/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » کشف اشیای ۲۰۰۰ ساله در اردبیل

کشف اشیای ۲۰۰۰ ساله در اردبیل

اوغوز تی وی:روابط عمومی دادگستری استان اردبیل، از کشف  اشیای  دو هزار ساله خبر داد  . حسین کارگر رئیس حوزه قضایی بخش ارشق در این خصوص اظهار داشت: حسب گزارشات واصله مردمی و فرماندهی انتظامی بخش ارشق مبنی بر قاچاق اشیاء عتیقه از سوی عده ای از قاچاقچیان، سریعاً دستور قضایی به منظور پی گیری و رصد حفاری ها صادر شد، که با تلاش و تدابیر خاص فرماندهی انتظامی بخش ارشق ، مامورین به محل اختفاء متهمین اعزام شدند و پس از بررسی محل، اشیاء عتیقه را که به طور ماهرانه ای در محل نگهداری احشام جاسازی شده بود کشف کردند.

 

 
وی همچنین گفت: از سه فرد دستگیر شده در این خصوص، ۱۲ قطعه اشیاء عتیقه که حسب بررسی های اولیه مربوط به دوره اشکانیان(سلسه بزرگ تورک ) می باشد کشف و ضبط شده است و بر اساس نظریات فعلی کارشناسان قدمت این اشیاء بیش از ۲۰۰۰ سال و مربوط به تاریخ اردبیل است که بررسی های دقیقتر در جریان بوده و اخبار تکمیلی آن متعاقباً اعلام خواهد شد. رئیس حوزه قضایی بخش ارشق افزود: با توجه به احتمال کشف اقلام دیگر اشیاء عتیقه از این افراد، متهمین با صدور قرار تأمین قانونی روانه زندان شده و پرونده به منظور تکمیل تحقیقات در دست رسیدگی است.
 
گزارش‌های غیر رسمی حاکی از آن است که نیروی انتظامی تنها معدودی از حفاری‌های غیرقانونی را می‌تواند رصد و مانع از قاچاق اشیای تاریخی شود.
این اعترافات در حالی است که سرزمین آزربایجان جنوبی بعد از به روی کار آمدن دولت فارس ایران, همیشه مورد هجوم خود حاکمیت‌های شوینیزم ایرانی‌ بوده و اشیای تاریخی این سرزمین توسط نهاد های دولتی ایران به منظور هویت زدایی و پیشبرد  جعل تاریخ دروغین ایرانی‌  قاچاق میشود و یا به نام اشیا ایرانی‌ جعل میگردد.
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture