/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » پخش شبنامه در شهرهای آزربایجان جنوبی و دستگیری فعالین ملی

پخش شبنامه در شهرهای آزربایجان جنوبی و دستگیری فعالین ملی

اوغوز تی وی:با فرا رسیدن روز جهانی زبان مادری فعالین حرکت ملی آزربایجان جنوبی فعالیت‌های مدنی خود را به مناسبت این روز آغاز کرده‌اند.

 به گزارش اوغوز تی وی ، فعالین حرکت ملی آزربایجان در قزوین و تبریز شب سی ام بهمن اقدام به پخش گسترده اعلامیه در سطح شهرهای قزوین و تبریز کرده اند .

در متن بیانیه قزوین ,به  تبعیض فرهنگی و هویتی حاکمیت راسیستی فارس علیه زبان و هویت ملت تورک اشاره شده است .همچنین خواستار تدریس به زبان مادری در مدارس شده است. فعالین ملی در بخش دیگری از نوشته ها و بیانیه  خواستارایجاد  برنامه تورکی در صدا و سیمای قزوین شده اند.

 

در متن بیانیه پخش شده در سطح تبریز به مناسبت روز جهانی زبان مادری آمده است 
“روز دوم اسفند ماه برابر با ۲۱ فوریه بعنوان روز زبان مادری، همه ساله در سر تاسر جهان به مبارکی این روز جشن گرفته میشود.متاسفانه در ایران و درسایه نژاد پرستی شونیزم فارس ما مردم تورک  از این موهبت الهی بی‌بهره بوده و از تدریس به زبان مادریمان محروم هستیم.
اما با تمام این تفاسیر، فعالین مدنی آزربایجان به رغم فشارهای دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی، این روز را به انحاء مختلف از قبیل برنامه‌های خانوادگی و جشنهای منطقه ای، پخش شبنامه، سی دی، و اهداء کتاب در اذهان عمومی زنده نگه داشته اند.از مردم فهیم و دوستدار فرهنگ و زبان تورک مناطق مختلف خواستاریم در برگزاری و آگاه سازی دیگر اقشار جامعه تورک ایران یاریگر فرزندان خود و فعالین مدنی آزربایجانی باشند. به امید روزی که بتوانیم بزبان و فرهنگ غنی و پر بار مادریمان در خاک آباء واجدادی خود تدریسی آزادانه داشته باشیم.”

 

خاطر نشان میشویم در آستانه روز جهانی زبان مادری که مصادف با دوم اسفندماه می‌باشد،فعالین ملی درشهر  تبریز و دیگر شهر های آزربایجان جنوبی اقدام به دیوار نویسی گسترده در سطح شهر نموده اند .
بنا به  گزارش رسیده به اوغوز تی وی ” اوختای ظهرابی” ، فعال ملی آزربایجان جنوبی روز جمعه سی ام بهمن ماه در شهر تبریز از طرف نیرو های دولتی بازداشت و به مکان نا معلومی انتقال داده شده است  تا لحظه مخابره این خبر هنوز از سرنوشت این فعال ملی خبری در دست نیست .اخبار تکمیلی متعاقباً ارسال خواهد شد .
اتاق خبری اغوز تی‌وی  

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture