/  
صفحه اصلی‌ » دیدنی‌‌ها و شنیدنی ها » وضعیت امنیت کاربران شبکه‌های اجتماعی در آزربایجان جنوبی و کشور موسوم به ایران

وضعیت امنیت کاربران شبکه‌های اجتماعی در آزربایجان جنوبی و کشور موسوم به ایران

اوغوز تی‌وی:تعداد کاربران اینستاگرام از مرز ۷۰۰ میلیون گذشت. فیس بوک مالک اینستاگرام و واتس آپ می باشد.فعالیت مدیران فیس‌بوک اکنون توانسته‌اند تعداد کاربران خود را از مرز ۷۰۰ میلیون کاربر بگذرانند.

 در مقایسه با دسامبر گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون به تعداد کاربران این شبکه اجتماعی افزوده‌شده است و بنابراین رشد ۱۰۰ میلیونی در ۴ ماه رکوردی عالی محسوب می‌شود که اینستاگرام در حال تکرار آن است.در سال ۲۰۱۶ نیز در عرض ۵ ماه ۱۰۰ میلیون کاربر به این شبکه افزوده شد که در مقایسه با تعداد ۱۶۱ میلیون کاربر اولیه اسنپ چت قابل‌بحث است.شاید اینستاگرام نتواند به رقم فیس‌بوک که حدود ۱.۸ میلیارد کاربر است نرسد اما شاید به واتس اپ ۱.۲ میلیاردی نزدیک شود.لازم به ذکر است که اینستاگرام درکشور موسوم به ایران بیش از ۳۰ میلیون کاربر دارد.کمتر از سه هفته مانده به انتخابات نمایشی ریاست جمهوری درکشور موسوم به ایران، پخش زنده اینستاگرام به دستور مقامات قضایی حکومت ایران مسدود شده است.

 بر اساس گزارش‌های منتشر شده سرویس پخش مستقیم ویدیو در اپلیکیشن اینستاگرام از حدود ساعت ۳ عصر پنج شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ مسدود شده است.ظاهرا این مسدود سازی تنها برای اپراتورهای همراه انجام گرفته و دیگر سرویس دهنده‌های اینترنت تا این لحظه مشکلی برای پخش زنده ویدیویی ندارند.برخی منابع غیر رسمی اعلام کرده اند که این فیلترینگ ایسنتاگرام به دستور مقامات قضایی رژیم دیکتاتور و اشغالگر ایرانی‌ انجام گرفته است. اما هنوز هیچ یک از مسئولین قوه قضائیه ایران به طور رسمی در رابطه با این موضوع واکنشی نشان نداده اند.

 

هنوز مقامات شرکت زیرساخت یا سایر نهادهای مرتبط فنی نسبت به این خبر واکنش نشان نداده‌اند.فیلترینگ اینستاگرام در حالی صورت می گیرد که منتظری، دادستان کل ایران پیشتر در گفت‌وگو با میزان با اشاره به فعالیت ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در ایام انتخابات ضمن هشدار به کاندیداها و هواداران آن‌ها از رصد مستمر فضای مجازی خبر داد.همچنین پیشتر نیز در اسفند ماه ۱۳۹۵ محمود واعظی وزیر ارتباطات و فن‌اوری اطلاعات حکومت ایران در پاسخ به این سوال که برنامه‌ای برای فیلترینگ قابلیت پخش زنده ویدیو در اینستاگرام وجود ندارد؟ گفته بود«این مساله را با دستگاه‌های دیگر در حال بررسی هستیم.»

مدیر عامل تلگرام پس از فیلترینگ قابلیت مکالمه صوتی رایگان تلگرام اقدام به انتشار بیانه‌ای جالب و خواندنی در رابطه با تلگرام و فعالیت رقبای آن کرده است.  بیشتر از سه سال است که پیام رسان روسی تلگرام فعالیت خود را آغاز کرده است و توانسته تا امروزه محبوبترین پیام رسان در میان کاربران ایرانی به دلیل سهولت استفاده و امنیت بالا باشد و به گفته مدیر عامل این شرکت بتواند تا ۴۰ میلیون کاربر درکشور موسوم به ایران، فعال را به سمت خود جذب کند که نشان از موفقیت و محبوبیت بالای این پیام رسان در کشور ایران دارد.

پاول دروف، مدیر عامل تلگرام در بیانیه خود در رابطه با امنیت تلگرام گفت:  پیام رسان تلگرام در کشورهایی مانند عربستان، چین و عمان به طور کامل فیلتر شده است و امکان دسترسی کاربران به آن کاملاً مسدود است و ما در ایران دارای ۴۰ میلیون کاربر ایرانی فعال هستیم. از طرف دیگر سرویس‌هایی مانند واتس اپ در کشورهایی مثل ایران، چین و عربستان سعودی یا کشورهایی با تاریخچه سانسور، با مشکل فیلتر مواجه نیستند. موضوع این است که واتس اپ و شرکت مادر آن یعنی فیس بوک با اعتماد کاربر تجارت می‌کنند تا سهم‌شان را در بازار افزایش دهند. این ادعا که واتس اپ و اشخاص ثالث پیام‌های شما را نمی‌خوانند یا به مکالمات‌تان گوش نمی‌کنند، کاملاً دروغ است. واقعیت این است که واتس‌اپ، هم می‌تواند به مکالمات‌تان گوش کند و هم پیام‌هایتان را بخواند چون قادر است به صورت نامحسوس کلیدهای کدگذاری را در ۹۹.۹۹% از کاربرانش تغییر دهد.

علاوه بر این اشخاص ثالثی همچون گوگل یا اپل به تاریخچه پیام‌های اکثر کاربران واتس اپ دسترسی مستقیم دارند و از آنجا که این اشخاص ثالث با همه کشورها سروکار دارند اطلاعات کاربران می‌تواند به همه جای دنیا سرازیر شود. این موضوع عجیب نیست اگر دولت‌ها یا رگولاتورها (شرکت‌های اپراتور) از وجود تلگرام خوشحال نباشند. این را می‌دانم که محدود بودن دسترسی به تلگرام یا بخش‌هایی از آن اصلا خوب نیست اما گاهی اوقات بهتر است یک سرویس ارتباطی را به طور کامل کنار بگذارید تا اینکه بخواهی با تردید در مورد امنیتش استفاده کنید. همچنین باید به این نکته اشاره داشت که تلگرام تا به امروز اطلاعات کاربران را به هیچ نهاد دولتی یا خصوصی در هیچ کشوری، نفروخته است اما این درحالی است که اطلاعات کاربران در بهترین حالت برای موارد تجاری و تبلیغاتی همچون بازاریابی هدفمند به فروش می‌رود که باعث ناراحتی کاربران می‌شود.

مدیر تلگرام مطلبی را در کانال اختصاصی خودش منتشر کرد که در آن اشاره به سرویس تلگرام صوتی و مسدود شدن آن در برخی کشورهای جهان داشت. وی مطلبش را این‌گونه آغاز کرد: همان‌طور که شاید تاکنون همگی شنیده باشید، ما برنامه تماس تلفنی را از طریق سرویس تلگرام فعال کرده‌ایم. این برنامه، کاربردی بسیار آسان دارد و با استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشینی نیز به مرور زمان بهتر از قبل خواهد شد.»
 
پاول دورف با اشاره به اینکه شخصا زیاد از تماس‌های صوتی استفاده نمی‌کند، نوشت:‌ زمانی که در روسیه زندگی می‌کردم عادت کردم اصلا با تلفن صحبت نکنم، زیرا احساس می‌کردم تمام مکالمات من ضبط می‌شود. این عادت بعد از ترک کشور روسیه نیز با من ماند. او در ادامه بار دیگر بر امنیت سرویس تحت نظر خود اشاره کرد و گفت حالا با وجود تماس‌های صوتی امن تلگرام، عادت استفاده از تلفنش نیز تغییر کرده است و با خیال راحت می‌تواند با دوستان و افراد خانواده‌اش صحبت کند.
 
دورف گفت: متاسفانه، تمام کاربران سرویس ما در نقاط مختلف دنیا نمی‌توانند از این سرویس جدید به یک اندازه بهره‌مند شوند. در کشورهایی مانند عربستان سعودی، برای جلوگیری کاربران از استفاده از تماس‌های صوتی تلگرام، این قابلیت مختل شده است یا در کشورهایی مانند چین و عمان، این قابلیت به‌صورت کامل بلاک شده است.» وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که در ایران تلگرام حدود ۴۰ میلیون ایرانی عضواین شبکه‌اند، اما تماس صوتی مسدود شده است. دورف با انتقاد از واتس‌اپ، مهم‌ترین رقیب این سرویس ادامه داد: سرویس‌هایی مانند واتس اپ، اما چنین مشکلاتی درکشورهای محدودکننده ندارند. شاید دلیل آن، این باشد که واتس اپ(و شرکت مادر آن، فیس بوک) علاقه زیادی برای معامله اعتماد کاربران خود با منافع تجاری دارند.
 
این ادعا که واتس‌اپ نمی‌تواند به مکالمات و پیغام‌های کاربران خود دسترسی داشته باشد، دروغ محض است. در حقیقت واتس اپ می‌تواند علاوه بر گوش دادن به مکالمات و خواندن پیغام‌های خصوصی، وضعیت رمزگذاری اکانت ۹۹ درصد کاربران خود را بدون جا گذاشتن ردی از خود، تغییر دهد.
 
علاوه بر این، شرکت‌های دیگری مانند گوگل و اپل قادر هستند به‌صورت مستقیم به سوابق کاربران واتس اپ دسترسی داشته باشند زیرا واتس‌اپ بسیاری از کاربران را مجاب کرده که اجازه دهند پلت‌فرم‌های متفرقه از اطلاعات آنان بک آپ بگیرند. اما تلگرام بر اساس رمزگذاری End-to-End طراحی شده است که از سوی دیگر شیوه‌های امنیتی نیز پشتیبانی می‌شود و اطلاعات را به‌صورت ابری ذخیره می‌کند.
 
روش ذخیره‌سازی که سرویس ما انجام می‌دهد، هزاران برابر بیشتر از چیزی است که شرکت‌هایی مانند گوگل، فیس بوک و اپل ادعای آن را دارند. دلیل ناراحتی و نارضایتی دولتمردان را هم حالا درک می‌کنیم. مهم نیست. مدیر تلگرام اضافه کرد:‌ این اتفاقات جدید نیست. هرچقدر که دوست دارند بلاک کنند. ما ولی قوانین خود را تغییر نمی‌دهیم و به مشتریان خود خیانت نمی‌کنیم.
 

www.oguztv.com
➤Oğuz TV Telegram : http://bit.ly/2c85yq1
➤Oğuz TV Facebook :www.facebook.com/oguztvaz/
➤Oğuz TV Twitter : https://twitter.com/oguz_tv
➤Oğuz TV YouTube: http://bit.ly/2bPnoix
➤Oğuz TV İnstagram :www.instagram.com/oguz_tv/
➤Oğuz TV Google+ : http://bit.ly/2c86iLD

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture