/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ویروس تب برفکی به ملکان رسیده است

ویروس تب برفکی به ملکان رسیده است

اوغوز تی وی:بعد از هلاکت احشام در برخی از روستاهای ملکان به علت شیوع ویروس تب برفکی، سکوت مسئولان، عدم نظار به موقع عامل اصلی می تواند باشد و با توجه به روند پیش رو دامداران شاهد اتلاف حیوانات خود خواهند بود.

?به گزارش اوغوز تی وی ، در پی شیوع تَب برفکی در روستاهای ملکان به علت عدم واکسیناسیون دام‌ها و عدم تعطیلی مرکز خرید و فروش احشام، همچون بازار هفتگی ملکان ، اکنون خبرها حاکی از اشاعه ویروس تب برفکی در روستاها به گوش می رسد.

ویروس تَب برفکی به بیماری دهان و پا مشهور است که از آن به عنوان طاعون حیوانی یاد می‌شود، علایم این مرض از اوایل سال جاری در شهرستان ملکان نمود یافت اما به علت تعلل مسئولین و سرگرم شدن آنان به انتخابات اقدام عملی در راستای جلوگیری از انتشار آن صورت نگرفت.

از سویی دیگر عدم وجود واکسن به علت توقف تولید، آن هم به دستور دولت موجب شد تا شرایط بحرانی‌تر شده و از کنترل خارج گردد.

حال مردم و روستائیانی که شاهد تلف شدن احشام و از دست رفتن سرمایه‌های خودهستند نمی‌دانند کدام مسئول باید جوابگو و پیگیر این موضوع باشد؛ آنچه که مشخص است نبود واکسن یکی از علل اصلی بروز این فاجعه به حساب می‌رود و از آنجایی که متولیان امر نتوانسته‌اند به موقع مانع خرید و فروش دام شوند حیوانات بیمار به سایر شهرستان‌ها نیز منتقل شده‌اند و معلوم نیست سرنوشت دامداران سطح استان به کجا منتهی خواهد شد.
ملکان یکی از قطب‌های دامپروری آذربایجان‌شرقی محسوب می‌شود و شیوع ویروس در این شهرستان قطعا تلفات زیادی در پی خواهد داشت و به احتمال اشاعه بیماری به نقاط همجوار قوت خواهد بخشید.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture