/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ۱۱۷ هزار بیکار ۳۲ هزار تحصیل کرده بیکار در آذربایجان غربی ,چرخش سرمایه در آذربایجان غربی دست مهاجرین کرد+Video

۱۱۷ هزار بیکار ۳۲ هزار تحصیل کرده بیکار در آذربایجان غربی ,چرخش سرمایه در آذربایجان غربی دست مهاجرین کرد+Video

اوغوزتی‌وی:نرخ بیکارن تحصیل‌کرده در سال ۱۳۹۵ در استان ۱۸.۶ درصد ثبت شده بود که در سطح کشور ۲۰.۴ درصد است. این نرخ در ۲ سال افزایش یافته است.مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی گفت:  در حال حاضر در آذربایجان غربی ۱۱۷ هزار بیکار وجود دارد.رضا نقی زاده با اشاره به تعداد بیکاران در استان اظهار داشت: با تمامی تلاش‌های شبانه‌روز این اداره در جهت کم کردن آمار بیکاری، متأسفانه ۱۱۷ هزار نفر در این استان بیکار هستند که این رقم بالایی است.

وی افزود: ۳۲ هزار نفر این بیکاران را افراد تحصیل کرده هستند که بعد از اتمام دوره دانشگاه در مقاطع مختلف موفق نشده‌اند شغلی پیدا کنند.، این استان هم اکنون با ۳۱.۵ درصد یعنی جمعیتی بیش از یک میلیون نفر یکی از استانهای جوان کشور به شمار می رود، استان جوانی که با بحران عظیم بیکاری به خصوص جوانان تحصیلکرده مواجه است.در سال گذشته ساری داش (سردشت) با ۲۳% بیشترین و ماکو با ۶% کمترین درصد بیکاری را داشت.

 

وضعیت کارگران فصلی آذربایجان غربی که جز بیکاران حساب نمیشوند  بحرانی تر است و موقعیت آنها از بیکار‌ها خرابتر به نظر میرسد کارگران فصلی آذربایجان غربی از بالا بودن نرخ بیکاری وارد اورمیه مرکز استان میشوند . در اورمیه مکان‌هایی که برای آن‌ها تعیین شده هر روز صبح به امید اینکه بتوانند برای کسی کار کنند تا دستمزد روزانه خود را بگیرند جمع شده و ساعت‌ها در انتظار صاحب کار می‌مانند تا شرمنده کنار خانواده خود باز نگرد‌ند.

اما این انتظار این روزها از ساعت‌ها به روزها و ماه‌ها افزایش یافته و خیلی از این کارگران هر روز بدون کار و دستمزد و هیچ درآمد دیگری شرمنده نزد خانواده باز می‌گردند.شهرستان اورمیه با توجه به این که یک منطقه کشاورزی است ولی‌ با خشکانیدن به قصد دریاچه اورمیه توسط حکومت ایران افراد بیکارمخصوصاً کشاورزها, از سایر نقاط آذربایجان غربی به امید اینکه بتوانند چند روزی را کسب درآمد کنند برای کار به این شهر می‌آیند و هزینه‌های اضافی را نیز متحمل می‌شوند که در شرایط رکود و بیکاری این روزها، فشار اقتصادی زندگی آن‌ها را دوچندان می‌کند.

نرخ بیکاری نسبت به سال قبل ۳/۳ درصد افزایش داشته، طبق آمار ۷ هزارو ۳۵۰ نفر در سال ۹۶ به تعداد بیکاران اضافه شده,گروه سنی بیکار   ۲۵ تا ۴۴ سال  است. سال گذشته ۷ هزار و ۳۵۰ کارگر اخراجی وجود داشته که نسبت به سال قبل ۳۹۳ نفر افزایش داشته و همچین در واحد های صنعتی ۲۰۰ نفر تعدیل نیرو وجود داشته که نسبت به سال قبل ۵/۵ درصد افزایش داشته است.

 

مسئولین آذربایجان غربی و شهر ارومیه در این ارتباط کاری انجام نمی‌دهند و طبق روال گذشته از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند و تنها جوابی که بیان می‌کنند این است که اقتصاد کشور وضع خوبی ندارد اما برای بهبود اقتصاد کشور و باز شدن در کارخانه‌هایی که در ارومیه و سایر نقاط استان وجود دارد تلاشی انجام نمی‌شود.

عباس حسن خانی فرماندار اورمیه با اشاره به بیکاری برخی کارگران فصلی اظهار داشت: با توجه به اینکه در فصل بهار قرار داریم، افراد بیکار در سایر شهرهای استان برای پیدا کردن کار روزانه به ارومیه می‌آیند که متأسفانه در این امر موفق نمی‌شوند.  با توجه به اینکه تعداد کارگران فصلی زیاد است در نتیجه امکان پیدا کردن کار نیز کاهش خواهد یافت.این افراد شغل ثابتی ندارند و مبلغ کارکرد روز مره آن‌ها نیز مشخص نیست و هر رقمی که در آنجا صحبت کرده و توافق می‌کنند دستمزد آن‌ها می‌شود.

افزایش چشمگیر «عوارض خروج از کشور»  در اوایل سال جاری، در روز‌ها و هفته‌های گذشته  باعث بروز اعتراضات گسترده مردم و کسبه  بومی در مرز بازرگان و سایر مرزهای آذربایجان جنوبی شده است. کسبه و مردم شهرهای مرزی آذربایجان جنوبی، با تجمع به این طرح حکومت ایران اعتراض کرده و خواستار بازگشت به روند قبلی شدند.کسبه‌ و تاجران می‌گویند، این طرح سبب بسته شدن دروازه‌های گمرک بازرگان به روی آن‌ها شده و هزاران تن از آن‌ها بیکار شده‌اند. مسافرکش‌ها و رانندگان تریلرهای باری نیزبیکار شده‌اند. 

 

. گفتنی است که آذربایجان غربی در صدسال گذشته میزبان میلیون‌ها مهاجر و آواره‌ی کُرد بوده است کولبران مهاجر کرد در طول سالهای گذشته «تروریسم» و «قاچاق» را با خود وارد منطقه نموده و بخش‌هایی از آذربایجان غربی را به جولانگاه وحشی‌ترین گروه‌های تروریستی منطقه بدل کرده‌ و «تروریسم» و «قاچاق»بر نرخ بیکاری جوانان بومی و فرار سرمایه گذران تورک بومی از منطقه شده ا‌ند.کولبران کُرد کالای قاچاق را به داخل مرزها آورده و به تولیدکنندگان داخلی ضربات سنگینی وارد می‌کنند.

علاوه بر این، آنها همچنین کالای قاچاق گروه‌های تروریستی کُرد را حمل می‌کنند و در خدمت تروریست‌ها هستند.به عنوان مثال در سال گذشته دهها مغازه لوازم خانگی به همین علت ورشکست شده بسته شدند .حکومت ایران قاچاقچیان کرد را «کوله بر» نامیده و در مرز عراق به آن‌ها اجازه قاچاق و حمل اجناس به‌صورت غیرقانونی می‌دهد، اما بسیاری از تاجران آذربایجانی‌ها را از حق قانونی‌شان محروم کرده است.  

به مهاجران کولبر کرد اجازه داده می‌شود تا هر فرد سالانه حداکثر ۹۰۰ میلیون تومان کالای قاچاق را با تخفیف بازرگانی، جابجا کنند. از قرار معلوم، گمرک ایران فهرست کالاهای قابل قاچاق را به کولبران اعلام خواهد کرد.به عنوان مثال در سال گذشته دهها مغازه لوازم خانگی به همین علت ورشکست شده بسته شدند  .

حکومت شوینیستی ایران حامی گروه‌های تروریستی نیز به بهانه‌های سیاسی  چرخش سرمایه را به نفع کرد‌های مهاجر تغییر داده است.علی خامنه‌ای، رهبر حکومت شوینیستی ایران  طی سخنانی از کولبران قاچاقچی کُرد حمایت کرده و گفته بود که اگر نیروهای امنیتی با آن‌ها مقابله نکنند، اشکالی ندارد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture