/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » پنج فعال عرب الاحوازدرخطر اعدام در ملأ عام

پنج فعال عرب الاحوازدرخطر اعدام در ملأ عام

اوغوز تی وی:پنج فعال عرب االاحواز  از شهر حمیدیه به نام‌هاى قیس عبیداوی، حمود عبیداوی، محمد حلفی، مهدی معربی ومهدی سیاحی در خطر اجراى حکم اعدام در ملأ عام قرار دارند.

العربیه در این رابطه مینویسد:”   خبرگزاری‌هاى رسمى ایران به نقل از رئیس دادگستری استان عرب‌  “خوزستان” فرهاد افشارنیا، خبر دادند که حکم متهمان شهر حمیدیه غرب اهواز در ملاءعام اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرگزارى “فارس”، افشارنیا، در جمع خبرنگاران اظهار کرد که جلسه رسیدگی به پرونده این متهمان نخستین و آخرین جلسه رسیدگی به این پرونده است.

از سوى دیگر سازمان حقوق بشر الاحواز، که اخبار نقض حقوق بشر در مناطق عرب نشین ایران را پوشش مى‌دهد در گزارشى نوشت که این ” فعالان در آوریل ۲۰۱۵ در شهر حمیدیه بازداشت شدند و در تاریخ ۲۶ خردادماه ۱۳۹۴، جلوی دوربین شبکه تلویزیونی «پرس تی‌وی» وابسته به وزارت اطلاعات برده شدند تا اعترافات اجبارى خود را که تحت شکنجه از آنها گرفته شده بودن بازگو کنند”.

به گزارش این سازمان، نیروهاى اطلاعاتالاحواز موضوع قتل یک نیروی سپاه را که بیش از ۵ سال پیش اتفاق افتاده، به آنها نسبت مى‌دهند اما تاکنون چندین تن از فعالان اهل حمیدیه به همین اتهام بازداشت شده‌اند که چهار نفر از آنها به احکام سنگین ۲۰ سال و حبس ابد و تبعید محکوم شدند.

رئیس دادگستری استان اضافه کرد:” نمی‌توان اینک در مورد اجرای رای پیش‌داوری داشت ولی با توجه به تائید شدن حکم صادره توسط مراجع ذی‌صلاح به نظر می‌رسد که دادگاه نیز چنین نظری را داشته باشد و حکم در ملاءعام جاری شود و ادامه رسیدگی به پرونده تا سال آینده به طول خواهد انجامید.

سازمان حقوق بشر الاحواز، این احکام اعدام را محکوم کرده و از کلیه سازمانها و نهادهاى مدافع حقوق بشر خواسته تا با اعمال فشار بر مقامات قضایى جمهوری اسلامی اعدام قریب الوقوع این ۵ فعال عرب الاحوازی را متوقف کنند.”

این سازمان همچنین خواستار اعاده دادرسى عادلانه وعلنى و برخورداری متهمان از حق دفاع از خود و برخودارى از وکلاى مستقل شده است.”

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture