندگی و ایجاد فضای رعب و وحشت است. هیچ کدام از این رویکردهای اعتباری ندارند.
اگر به مردم فرصت انتخاب آزادانه سفر داده شود، آنها با منطق خود تصمیم درست خواهند گرفت. با وجود این کمپین علیه ترکیه، ایرانیان همچنان کشور ما را به عنوان مقصد تعطیلات خود انتخاب می کنند.

این پاسخی مناسب به این رفتارهاست. امیدواریم مقامات ایران نیز به این درک برسند که سفر هر توریست ایرانی به ترکیه موجب تقویت روابط دیرینه و ریشه دار و دوستی دو کشور خواهد شد.
شیطانسازی رژیم ایران از ترکیه جهت ممانعت مسافرین نوروزی

درحالی سفر توریست ها، بازرگانان و دانشجویان ایرانی به ترکیه طبق روال سابق ادامه دارد که رسانه ها و مقامات تهران در آستانه تعطیلات نوروز رویکردی غیردوستانه و گاها متناقض در مورد سفر به ترکیه در پیش گرفته اند.
چندی پیش خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضائیه ایران، در خبری ادعا کرده بود «بختیار اسدزاده» سرکنسول این کشور در استانبول با طرح ادعاهایی از شهروندان ایرانی خواسته است تا به ترکیه نیایند.
میزان به نقل از سرکنسول ایران در استانبول آورده بود: «تریلی های ایران را آتش زدند و غرامت ندادند» و «پاسپورت ایرانیان در فرودگاه ترکیه سرقت می شود».
این ادعاها به نقل از این دیپلمات ایرانی در حالی رسانه ای شدند که آتش گرفتن یک کامیون ایرانی در نزدیکی مرز مشترک دو کشور توسط تروریست های پ.ک.ک مربوط به تابستان 2015 (1394) بود.
نیروهای امنیتی ترکیه بلافاصله پی از این واقعه عملیات گسترده ای را علیه عوامل آن آغاز و چندین تروریست مرتبط با عمل آتش سوزی کامیون را به هلاکت رسانده و دستگیر کردند.
از سوی دیگر مفقود شدن پاسپورت شهروندان هر کشوری در یک فرودگاه اتفاقی است که در هر جایی از دنیا ممکن است اتفاق بیافتد. گذشته از این گزارشی رسمی مبنی بر مفقود شدن پاسپورت گردشگران ایرانی طی ماه های اخیر مشاهده نشده است.
مورد دیگری که در گزارش میزان به نقل از سرکنسول ایران به آن اشاره شده مربوط به ربوده شدن 4 ایرانی توسط 3 تبعه دو کشور همسایه شرقی ایران است.
هر چهار ایرانی با عملیات موفقیت آمیز پلیس استانبول بدون هیچ آسیبی در پانزدهم فوریه امسال از دست گروگان گیرها رهایی یافتند. یعنی این موضوع نیز به شکلی مستقیم ربطی به ترکیه و یا اتباع این کشور نداشته است.
البته اسدزاده چند ساعت پس از انتشار ادعاهای خود در خبرگزاری میزان و در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تلوزیون ایران، با بيان اينكه هيچ گفتگويی با خبرنگار ميزان نداشته ادعاهای مطرح شده در اين خبرگزاری به نقل از خود را تكذيب كرد.
سركنسول ايران در استانبول با متهم ساختن خبرنگار میزان به بی اخلاقی و با بيان اينكه روابط ايران و تركيه همواره رو به گسترش و مبتني بر حسن همجواری است گفت : اراده دو كشور بر توسعه همه جانبه روابط اقتصادي بازرگانی تجاری سياسی و گردشگری است و مقامات عاليرتبه دو كشور بر اين مساله تاكيد ميكنند.
در ادامه تبلیغات منفی مسئولین و نهادهای ایرانی علیه ترکیه و سفر نوروزی اتباع ایران به ترکیه، عصر یکشنبه دو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این کشور با حضور در برنامه ای در شبکه خبر تلوزیون دولتی ایران، ادعاهایی واهی در مورد نبود امنیت و کاهش شمار گردشگران خارجی در ترکیه مطرح کردند.
این ادعاهای واهی از سوی برخی مقامات ایرانی در حالی مطرح می شود که براساس آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، تنها تعداد گردشگران روس که در ماه ژانویه امسال برای گذراندن تعطیلات به ترکیه سفر کرده اند نسبت به مدت مشابه سال 2016 بیش از 81 درصد رشد داشته است.
یکی دیگر از دروغ پردازی های مطرح شده در تلویزیون دولتی ایران نیز ادعای دروغ «حسن میربها» خبرنگار این سازمان در ترکیه است.
او در ارتباط تصویری با برنامه 18:30 شبکه خبر گفت: پس از کودتای نافرجام 15 جولای و در این شرایط پادگان ها به داخل شهرها منتقل شدند و تعداد گردشگران در شهر استانبول بسیار کاهش یافته است.
خبرنگار تلوزیون دولتی ایران درحالی مدعی انتقال پادگان های نظامی به داخل شهرها در ترکیه شده است که یکی از اولین اقدامات دولت ترکیه بلافاصله پس از کودتای نافرجام 15 جولای، تصویب قانون «انتقال تمامی پادگان های نظامی ارتش به خارج شهرها و مناطق مسکونی» بوده است.
لازم به یادآوری است، اگر چه در طی سال 2016 شمار گردشگران خارجی که از ترکیه بازدید کردند افتی نسبی را شاهد بود، اما ناکامی کودتای نافرجام 15 جولای و ضربات سنگینی که نیروهای امنیتی و نظامی ترکیه بر گروه های تروریستی داعش و پ.ک.ک وارد کردند، شمار گردشگران خارجی دوباره سیر صعودی به خود گرفته است.
تنها در دوماهه اول امسال بیش از 50 هزار ایرانی به قصد خرید و گردش تنها از شهر مرزی وان دیدن کرده اند.
علی رغم فصل زمستان و آغاز نشدن فصل گردشگری در آنتالیا، شمار گردشگران روس که برای گذارندن تعطیلات در ماه فوریه امسال وارد این شهر شده اند، نسبت به فوریه سال 2016 با رشد 35 برابری روبرو و به حدود 30 هزار توریست رسیده است. ترکیه طی سال 2016 رتبه ششم جهان در جذب بیشترین شمار گردشگر را به خود اختصاص داد.
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture