/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان ”فاجعه جیلولوق” در اورمیه + تصاویر

گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان ”فاجعه جیلولوق” در اورمیه + تصاویر

در سالروز کشتار مردم تورک اورمیه در جریان حوادث جنگ جهانی اول، دهها فعال سیاسی و فرهنگی به همراه آقایان نادر قاضی پور و سیدهادی بهادری، طی مراسمی با شکوه به همت «جمعیت ائل گوجو، سئل گوجو»، با رونمایی از یک رومان تاریخی یاد و خاطره هزاران جان‌باخته فاجعه جیلولوق را گرامی داشتند.

به گزارش اوغوز تی وی به نقل از یول پرس، مراسم رونمایی از رمان «سون دیلک» (آخرین آرزو) اثر یحیی آلیلو با حضور و استقبال پرشور صدها نفر از شهروندان اورمیه‌ای برگزار شد.

 

آقای محمد صبحدل شاعر، نویسنده، فعال فرهنگی و مدیرمسئول انتشارات بوتا طی سخنانی با تاکید بر اهمیت جایگاه شعر و ادبیات، از ضعف موجود در ادبیات آذربایجان در حوزه رمان انتقاد نموده و رمان را لازمه ورود به دنیای مدرن تلقی نمود.

صبحدل افزود: «مردم آذربایجان و خصوصا اورمیه حوادث و بحران‌های تاریخی زیادی از جمله غائله جیلولوق را تجربه کرده‌اند و اگر ما این‌ها را به شکل مکتوب در نیاوریم و به نسل‌های آینده منتقل نکنیم مثل این است که این وقایع تلخ را تجربه نکرده‌ایم. رمان چیزی است که یک انسان سرگذشت زندگی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد. ما باید از این اثر و آثاری نظیر این حفاظت کنیم. اگر این آثار را مطالعه کنیم، متعلق به ما خواهند بود اما اگر مطالعه نکنیم اینها هم از دستمان خواهند رفت».
در ادامه آشیق قوربان از هنرمندان نامی اورمیه در حوزه موسیقی آشیقی به روی صحنه آمده و با اجرای چند قطعه دلنشین بر نشاط مراسم افزود.

آشیق قوربان قبل از هنرنمایی اظهار داشت :«ما آشیق هستیم و همیشه در شادی‌ها، جشن و سرور مردممان کنار آنها بوده‌ایم. اما کمتر شاهد برگزاری چنین مراسماتی بوده‌ایم. به نویسنده این اثر فاخر تبریک می‌گویم و خوشحالم که در چنین مجلسی هستم.»
حضور دکتر هادی بهادری کاندیدای مورد حمایت ائتلاف «ائل گوجو، سئل گوجو» که به دور دوم انتخابات از حوزه اورمیه راه یافته‌اند، از نکات حائز اهمیت این مراسم بود.

آقای بهادری با حضور در پشت تریبون اظهار داشت: «بنده بابت حضور در چنین جمعی بسیار خشنود هستم. همان‌گونه که آشیق نیز فرمودند، چنین مراسماتی با مضمون فرهنگی خیلی کم برگزار شده است و از این رو ارزش مراسم امروز بسیار بالا است.»

 

قرائت شعر معروف «تورکون دیلی…» از استاد شهریار توسط دکتر بهادری با تشویق گرم حاضران همراه شد.
نماینده طرح احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان‌غربی همچنین در رابطه با دلایل کمرنگ شدن مطالعه در جامعه گفت: «مردم ما مشکلات اقتصادی بسیاری دارند. معمولا ملت‌هایی به فرهنگ توجه بیشتری می‌کنند که سایر دغدغه‌هایشان حل شده باشد. در ژاپن مردم حتی در مترو هم اگر چند دقیقه وقت آزاد داشته باشند، کتاب می‌خوانند و این نشان می‌دهد که دغدغه زیادی در حوزه زندگی شخصی خودشان ندارند. آرزو می‌کنیم که درد مردم ما به مرور زمان حل شود و اقتصادمان قوت بگیرد تا مردم بیشتر بتوانند به مسائل فرهنگی بپردازند. لیاقت اورمیه این نیست! لیاقت آذربایجان این نیست! لیاقت منطقه ما این نیست!»

 
در ادامه دکتر زین‌العابدین همتی شاعر نامی اورمیه با اشاره به سخنان دکتر بهادری، فقر فرهنگی را از فقر مالی مهم‌تر قلمداد نمود.

وی در ادامه با قرائت دو نمونه از سروده‌های خود با مضامین وطن‌پرستی و تبریک عید نوروز از مهمانان پذیرایی نمود.
گروه تار و کمانچه آذربایجانی نیز با هنرنمایی عباس نجف‌پور (دارنده تندیس نفر اول بخش آوازخوانی جشنواره موسیقی مقامی فجر) با اجرای موسیقی دلنشین در میانه برنامه، تشویق حاضرین را برانگیختند.

نادر قاضی‌پور نماینده مردم اورمیه در مجلس هشتم و نهم و منتخب قاطع دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز به دلیل سفر به چالدران با تاخیر وارد محل برگزاری مراسم شد.

وی که در بدو ورود در کنار دکتر بهادری نشست با سخنرانی آتشین خود مانند همیشه شور و هیجان خاصی را در بین حاضران ایجاد نمود.

مهندس قاضی‌پور با تاکید بر نقش برجسته اورمیه‌ای‌ها در بازپس‌گیری بندرعباس از مهاجمان پرتقالی در دوران صفویه و دلاوری‌های گردان عاشورا و آذربایجانیان در جنگ  بر لزوم مقابله با جنگ نرم دشمن در برهه حساس کنونی تاکید کرد.

منتخب نخست مردم اورمیه که از عدم انتشار کامل سخنانش در روزهای اخیر ناراضی بود، با انتقاد از همراهی برخی رسانه‌های داخلی با رسانه‌هایی نظیر بی‌بی‌سی، اظهار داشت: «ما از مخالفان ناراحت نیستیم، بلکه از خودفروختگانی ناراحتیم که خودشان را به آغوش دشمن انداخته‌اند.»

قاضی‌پور نیز به مانند بهادری بر لزوم حل مشکلات اقتصادی مردم تاکید کرده و از افزایش رکود در بازار انتقاد کرد.

وی همچنین از برگزارکنندگان مراسم و سخنرانی آقای بهادری تشکر ویژه نمود.

 
داغستانی از اعضای جمعیت ائل گوجو، سئل گوجو دیگر سخنران مراسم بود که با شرح جزئیاتی از وقایع تلخ جنگ‌جهانی اول در اورمیه از گورهای دسته‌جمعی کشف شده در مدرسه مهر اورمیه در سال ۹۱ سخن گفت.

رضا داغستانی با اشاره به فرازهایی از تاریخ پرحادثه اورمیه و مصادف شدن روز رونمایی این کتاب با سالروز نسل‌کشی گسترده مردم اورمیه در چهارشنبه سوری سال ۱۲۹۷ در خلال جنگ جهانی اول، بر لزوم عبرت گرفتن از گذشته برای موفقیت در آینده تاکید کرد.

آقای داغستانی با اشاره به افزایش میزان آب دریاچه اورمیه علیرغم کاهش حجم بارندگی‌ها از عملکرد ستاد احیای دریاچه اورمیه دفاع نموده و گفت: تخریب ستاد احیای دریاچه اورمیه تخریب آذربایجان است.

 

آلیلو با اشاره به حوادٍث جنگ جهانی اول در اورمیه و لزوم بازنویسی آنها گفت: «مهمانان ناخوانده‌ای که از دیار خودشان آواره شده بودند و به این شهر پناه آورده بودند با استقبال گرم مردم آذربایجان روبرو شدند. مردم اورمیه به آنها کمک کردند و جا دادند اما زمان زیادی طول نکشید تا همین مهمانان ناخوانده و دعوت‌نشده عصیان کرده و مردم را در اینجا به خاک و خون کشیدند. هربار از دروازه عسگرآباد داخل شهر می‌شوم این صداهای دهشت‌ناک را در گوش‌هایم شنیده‌ام. ما باید از تاریخمان مراقبت کنیم.»

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture