/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » یادگار حکومت ملی آزربایجان سهراب طاهیر در ۸۹ سالگی در باکودرگذشت

یادگار حکومت ملی آزربایجان سهراب طاهیر در ۸۹ سالگی در باکودرگذشت

 

اغوز تی‌وی :  شاعر  ملی آزربایجان, یادگار حکومت ملی آزربایجان سهراب طاهیر ,چهاردهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ در ۸۹ سالگی در باکو پایتخت جمهوری آزربایجان شمالی درگذشت.

به گزارش اغوز تی‌وی سهراب طاهیر در ماه‌های اخیر به دفعات عمل جراحی شده بود ولی‌ متاسفانه بعلت کهولت سنّ معالجه‌ها بی‌ تاثیر بوده و روز گذشته دارفانی را وداع گفت . شاعر  ملی آزربایجان قرار است در خیابان فخری باکو-مفاخر آزربایجان- به خاک سپرده شوند.

سهراب  در شهرستان آستارا دیده به جهان گشود .سهراب طاهیر در انقلاب ۲۱ آذردر سال ۱۳۲۴ شرکت مستقیم داشت و بعنوان جوان فدایی آستارا وارد قوشون ملی آذربایجان گشته و بعلت قهرمانی‌های پدرپی که در جنگ آزادسازی آزربایجان از اشغال  ایران نشان داده بود از طرف حکومت ملی آزربایجان  مدال قهرمانی ۲۱ آذر را دریافت کرده بود .  تقاضای  سهراب طاهیر جهت شرکت در دانشگاه افسری از طرف پیشه‌وری موافقت شده و به همراه ۲۰۰ تن دیگر جهت آموزش تعلیمات نظامی ویژه (ارتش قیزل باش ) بطور مخفیانه به دانشگاه حرب  باکو فرستاده شد . بعد از اشغال آزربایجان جنوبی در سال ۱۳۲۵ به‌ دلیل احتمال اعدام ,در آزربایجان شمالی ماند و تا آخر عمر به ادبیات و تاریخ جدید آزربایجان خدمات فراوانی‌ انجام داد ,وی تا کنون چندین کتاب  شعر و رمان از خود به یادگار  گذاشته و در چندین مستند تاریخی‌ در مورد حکومت ملی به عنوان شاهد شرکت کرده است .

 

روحش شاد, یادش جاوید, رهش پر دوام باد
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture