/  
صفحه اصلی‌ » دیدنی‌‌ها و شنیدنی ها » فیلم های که در تبریز تهیه شده و تاریخ جعلی ایرانی‌ را انعکاس میدهد
فیلم های که در تبریز تهیه شده و تاریخ جعلی ایرانی‌ را انعکاس میدهد

فیلم های که در تبریز تهیه شده و تاریخ جعلی ایرانی‌ را انعکاس میدهد

اوغوز تی‌وی : فیلم‌های تاریخی همواره تصاویر بکر و بی‌نظیری را در خود جای می‌دهند که می‌تواند برای بسیاری از تاریخ‌دانان و علاقمندان، جذاب باشد. تبریز پایتخت تاریخی‌ تورکان آزربایجان از گذشته جزو شهرهای مهم از نظر تجاری، سیاسی، صنعتی و نظامی بوده است که فیلم‌های متعددی از این شهر تهیه شده است.

ابراهیم پورحسین خونیق نویسنده و تاریخ‌شناس تبریزی در گفت‌وگو با ایسنا،  با اشاره به این‌که تاریخ هر سرزمینی بازگو کننده حوادث و رویداد‎هایی است که در طول زمان روی داده و در گذر روزگار به عناوین مختلف به ثبت رسیده است، گفت: این رویدادها در مسیر پر و پیچ خم تاریخ در کتیبه‌های سنگی، الواح گلی و با گذشت زمان به شکل نوشتاری و در قرن‌های بعدی با پیشرفت تکنولوژی به صورت عکس و فیلم به دست نسل جدید رسیده است.ابراهیم پورحسین خونیق با بیان این‌که خطه آذربایجان و تبریز، ولیعهد نشین سلسله قاجاریه بود، افزود: به دلیل موقعیت خاص منطقه آزربایجان، حوادث سیاسی و اجتماعی زیادی رخ داده که بسیاری از آن‌ها به شکل نوشتاری و بصری، ضبط و ثبت شده است به طوریکه عکس‎ها و فیلم‌های قدیمی از این شهر در آرشیو‎های داخلی و خارجی از آن زمان نگهداری می‌شوند. 

وی یاد آور شد: در جریانات انقلاب مشروطیت که پای روس‌ها به شهر تبریز باز شد، فیلمی از ستارخان به صورت مستند تهیه شد. همچنین به گفته خانم ثقه الاسلامی مدیر کاخ گلستان و برادرزاده شهید ثقه الاسلام معلوم شد که فیلمی از به دار آویختن شهدای عاشورای ۱۳۳۰قمری آن زمان موجود است که البته خودشان ندیده بودند.

پورحسین خونیق با بیان این‌که تبریز مامن تاریخی و سیاسی آن دوره بود، گفت: این موقعیت برای روس‎ها سوژه خوبی در آن زمان محسوب می‌شد؛ به طوریکه تعدادی فیلم از آن دوره تا سال ۱۹۴۵ میلادی از رویدادهای مهم تهیه شد که ازمیان آنها می‎توان به مراسم عاشورای حسینی در تبریز، فیلم مراسم افتتاح راه آهن تبریز – جلفا در دوره محمد حسن میرزا ولیعهد ، تصویری از محمد علی شاه قاجار در سال ۱۹۰۹ میلادی، فیلم کشور شیر خورشید، فیلم امداد به زلزله زدگان حومه آذربایجان و فیلم آن سوی ارس در سال ۱۹۴۵ میلادی راجع به فرقه دموکرات آذربایجان اشاره کرد.

 وی با اشاره این‌که فیلم افتتاح قطار جلفا- تبریز توسط شرکت پتروگراد کمیتی سکبلو در سال ۱۹۱۶ میلادی برابر با ۱۲۹۵ شمسی تهیه شده است، تاسیس راه آهن در واقع نشانگر شوق آزربایجان  به راه‎اندازی تاسیسات مدرن است و این راه آهن در بحبوحه جنگ جهانی و طبق قرارداد با بانک استقراضی روس ساخته شد.

در این فیلم بعد از مراسم نظامی، قطار از روسیه شروع به حرکت می‌کند و با عبور از روی پل آهنی رود ارس و پشت سر گذاشتن شهر جلفا به سوی تبریز به پیش می‎رود که در طول مسیر حرکت قطار به سوی تبریز، در برخی از پل‌های آهنی انواع تزئینات با کاغذهای رنگی و نیز پرچم امپراطوری ممالک محروسه  و امپراتوری روسیه دیده می‎شود.

پورحسین خونیق با بیان این‎که قطار بعد از عبور از پل آجی چای که در تصویر حجم پر خروش رودخانه در آن زمان را نشان می‎دهد، به نزدیکی باغ‎های قراملک می‎رسد، گفت: در آن‎جا، مردم به سوی قطار هجوم می‎آورند تا سوار این ماشین تازه شوند که افسران روسی مانع آنان می‌شوند و قطار با استقبال روسای دولت قاجار قرار می‎گیرد و مراسمی با حضور محمد حس میرزا ولیعهد و نمایندگان روس برپا می‎شود که بخشی از این فیلم به صورت اورجینال در آرشیو بنده موجود است.

قابل ذکر است راه آهن هم بمانند همانند هزاران سازندگی آبادانی که قاجار ها آورده اند توسط ایرانی تحریف و حتی بنام رضا پهلوی دزده میشود.اگر اولین بار رضا خان راه‌آهن و قطار آورده , تهرانی‌ها ۱۳۳ سال قبل چگونه با قطار به “شاه عبدالعظیم” می‌رفتند؟
این محقق، در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به فیلم عاشورای تبریز و دسته (شاخسی -واخسی) که قطعه‌ای بدون صدا است، بیان کرد: این فیلم  در سال ۱۳۰۸ گرفته شده است و در عنوان بندی روسی دو کلمه (شاخسی -واخسی ) نوشته شده که این کلمات مورد استفاده در دسته عزاداران شاه حسین گویان عاشورا بوده است.

پورحسن خونیق با اشاره به تهیه فیلمی از ستارخان، گفت: خسرو معتضد، از مورخان کشور، گفته است که در سال ۱۳۵۰ برای خرید چند فیلم تاریخی به کشور انگلیس و آلمان سفر می‌کند و بعد از خریداری تعدادی فیلم که لیست آن‌ها را در کتاب خود به نام “ایران در آستانه قرن بیستم” نام برده است، به دو فیلم دیده نشده از مظفرالدین شاه در سن پترزبورگ و ستارخان در تبریز اشاره می‌کند.

وی در خصوص فیلم “آرازین او تایی‌”«آن سوی آراز» به کارگردانی «اسفیرا ایلیه نیچنا زشوب»، گفت: این فیلم که به صورت گفتاری بوده و متن زبان ترکی بر روی فیلم در سال ۱۳۲۶ پیاده شده است، تصاویری از شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل و چند شهر دیگر به چشم می‌خورد که به موضوع فعالیت‎های فرقه دمکرات می‎پردازد که در یکی از استودیو‎های باکو تدوین شده است.

پورحسین خونیق درباره فیلم « کشور شیر خورشید » به کارگردانی «اروفی ژیگا ور توف» که در سال ۱۳۱۲ شمسی تهیه شده است، یاد آور شد: موضوع این فیلم تنها مختص تبریز نیست بلکه از همه نقاط ایران آثار باستانی به تصویر کشیده شده است که آذربایجان نیز شامل آن می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته شاید فیلم‌های دیگری از تبریز در آرشیوهای خارج از کشور وجود داشته باشد که تا جاییکه اطلاع داشتم با شما در میان گذاشتم.

خاطرنشان  کنیم آزربایجان جنوبی از ۱۵ دسامبر ۱۹۲۵ با کار آمدن رژیم   فارس  وتشکيل ایران قلابی تا به امروز زیر اشغال ایران می‌باشد.پس از سال ۱۹۲۵ و لغو کشور ممالک محروسه قاجار و تشکيل دولت باسمه‌ای و قلابی ايران توسط رضاخان پهلوی آزربایجان جنوبی به زور سرنيزه به کشور شاهنشاهی ايران الحاق گرديد- نام دولت ايران برای اولين بار در سال ۱۹۳۶ توسط به اصطلاح مجلس ملی رضاخان تصويب شد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture