/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » آشنایی با مناطق تورک نشین و آزربایجانی استان سینان داش (سنندج), استان جعلی کردستان
استان سینان داش (سنندج) شهری که آمارهایی رسمی بیش از ۳۰ غیر رسمی۴۰ درصد ساکنان آن تورکان آزربایجانی تشکیل میدهند

آشنایی با مناطق تورک نشین و آزربایجانی استان سینان داش (سنندج), استان جعلی کردستان

اوغوزتی‌وی:تورکان در گستره جغرافیافی عظیمی از ایران سکونت داشته و در اکثر استان های کشور شاهد حضور پررنگ تیره ای از اقوام ترک میباشیم. به گونه ای که به جز معدود استان هایی چون سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و … در سایر استان های کشور اقوام تورک اعم از آزربایجانی، قشقایی، خلج، ترکمن و … سکونت داشته و این موضوع نیز بی‌شک به ریشه و تاریخ هزاران ساله تورکان در منطقه ای  که امروز ایران مینامند (آزربایجان جنوبی – فلات ایران – عراق عجم ) باز میگردد چرا که لازمه وجود چنین گستره جغرافیایی عظیمی، داشتن پیشینه تاریخی هزاران ساله و تمدن و فرهنگی غنی و متعالی میباشد.

اما یکی از استان هایی که با وجود نام گمراه کننده آن، جمعیت قابل توجهی از تورکان آزربایجانی در برخی از شهرستان های آن سکونت داشته و از لحاظ تاریخی نیز، جزئی از جغرافیای به هم پیوسته سرزمین آزربایجان در این سوی آراز (ارس) میباشند، استان جعلی کردستان در جنوب استان آزربایجان غربی میباشد که با توجه به مهاجرت کرد‌ها در صد ساله گذشته و زاد ولد غیر متعارف خود حتی امروز به آمار و ارقام رسمی و غیر رسمی نزدیک به ۳۰% از جمعیت این استان را تورک های آزربایجانی تشکیل میدهند.

مناطق تورک نشین و بخشهای آزربایجانی در استان جعلی کردستان، اساسا در دشتهای گسترده منطقه شرقی و شمال شرقی آن، شامل بخش عمده دو شهرستان بیجار، قروه و بخشهای کوچکی از شمال شهرستانهای سقز و دیواندره میباشد(منطقه گروس). این نواحی از دیرباز تورک نشین، ادامه و بخشی از ناحیه پیوسته ترک نشین شمال غرب کشور و جزئی از سرزمین تاریخی آزربایجان میباشند که در اثر بازی با تقسیمات اداری توسط مرزهای استانی، از مناطق مجاور تورک نشین در استانهای همسایه آزربایجانی (آزربایجان غربی، زنجان و همدان) جدا شده و در داخل استان جدید التاسیس جعلی کردستان قرار داده شده اند.
امروزه اقلا یک چهارم تا یک سوم اراضی استان جعلی کردستان را نواحی ترک نشین و آذربایجانی مذکور تشکیل میدهد. اکثریت مطلق شهرستان بیجار تورک نشین و از دیرباز متعلق به آزربایجان تاریخی است. شهرستان قروه نیز با جدا کردن دهها مرکز جمعیتی آزربایجان تاریخی و الحاق آن به استان جعلی کردستان بوجود آمده است.

استان سینان داش (سنندج) شهری که آمارهایی رسمی بیش از ۳۰ غیر رسمی۴۰ درصد ساکنان آن تورکان آزربایجانی تشکیل میدهند

در استان جعلی کردستان علاوه بر مناطق فعلا تورک نشین و آزربایجانی مذکور، دو گروه دیگر مراکز جمعیتی ترک نیز وجود دارند:
الف- مراکزی که به صورت جزایر منفرد زبانی و پراکنده تورک نشین، در دریایی از همتبارهای کرد و لر و لک قرار دارند. اینگونه جزایر زبانی تورکی علاوه بر سه شهرستان فوق، در دیگر شهرستانهای کردستان نیز یافت میشوند.
ب- مناطق سابقا تورک نشین که به مروز زمان و با مهاجرت کردها و خروج ترکان بومی به دیگر مناطق، و گسترش ناحیه کردنشین و نیز تغییر زبان اهالی از تورکی به کردی به صورت کردنشین در آمده و به طور تقریبی قسمت شرقی خط سقز -دیواندره-سنندج را شامل است. امروزه اسامی تورکی جغرافیائی باقیمانده در استان جعلی کردستان که نزدیک به ٨٠- ٩٠ در صد اسامی جغرافیائی این استان را شامل میشود، تنها یادگار حضور خلق تورک در این مناطق آزربایجانی  است.

 

منطقه گروس در ۱۳۲۵ شمسی همزمان با شکست « فرقه دموکرات آزربایجان » و تشدید فشارهای حکومت منفور پهلوی به مردم آزربایجان، از استان چهارم « آزربایجان غربی» منفک گردیده و به استان همدان واگذار گردید و نهایتاْ در ۱۳۳۷ با تشکیل استان جعلی کردستان، گروس به این استان ضمیمه شد و این در حالیست که با بررسی تاریخی مشخص میگردد که این منطقه همواره جزو منطقه تاریخی آزربایجان بوده است

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture