/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » گزارش تصویری از زیارت مزار محمد امین رسولزاده در آرامگاه عصری آنکارا
مزار محمد امین رسول زاده پیششوای بزرگ آزربایجان

گزارش تصویری از زیارت مزار محمد امین رسولزاده در آرامگاه عصری آنکارا

اوغوز تی وی:امروز مصادف با یازدهم بهمن ماه-۳۱ ژانویه  ۲۰۱۶  صد و سی و دومین سالگرد تولد پیشوای بزرگ  آزربایجان محمدامین رسول‌زاده جمعی از اهالی ملت تورک آزربایجان شمالی و جنوبی بر سر مزار محمد امین رسول زاده حاضر شدند و یاد و خاطره این بزرگ مرد تاریخ را گرامی داشتند.

به گزارش خبرنگار اغوز تی‌وی از آنکارا ,ملت تورک آزربایجان با استقبال خود توجه مدیا‌های تورکیه و  حتی کشورهای دیگر را به‌خود جلب کرده و نقطه قابل توجه این مراسم این بود که جوانان تورک از آزربایجان جنوبی و شمالی استقبال وسیع از این مراسم کردند . این نشان میدهد نسل جدید آزربایجان راه این پیشوای بزرگ را بخوبی شناخته و تفکرات وطن پرستی‌ در دو سوی آراز و وهدتیک ملت تجزیه شده بصورت معنوی  هرروز بیشتر از پیشتر پیشرفت میکند .

محمدامین رسول‌زاده  ،اولین بنیانگزار جمهوری دموکراتیک آزربایجان(۱۹۱۸-۱۹۲۰) ،اولین رئیس جمهور دموکراتیک جهان شرق وجهان تورک وجهان اسلام ,نویسنده شهیر آزربایجانی, عالم و شخصیت سیاسی آزربایجان است.نام محمد امین با  آزادی ،استقلال ،تک‌ پارچگی آزربایجان عجین شده است.

 

در پاییز سال ۱۹۱۷، محمدامین رسول‌زاده به عنوان نماینده مجلس از آزربایجان و ترکستان به پارلمان امپراتوری روسیه تزار راه یافته بود. در روز ۲۶ می ۱۹۱۸ (۴ خرداد ۱۲۹۷)، شورای قفقاز جنوبی در نتیجه اختلافات موجود میان فراکسیون‌های داخلی آن منحل گردید. در روز ۲۷ می، شورای ملی آزربایجان متشکل از اعضای احزاب مختلف حاضر در فراکسیون مسلمان شورای مذکور تشکیل گردید. محمدامین رسول‌زاده با کسب اکثریت آراء به عنوان رئیس شورای ملی برگزیده شد.در این سالها اولین تئوری آزربایجان یکپارچه بعد از تجزیه آزربایجان به میان آورده شد و نقشه آزربایجان بعد از سال‌ها جدائی کشیده شد .

در روز ۲۸ می ۱۹۱۸ (۶ خرداد ۱۲۹۷)،به همت ؛ محمد امین رسولزاده و روشنفکرانی که از دور سوی آراز  گرد هم آمده بودند تمامی  رادیو‌ها و روزنامه‌های کشورهای جهان، خبر اعلام استقلال ملی تورکان آزربایجان را به جهانیان مخابره نمودند. شخصیت‌های اجتماعی همچون فتحعلی‌خان خویسکی، نصیب بی‌یوسف‌بیلی، حسن بی‌آقایف،علیمردان بی‌توپچوباشوف، ممدیوسف جعفروف، خلیل بی‌خاص‌ممدوف و در راس آنها محمدامین رسول‌زاده با تاسیس جمهوری خلق آزربایجان، آزادی را به ملت تورک آزربایجان ارمغان آوردند. در روز ۲۸ می ۱۹۱۸، اجلاس شورای ملی آذربایجان به ریاست حسن بی‌آقایف در محل اقامتگاه جانشین سابق قفقاز در تفلیس برگزار گردید و پس از مذاکرات طولانی بیانیه استقلال جمهوری ملی آزربایجان تصویب گردید. اولین نخست وزیر این کابینه فتحعلی خان خویی (خوسکی) از شهرخوی آزربایجان جنوبی  بود که با اکثریت با رای مردم انتخاب شدو دولت جمهوری دموکراتیک آزربایجان به ریاست فتحعلی‌خان خویسکی تشکیل گردید.

بدین ترتیب ملت آزربایجان نه تنها در میان تورکان، بلکه در میان تمامی ملتهای مسلمان جهان شرق  برای اولین بار حکومت جمهوری تشکیل داد.

در تاریخ هزاران ساله امپراتوری ودولتداری و تمدن تورکان آزربایجان ، جمهوری آزربایجان دارای جایگاه و نقش ویژه‌ای نزدتورکان آزربایجان و همچنین درتاریخ ملت‌های دنیا  است.  در عمر ۲۳ ماهه این حکومت، اقدامات بسیار مهمی در دوره جمهوری آزربایجان انجام یافت. از آن جمله، اولین پارلمان دموکراتیک در جهان تورک و جهان شرق و دنیای مسلمانان شکل گرفت. برای اولین بار در جهان شرق به زنان نیز همانند مردان حق رای داده و حقوق برابر اجتماعی ،سیاسی، با مردان به زنان تورک باز پس داده شد. در نتیجه تلاشها و اقدامات محمدامین رسول‌زاده، “دانشگاه دولتی باکو” در سال ۱۹۱۹ تاسیس گردید .

پس از اشغال ۲۷ آوریل ۱۹۲۰آزربایجان شمالی توسط روس ها ، محمدامین رسول‌زاده دستگیر شده و به مسکو انتقال یافت. مدتی در آنجا مانده و سپس به توصیه حزب مساوات به فنلاند رفته و سپس وارد خاک تورکیه شد. این شخصیت بزرگ اجتماعی‌سیاسی آزربایجان ضمن پایبندی به راه، هدف استقلال و تک پارچگی آزربایجان و ایدئولوژی ملی  تا پایان عمر، فعالیت‌های ادبی و سیاسی‌انتشاراتی خود را درتورکیه، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی ادامه داد.در جریان‌ها و عمر سیاسی  و فعالیت‌های خود با شخصیت‌های بزرگی‌ آشنا و مخاطب شد  استالین ,شهید پیشه‌وری, آتاتورک ,هیتلر از جمله کسانی‌ هستند که رسولزاده بارها با آنها  دیدار سیاسی داشته است  .

محمدامين رسول‌زاده به منظور رهايي از تعقيب‌هاي اعمال‌شده از سوي اصول اداري تزار در اوايل قرن بيستم مدتي درممالک محروسه قاجار,و شهر‌های آزربایجان جنوبی از جمله اردبيل,تهران و تبریز زيسته است. روزنامه‌”آحاد” كه سردبيري آنها را برعهده داشته است، داستان كوتاه “بير خان (يك خان)” كه به زندگي او در تبريز پرداخته است و كتابهاي”تنقيد فرقه اعتداليون” نشرشده در تهران و “سعادت بشر” نشرشده در اردبيل، جايگاه ويژه‌اي در زندگي ادبي-انتشاراتي وي دارند.

محمدامین رسول‌زاده  در خصوص تحقق آرمان استقلال ملت آزربایجان، احیای ساختار دولت ملی برپایه سابقه تاریخی دولت داری و تمدن تورکان آزربایجان و گسترش وسیع اندیشه استقلال ملی و یک پارچگی ملی آزربایجان تجزیه شده  داشته است. از  جمله های معروف وی  “آزادی برای تمامی‌ انسان‌های دنیا استقلال برای تمامی‌ ملت‌های دنیا”” پرچمی که یکبار برافراشته شد، دیگر فرود نخواهد آمد!”  است.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture