/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ۳۹ مین سالگرد جنایات تروریستهای مهاجر کرد در سولدوز و حمایت رژیم ایران از گروه‌های تروریستی کورد در شهر‌های آذربایجانغربی
تصاویر تکان دهنده از واقعه جنگ تروریسم کورد علیه اهالی تورک سولدوز(نقده) - بهار1358

۳۹ مین سالگرد جنایات تروریستهای مهاجر کرد در سولدوز و حمایت رژیم ایران از گروه‌های تروریستی کورد در شهر‌های آذربایجانغربی

اوغوز تی وی:در ۳۱ فروردین سال ۵۸ حزب دموکرات کردستان ایران، دست به دست به پاک سازی ملی‌ تورکان بومی و اشغال سولدوز( نقده) زد .کردها که به قول خودشان به خمینی لبیک گفته و قصد کردستان سازی از اراضی‌ آذربایجان داشتند به مدت ۱ هفته در شهر‌های آذربایجانغربی مخصوصاً سولدوز (شهر بسیار پراهمیت از نظر سوق الجشی برای آذربایجان) نسل کشی کرده و هزاران تورک را قتل عام کردند.پس از انقلاب ۵۷ جفرافیای موسوم به ایران برخی از گروههای تروریستی و مهاجر کُردی در غرب آزربایجان از خلاء قدرت چراغ سبز دولت مرکزی ایران سوء استفاده نموده و به بهانه ی اعلان خودمختاری به کشتار تُورکان غرب آزربایجان پرداختند.


پس از اينكه اكراد پادگان مهاباد را خلع سلاح نمودند و پس از سازماندهي، با لشكري كاملا مسلح كه تعدادشان بيست هزار تن يا حتي بيشتر عنوان شده، جهت برگزاري ميتينگ حزبي راه سولدوز (نقده) را در پيش گرفتند!
كردهاي تا دندان مسلح به خيابانهاي شهر ريخته و شروع به شليك بطرف مردم بيگناه ترك و كشتار آنان مينمايند. مردم بي دفاع ولي غيرتمند و جسور سولدوز (نقده) بجاي فرار و تسليم شهر به لشكر ياغيان كرد، با معدود اسلحه هايي كه در اختيار داشتند از خود و خانواده و ناموس شخصي و ملي شان و وطن خود دفاع مي كنند.
“حجت الاسلام حسني” (امام جمعه وقت اورميه) پس از دادن يك اطلاعيه راديويي و دعوت از مردم جهت دفع فتنه اكراد، بهمراه نيروهاي مردمي از اورميه وارد سولدوز (نقده) ميشوند.

در تاریخ ۲۸ / ۱ ۱۳۵۸ گروه‌های تروریستی کورد در شهر سولدوز اقدام به برگزاری میتینگ نظامی کردند. دقیقا روز جمعه مورخه ۳۱ / ۱ ۱۳۵۸ یعنی ۳ روز بعد از برگزاری میتینگ نظامی گروه‌های تروریستی کورد تظاهرات مسلحانه و گسترده خود را در شهر سولدوز آغاز می کند در آن روز تروریست‌ها اکثر نیروی خود را وارد شهر کرده و تعدادی از نیروی تروریستی در محور سولدوز – اشنویه،خانا- سولدوز،سولدوز- سویوق بولاغ( مهاباد) در حال آماده باش بودند.

قاسملوعزالدین حسینی، ملا صالح و بسیاری از سران گروهای تروریستی کورد نیز وارد شهر شده بودند. شهر بیست هزار نفری سولدوزشاهد ورود بیش از بیست هزار نفر تروریست کورد به داخل شهر بود. تروریست‌های کورد که به سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین مسلح بودند سرود‌های آتشین و ناسیونالیستی افراطی می خوانند. برای رهبران گروه‌های تروریستی کورد روشن بود که بعد از اخراج ساکنین تورک شهرهای خانا( پیرانشهر) واشنو و پسوه سولدوز به مثابه دروازه فتح غرب آذربایجان به شمار می آمد و این پروژه‌ای بود که دکتر قاسملو می خواست رویا‌های کردستان سازی و وطن سازی برای کلی‌‌های کرد را عملی سازد .
گفته ميشود شمار سلاح هاي توركها تنها ۴۰۰ يا ۵۰۰ قبضه اسلحه كمري يا سبك جنگي بود و اكراد با لشكري ۲۰ هزار نفري با تمامي ادوات جنگي اعم از تانك، توپ، مسلسل و … به سولدوز (نقده) هجوم آورده بودند. مردم شهر بوسيله حدود ۴۰۰ قبضه اسلحه سبك و در اختيار گرفتن “قالا باشي” (تپه ايي در وسط شهر) و بام ساختمانهاي خيابان امام بر شهر مسلط ميشوند و تعداد كثيري از ياغيان كرد كشته ميشوند و عده زيادي از اكراد نيز بنا بر سنت اجدادشان متواري ميشوند. اما كثرت اكراد مسلح و قلت (كمبود) سلاح در بين توركها باعث ميشود كه تعداد زيادي از زنان و كودكان و مردم بيگناه و مظلوم سولدوز (نقده) قرباني آرزوهاي تخيلي اكراد افراطي شده و در خون خود بغلطند.

با وقایع دردناکی که در شهرهای خانا( پیرانشهر)، اشنو ( اخراج ساکنین تورک از این دوشهر توسط گروه‌های تروریستی کورد) افتاده بود دلهره تمام شهر سولدوز را حکم فرما بود.تروریست‌ها ی کورد با سلاح‌های غارت شده از مقابل رهبران خود رژه رفته و در ورزشگاه شهر تجمع کردند. با شلیک گلوله‌ای که احتمالا نقشه از پیش تعیین شده‌ای بود میتینگ به هم ریخته و نقطه اجرایی نقشه قتل عام و فتح شده آغاز می شود. تروریست‌ها با یورش به خانه‌های مردم همه را به رگبار مسلسل می بندند که در آن حوادث ده‌ها نفر کشته و صدها نفر زخمی می شوند. بالاخره مردم تورک سولدوز علیرغم حضور سنگین تروریست‌ها و نقشه‌های از قبل طراحی شده با امکانات اندکی آماده مقابله شدند. مقاومت از مرکز شهر که تپه ای(قالا باشی)استراتژیکی است آغاز و جنگ به حالت خانه به خانه می کشد.

مهاجمین تروریست برای ایجاد رعب وحشت و سست کردن روحیه مدافعین زنان و کودکان را قتل عام می کردند تا شاید با ایجاد وحشت , مردم شهر را ترک کنند همان کاری که در سقز و خانا (پیرانشهر )کردند. روستا‌های اطراف شهرسولدوز به تصرف تروریست‌ها در آمده بود و امکان ارسال هیچ غذا و دارویی امکان پذیر نبود.مقاومت سرسختانه مردم قهرمان سولدوز ۴ روز به طول کشید و در این چهار روز نوامیس مردم زیر دست تروریست‌ها لگد مال شد. چشم گروگان‌ها از حدقه بیر آورده می شد سر مدافعان شهر بریده می شد.سر دخترك ۳ ساله ايي را بريده بودند و با سه سيخ به سينه مادر ۲۳ ساله اش چسبانده بودند. پيرمرد و پيرزن هم بين آنها بود. ۲۲ نفر ديگر را هم در جايي ديگر با طناب اعدام كرده بودند. در خانه ايي ديگر جواني را با تبر قطعه – قطعه كرده بودند.

Related image
بهمين جهت پس از ۳ روز از شروع جنگ، “حجت الاسلام حسني” (امام جمعه وقت اورميه) پس از دادن يك اطلاعيه راديويي و دعوت از مردم جهت دفع فتنه اكراد، بهمراه نيروهاي مردمي از اورميه وارد سولدوز (نقده) ميشوند و پس از ۴ روز جنگ خونين و كشته شدن تعداد زيادي از مردم و نيز اكراد متجاوز، اكراد بازهم بنا بر سنت ديرينه شان فراري شده و سپاه عظيم آنها با شكست مفتضحانه و حقيرانه خود براي چندي متلاشي ميشود.
گروههايي از مردم شهر به محل فاجعه عزيمت كردند و با ديدن اجساد جوانان صادق و پاك خود كه گناهي جز دفاع از خاك مقدس وطن نداشتند، به عاملان اين جنايت حمله نموده و آنها را به سزاي عمل خود رساندند. متاسفانه مساله قارنا از جانب اكراد افراطي بصورتي تحريف شده و يكطرفه بيان ميشود، يعني آنان فقط قسمت دوم اين فاجعه يعني حمله گروههاي از مردم به قارنا را مورد توجه قرار ميدهند و قسمت اول و اصلي چنين فاجعه ايي يعني به شهادت رساندن ۱۷ تن از جوانان رشيد نقده بوسيله اكراد را كه دليل حمله مردم به قارنا بود را اصلا بزبان نمي آورند!

بالاخره بعد از چهار روز نیرو‌های مردمی و فدایی از جوانان اورمیه به رهبری حسنی امام جمعه اورمیه بعد از نبرد‌های سنگین وارد شهر ستم دیده سولدوز شده و تروریست‌های کورد تاوان کرده‌های خود را پس دادند. جنایات گروه‌های تروریستی در شهر سولدوز روی سیاه اسماعیل سیمیتقو را نیز سفید کرد.

البته در مساله قارنا بايد خيلي از مسائل را در نظر داشت، مخصوصا اينكه مگر نه اين بود كه ناامني و كشتار جاري در منطقه حاصل تلاشهاي اكراد جهتکردستان سازی از اراضی‌ آذربایجان برای کرد‌های کلی‌ و مهاجر و تجزيه آذربايجان و ضميمه نمودن اراضي غربي آن بخاك تخيلي كردها بود و مردم ترك نيز هميشه در اين جريانات در حالت و موضعي دفاعي قرار داشتند و طبيعتا در مقابل متجاوز، از خانه و كاشانه و سرزمين آبا و اجدادي و ناموس خود دفاع ميكردند؟


کردها ادعا میکنند که گویا با رژیم می‌جنگیدند
اگر با حكومت جمهوري اسلامي مشكل داشتند پس چرا به آذربایجان جنوبی حمله کرده و مردم عادی از ملت تورک غرب آذربايجان را ناجوانمردانه قتل و غارت ميكردند و مشكلات سياسي خود را به اين مردم مظلوم تعميم ميدادند؟کردها چرا در سنندج در کرمانشاه در تهران با رژیم اسلامی نمیجنگیدند ؟مگر جمهوری اسلامی در اورمیه ، خانا، سوولدوز ، تیکان تپه، ساقیز، نشسته بود که کرد‌های مهاجر با رژیم بجنگند؟ كما اينكه آنان با وحشيگريها و سياستهاي ضد بشري خود علاوه بر ايجاد ناامني شديد در منطقه، فرصتهاي سرمايه گذاري بخش دولتي در منطقه وقاچاق و کنترل تجاری و نظامی مرز‌های غربی آذربایجان و تورکیه را عنوان امتیازاتی از دولت بدست گرفتند و نيز باعث فراري شدن سرمايه داران و كوچ اجباري تعداد كثيري از اهالي غرب آذربايجان گرديدند كه خود بحث درازي دارد.

رژیم‌های ایرانی‌ همیشه حامی‌ تروریست‌های کرد در آذربایجان
این عملیات سولدوز شروعی برای تسخیر آزربایجان غربی به دست گروههای تروریستی کورد بود  که از اواخر جنگ جهانی اول و با غارتگری و کشت و کشتار سیمیتقو شروع شد و امروز هم رژیم ایران عنوان بزرگترین حامی‌ این پروژه کردستان سازی از اراضی‌ آذربایجان را عملا تبلیغ و تطبیق می‌کند .
در آن زمان که حکومت مرکزی توسط ملی-مذهبی ها اداره می شد و استانداران توسط این گروه تعیین می گردید.پس از آغاز قتل عام دولت موقت و ضد تورک خمینی از ورود نیروهای نظامی مرکزی به بهانه های واهی ممانعت به عمل آمده و گروههای تروریستی بالغ بر هزار نفر از شهروندان سولدوز در غرب آزربایجان را به قتل رساندند.

با شروع مقاومت مسلحانه مردم اورمیه و سولدوز و وارد شدن جوانان فدایی اورمیه به سولدوز ضربه‌های سنگینی‌ به کرد‌ها زده شده و کردها تلفات بسیار متحمل شدند در این میان دولت ایران با افشا شدن چهره آنتی تورک خود و از طرف دیگر شکست سیاست پاک سازی تورکان بومی از آذربایجان بدست کرد‌ها بلافاصله با صادر کردن بیانیه ای تحقیر کننده آعلآن کرد که شهر سولدوز شهر تورک و کرد است و “بردار کشی “را پایان دهید وگرنه ارتش وارد عمل خواهد شد.

Related image

این ریاکاری رژیم از روز اول آشکار بود
!گویی دولت چند روز بود از پاک سازی ملی‌ سولدوز از تورکان بومی و حمله کرد ها خبر نداشته ولی‌ تا آذربایجان سلاح برای دفاع برداشت دولت خبردار شده, یک دفعه ترس “بردار کشی “رژیم را برداشته!

گویی آذربایجان غربی ارتش نداشت و از این اوضاع, ارتش بیخبر بود ! گویی رژیم نمیدانست پدگن‌های نظامی آنرا ماه هاست مهاجرین کرد خلع سلاح کرده و سلاح‌هایشان را برداشته ا‌ند!
آن زمان چنان رژیم از برادر کشی حرف میزد گویی تورکان آغاز گر جنگی بودند یا جایی‌ هجومی کرده ا‌ند!
گویی کشته شدگان کرد همه نظامی نبوده و شهدای آذربایجان مردم عادی نبوده ا‌ند ! گویی‌ خمینی به قاسملو جهت خود مختاری و کردستان سازی چراغ سبز نداده و همه روزنامه‌ها, تبلیغات آنتی آزربایجانی آن زمان خمینی را صبح تا شب تبلیغ نمی‌کردند !!

بنا به وعده‌های که رژیم‌های ایرانی‌ پهلوی و جمهوری اسلامی در ۸۰ سال گذشته به مهاجرین کرد عراقی‌ داده ا‌ند گروه‌های مسلح اعم از پژاک ، حزب دموکرات، کومله و حتی گروه‌های اسلامی کردی همین امروز هم چشم طمع به غرب آذربایجان داشته و مدعی خاک ملت تورک آذربایجان هستند. که البته شکست خورد. مهاجرین کرد عراقی با مشروعیت دهی‌ رژیم ایران به مهاجرین کرد و منسوبین گروهای تروریستی در قالب نماینده مجلس و تیپ روشن فکری همچون موسسه احمد خانی و خرید منزل و محل کار ، باغات و مزارع به دنبال پروژه صد ساله تسخیر آزربایجان غربی بصورت سیاسی هستند.


اگر کمی‌ حافظه تاریخی‌ خدمت را تقویت کنیم به آشکار خواهیم دید که در ۱۰۰ سال گذشته از ورود کرد‌ها به منطقه و بر حاکمیت آمدن فارس‌ها همیشه ایرانی‌‌ها (فارس ها) و رژیم‌های ایرانی‌  حامی‌ تروریست‌های کرد در آذربایجان در عراق در سوریه بوده و یکی‌ مهمترین متفقین استراتژی برای کرد‌ها در خاورمینه  ایرانی‌‌ها (فارس‌ها ) می‌باشند .از اسناد خود مجلس ایران در دوره پهلوی و رژیم آخوندی پیدا است که سال ها هم پهلوی و هم رژیم آخوندی فارس سعی‌ دارند مناطق غربی آذربایجان (همرز با ترکیه) و منطق ساحلی دریا خزر (انزلی- استارا – حیران) و مناطق جنوبی هممرز با قشقایی‌ها (اراک- همدان) را آذربایجان جدا ساخته و به ملل دیگر پیشکش دهد تا با ایجاد تنش ملی هم زمینه را برای سرکوب و کنترل حرکت‌های ملی‌ ملل آماده سازدو یا اینکه در صورت متلاشی شدن محتمل امپراطوری ممالک محروسه “ایران” مناطق استراتژیک دست خود فارس و متحدان قرار گیرد و کنارش بتواند مناطق جنگی مانند قاراباغ بسازند.

به این علت است که این اواخر تغییر سراسیمه مناطق ژئوپلیتیکی ملل و تجزیه وطن ملل زیر نام” استان بندی‌ها جدید”هم از طرف رژیم هم از طرف مخالفان به اصطلاح اپوزیسیون و هم همکاران امروز و متحدان آینده فارس‌ها یعنی‌ کرد‌ها و ارمنی ها به شدت تبلیغ میشود

.

قربانیان غیر نظامی جنگ  سولدوز
به دلیل سیاست‌های طرفدارانه گروه‌های چپ گرای مرکزو حزب الهی‌های خمینی از گروه‌های تروریستی کورد و سیاست پنهان سازی جنایت تروریست‌های کورد از سوی حاکمیت وقت زوایای اساسی حادثه و اسناد مهم تاریخی در هالی از ابهام فرو برده است، یکی از این ابهامات آمار واقعی قربانیان غیر نظامی جنایات تروریست‌های کورد در شهر سولدوز است. مزار برخی از خانواده‌های سولدوزی که به صورت دسته جمعی از سوی تروریست‌های کوردقتل عام شده اند بر پیر و جوان سولدوزی آشناست ولی برخی‌ها کشته شده‌ها که در سولدوز قربانی تروریسم کورد شده اند بعداز سالها هنوز اجسادشان نیر مفقود الاثر است.
اسامی برخی شهدای غیر نظامی جنگ چهار روزه سولدوز :
۱- عباس آبیار متولد ۱۳۰۴
۲- عوض آبیار متولد ۱۳۳۵
۳- سیف اله آقازاده متولد ۱۳۲۴
۴- قنبر ابراهیم اژدری متولد ۱۳۲۸
۵- سلطانعلی اکبری متولد ۱۳۲۸
۶- نجفقلی الماس زاده متولد ۱۳۳۰
۷- جعفر تقی زاده متولد ۱۳۰۸
۸- علی حسین نژاد متولد ۱۳۳۹
۹- خیراله حقوردی متولد ۱۳۰۶
۱۰- حبیب حقی متولد ۱۲۹۲
۱۱- اردشیر قاسمزاده متولد ۱۳۳۷
۱۲- جمشید قاسمزاده متولد ۱۳۳۸
۱۳- لطفعلی محمد زاده متولد ۱۲۷۳
۱۴- رمضان نصیری متولد ۱۳۱۸
۱۵- نور علی هادی متولد ۱۳۰۵
۱۶- حاج آقا خالقی بفرجرد متولد ۱۳۳۲
۱۷- سلیمان اشرفی فرد متولد ۱۳۱۰
۱۸- قوچعلی اطلسی متولد ۱۳۰۵
۱۹- عزیز بدلی متولد ۱۳۴۰
۲۰- طرلان قاسم زاده متولد…..
۲۱- میرزا علی بدلی متولد ۱۳۱۴
۲۲- عبداله پاشاپور متولد ۱۳۲۴
۲۳- خلیل پور ایرانی متولد ۱۳۴۲
۲۴- علی پیشار متولد ۱۳۰۰
۲۵- محمد جعفری متولد۱۳۰۶
۲۶- ایوب رستمی متولد ۱۳۳۲
۲۷- مصطفی صادقیار متولد ۱۳۲۷
۲۸- قربانعلی بدلی متولد ۱۲۷۰
۲۹- یوسف فیضی پور متولد ۱۳۱۸
۳۰- رحمت اله قاسم زاده متولد ۱۳۳۴
۳۱- محسن قاسمزاده متولد ۱۲۹۲
۳۲- ولی اله مختار پور متولد ۱۳۲۷
۳۳- نادعلی مسافری متولد ۱۳۱۸
۳۴- علی مهر فر متولد ۱۳۲۳
۳۵- نعمت عباس جوان متولد ۱۳۰۷
۳۶- قربان ولیزاده متولد ۱۳۲۶
۳۷- حسینعلی هاشم پور متولد۱۳۱۷

به مناسبت ۳۱ فروردین سالروز جنگ سولدوز و رسیدن هفته سولدوز- تصاویر تکان دهنده از واقعه جنگ تروریسم کورد علیه اهالی تورک سولدوز :

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture