/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » کلمه خیابان از کجا آمده است ؟!؟
کلمه خیابان از کجا آمده است ؟!؟

کلمه خیابان از کجا آمده است ؟!؟

 اوغوزتی‌وی:در استان اردبیل شهری وجود دارد به نام مشکین شهر که البته نام اصلی این شهر “خیاو” است که در زمان پهلوی اول به مشکین شهر تغییر یافته است.در زمان های قدیم عده ای از مردم این شهر به تبریز مهاجرت کرده و در محله ای ساکن شدند که به مناسبت سکونت این عده، به “خیاوان” مشهور شد ، یعنی محل سکونت خیاوی ها.

شیخ محمدخیاوانی (خیابانی) از اهالی همین محله بود.در زمان حکومت ملی آزربایجان به رهبری سید جعفر پیشه‌وری که منجر به پیشرفت های چشمگیری در آزربایجان گردید، برای اولین بار یکی از محله‌های تبریز به نام خیاوان آسفالت شد.تا آن زمان هیچ جایی در ایران به آن حجم زیاد آسفالت نشده بود و به این ترتیب”خیاوان ” یا خیابان به ایرانیان معرفی شد.از آن به بعد هرجایی در ایران که آسفالت می شد، به آن جا خیاوان یا خیابان می گفتند.

خیلی ها فکر می کنند خیابان یک کلمه فارسی است که از دو بخش “خیاب” +” ان ” تشکیل شده است در حالی که “خیابان ” کلمه ای تورکی است.این یکی از قوی ترین نظراتی است که در مورد کلمه خیابان وجود دارد و بسیار رایج است.

عکس :
آسفالت کردن خیابانها در زمان حکومت ملی آزربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری برای اولین بار در جغرافیایی ایران – این حکومت ملی به مدت یک سال به طول انجامید و با حمله رژیم شاه پهلوی به آزربایجان به آن پایان داده شد.

کلمه خیابان از کجا آمده است ؟!؟

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture