/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » پیام آمریکا برای عربستان و اسرائیل: مقابل ایران می‌ایستیم

پیام آمریکا برای عربستان و اسرائیل: مقابل ایران می‌ایستیم

مایک پمپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا بعد از دیدار با مقام‌های عربستان سعودی به اسرائیل رفت تا در آنجا هم در پیام مشابهی به دولت بنیامین نتانیاهو اطمینان دهد که آمریکا در کنار آنها در مقابل رژیم تروریست پرورایران و شوینیست فارسی  می‌ایستد.آقای پمپئو بعد از دیدار با نخست وزیر اسرائیل گفت که از نظر آمریکا توافق هسته‌ای ایران (برجام) باید اصلاح شود و اگر این طور نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا در تل‌آویو هم از “بلندپروازی‌های ایران برای تسلط بر خاورمیانه” ابراز نگرانی کرد و گفت “آمریکا در این نبرد در کنار اسرائیل است و قاطعانه از حق اسرائیل برای دفاع از خودش حمایت می‌کند.”مایک پمپئو گفت که کابینه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بر خلاف دولت قبلی “برنامه‌ای همه‌جانبه برای مقابله با تهدید‌های تهران” دارد و توضیح داد که در بخشی از این برنامه تدابیری برای “تهدیدهای غیر هسته‌ای” ایران در نظر گرفته شده است.

او “برنامه موشکی ایران، حمایت از حزب‌الله لبنان، وارد کردن هزاران جنگجوی نیابتی به سوریه و کمک به حوثی‌ها در یمن” را به عنوان تهدیدهای غیر هسته‌ای ایران معرفی کرد.ایران برنامه موشکی خود را دفاعی و غیر قابل مذاکره می‌اند و اتهام کمک تسلیحاتی به حوثی‌های یمن را رد می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل، در نشست خبری آقای پمپئو با تکرار اتهامات خود علیه ایران از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در برابر ایران تقدیر کرد.
مایک پمپئو، که پیش از اسرائیل به عربستان رفته بود، در نشست خبری با عادل جبیر، همتای سعودی خود هم به شدت از نقش ایران در منطقه انتقاد کرد و گفت که جمهوری اسلامی در تلاش برای بی‌ثبات کردن منطقه است.آقای پمپئو در اولین سفر خود به منطقه خاور میانه به عنوان وزیر خارجه آمریکا باز هم تأکید کرد که کشورش هرگز اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای را به ایران نخواهد داد.
 

مایک پمپئو گفت که توافق هسته‌ای ایران رفتار این کشور در “حمایت از خشونت” و “تسلیح و آموزش شبه نظامیان مسلح در یمن” را اصلاح نکرده است.ایران اتهام کمک تسلیحاتی به حوثی‌های یمن را رد کرده است و در مقابل عربستان و متحدانش را مسئول کشتار غیرنظامیان یمن و وضعیت بحرانی انسانی در این کشور می‌داند.

آقای پمپئو همچنین خواهان اتحاد کشورهای حاشیه خلیج عرب علیه ایران شد.عادل جبیر، وزیر خارجه سعودی هم در نشست مشترک با مایک پمپئو خواهان اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران شد و گفت که از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.

دفتر ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا به این نتیجه رسیده‌اند که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی «بهترین راه» برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

بر اساس این بیانیه، این توافق نظر پس از گفتگوی تلفنی خانم می با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان حاصل شده است.
رهبران سه کشور قدرتمند اروپایی همچنین تایید کرده‌اند که این توافق باید گسترده‌تر شود و موضوعاتی همچون برنامه‌های موشکی ایران، فعالیتهای ایران پس از پایان یافتن مدت توافق و فعالیتهای ایران در خاورمیانه که منجر به بی‌ثباتی منطقه می‌شود را نیز در بر بگیرد.

بر اساس این بیانیه «آنها متعهد شده‌اند که همکاری نزدیک با یکدیگر و با آمریکا را برای مقابله با طیف وسیعی از چالش‌های مرتبط با ایران ادامه دهند».

گفتگوی دوباره رهبران سه کشور درباره ایران، در زمانی کمتر از دو هفته تا تصمیم گیری جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا انجام شده است؛ تصمیمی که ممکن است به تحمیل تحریم‌های جدید علیه ایران یا خروج آمریکا از برجام منجر شود.روز یکشنبه (۹ اردیبهشت / ۲۹ آوریل) حسن روحانی در تماسی تلفنی با همتای فرانسوی خود امانوئل مکرون تاکید کرد که برای جمهوری اسلامی «برجام و هر موضوع دیگری به بهانه آن به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.»
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس جمهوری ایران، روحانی در این گفت‌وگوی یک‌ساعته تلفنی تاکید کرده است که ایران “تصمیمات بسیار مهمی” در زمینه اقتصادی اتخاذ کرده و برای هر تصمیمی که رئیس جمهوری ایالات متحده در روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) بگیرد، “اقدامات متنوعی” طراحی کرده است.
در این روز قرار است دونالد ترامپ در باره تمدید تعلیق تحریم‌های ایران تصمیم بگیرد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture