/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » اطاق فکری به اصطلاح ریش سفیدان یا سفید ریشان؟/ ابراهیم نوری

اطاق فکری به اصطلاح ریش سفیدان یا سفید ریشان؟/ ابراهیم نوری

اوغوز تی وی:در روزهای اخیر شاهد چرخش 180 درجه ای مواضع عده ای ریش سفیدان تبریز در مورد تجمع روز قدس بودیم. این بدان معنا است که در تصمیم گیری اولیه نتیجه حاصله تجمع در روز قدس برای حمایت از تمام مسلمین جهان منجمله باییربوجاق، اویغور، قاراباغ، فلسطین و…. و النهایه حمایت از فعال ملی و مدنی بنام “رسول رضوی” که سال گذشته در روز مذکوره دستگیر و هم اکنون در حال سپری محکومیت غیر قانونی خویش از سوی قوه قضائیه در زندان تبریز می باشد ، بود.
حال در دقایق پایانی با ایجاد فضای امنیتی از سوی مامورین اطلاعاتی که در گام نخست اقدام به شگرد دروغ پراکنی غیر اخلاقی برای تخلیه انرژی با صدور بیانیه از سوی فعال سیاسی بنام “عباس لسانی” مبنی بر مخالفت وی از حضور در روز قدس و در گام بعدی با تماس تلفنی در شهرهای مختلف از جمله تبریز، اردبیل، اهر، مراغه و…. که حاکی تهدید فعالین برای حضور در مراسم و نیز با ادامه گام های فوق، یک روز مانده به برگزاری مراسم شاهد چرخش فکری در تصمیم گیری سابق از سوی ریش سفیدان در اطاق فکری شان بودیم و در آخر نیز با دستگیری چهارتن از فعالین ملی و مدنی در شهرستان های اهر و تبریز که در واقع اداره اطلاعات مجبور به دستگیری از وقوع هر گونه عمل گردید، بودیم.
حال بعد از سپری مراسم روز قدس شاهد آزادی دو تن از فعالین در شهرستان اهر بوده ولی فعالین دستگیر شده در شهرستان تبریز بنام های”علی حمزه زاده” و “میلاد اکبری” کماکان در وضعیت اعتصاب غذا در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز بسر می برند.
یاد آور می شوم کلیه جریانات حرکت ملی با نگرش خرد جمعی هدایت می شود و در این مجموعه های جمعی تمام سنین جای داده شده و هر کدام نقشی را در تحقق آرمان های ملی ایفا می کنند. ولی متاسفانه عده ای با تفکرات انحصاری به تمام مسائل نگاه کرده و رویکرد انحصاری را پیشه خود قرار داده و بی دریغ از این که اصلاحاتی همچون ریش سفید و غیره در قالب عمل چیزی نیست جز فعالیت و تفکر، بدین معنا که فارغ از هر سن و سال و سفیدی و یا سیاهی ریش نسبت سطح فعالیت و تفکرش اگر با دیگران بیشتر باشد می تواند بعنوان الگو برای دیگر اعضای حرکت قلمداد شود.
در مورد مسئله روز قدس نیز حضرات با نگاهی انحصاری عجولانه دست به اقدام صدور بیانیه تصمیم نهایی نمودند آنهم با عناوینی همچون اطاق فکری و ریش سفید و … جای بسی تاسف است! ولی بنده پیشنهاد تاسیس شورای امنیت و …. را نیز به آقایان ارائه می نمایم که مهره هایشان تکمیل تر شود؟؟؟!!!!!
با این حال هم اکنون شاهد اظهار نظر برخی از ریش سفیدان در مورد دستگیر شدگان مبنی بر اینکه علت دستگیری شان اقدام خودسرانه شان بود می باشیم. اگر بخواهم این وضعیت را بهتر بگویم چنین است که فرزندان خلف زیر شکنجه و ریش سفیدان همچنان در اطاق فکری شان بسر می برند.
با گزارش کوتاهی از وضعیت سپری شده فوق الذکر، سوالاتی در ذهن هر فعال ملی خطور می نماید که بنده حقیر نیز با کمال احترام حواهان جواب دهی هر تک-تک این فعالین منتقد ریش سفید در فضای عمومی می باشم که همگان شاهد پاسخ باشند.
کما اول اینکه دستگیر شدگان فوق نه اینکه تکروی و یا عمل خودسرانه، بلکه در اقدامی کاملا شایسته که برازنده هر فعال ملی و مدنی می باشد اقدام نموده اند. بطوریکه هر کدام التزام به تعهد ملی و اخلاقی نموده و مسئولیت پذیری را در سرشت وجودی شان بارور و از حالت بالقوه به حالت بالفعل تبدیل و با این تبدیل درسهایی همچون مسولیت پذیری نه مسئولیت گریزی، التزام به تعهد نه اینکه با یک تماس تلفنی و یا تهدید اقدام به چرخش فکری و الالخصوص با وجود ایمان ذاتی به گام برداشتن در راه مقدسمان را داده اند. عملکرد هر کدام قابل ارج و الگو پذیری می باشد و لا اینکه از نظر آقایان با دستگیری نامبردگان پازل اطاق فکری شان به هم ریخته و به همین جهت مورد ارج نبوده که هیچ بلکه خودسرانه نیز قلمداد می شود؟؟؟!!!
با این حال با این نظر که بر فرض اقدام هر یک از این جوانان اقدام خودسرانه بوده، نکاتی که قابل سوال می باشد.
آیا هر عملی بر خلاف میل باطنی شماها باشد خودسرانه قلمداد می شود؟
آیا نتیجه حاصله این اقدام خودسرانه آیا به کلیات حرکت ملی آسیب و خطر می رساند که شما حضرات مورد بی لطفی و حتی در بعضی مواقع تکذیب خبر دستگیری و همچنین در اقدام نادر با بایکوت خبری موضع گیری می نمایید. آیا این عمل شماها بر خلاف وجدان انسانی و ملی هر فرد ملی گرا نمی باشد؟

آیا شماها متوجه هستید که در روزهای اخیر جریان ملی نما در حال رخنه و منسوبیت به بطن حرکت ملی بوده که در اصل هرچند که با کلیات فلسفی حرکت ملی مغایربوده ولی اقدام به پا فراتر گذاشتن به خطوط قرمز نموده که تهدیدی جدی قلمداد می شود و آن تشکیلاتی موهن بنام “گامو” است که هر روز از کیسه های سبک به اعضای این تشکیلات القاب هایی رایگان همچون قهرمان و پاشا و…. اعطا می شود. چرا شماها که خویش را بعنوان ریش سفید و جلو رو این حرکت می دانید تا کنون هیچ گونه موضع گیری مورد این جریان شوم که فاز مسالمت آمیز و مدنی حرکت ملی آذربایجان را به فازهای خشونتی سوق می دهد ، نمی کنید؟ ولی در مورد این دو جوان که برای حرکت ملی یک فرصت نه تهدید قلمداد می شود و به غیر از عهد به وفا و همچنین بار هزینه به حاکمیت فاشیستی اقدام ننموده اند چرا عجولانه عمل کرده و نظراتی حاوی تکروی و خودسری را در افکار عمومی به نماش می گذارید؟
آیا اصلا به این نمی اندیشید که با عقب نشینی تان آنهم با یک تماس تلفنی تهدید آمیز از سوی اداره اطلاعات برای عدم حضور در راهپیمایی مسالمت آمیز و قانونی (طبق اصل 11 و 27 قانون اساسی) که در روز قدس انتخاب شده بود، بار مسئولیت را به دوش این دو جوان جان بر کف قرار داده اید؟
آیا اصلا به این نیاندیشیده اید که با چرخش عجولانه فکریتان سبب سلب اعتماد سیاسی گردیده و آنهم نتایج جبران ناپذیری در صورت ادامه دادن برای آینده حرکت ملی به بار خواهد آورد؟
آیا شماها نبودید که دست به جلوگیری از ادامه اعتصاب غذای فعال ملی و مدنی بنام”رسول رضوی” برای تحقق صدای بحق اش نشده اید و در صورت عدم آزادی بدون قید و شرط نامبرده اولتیماتوم حضور قانونی و مسالمت آمیز در روز قدس را به قوه قضائیه نداده اید؟
این اقدام شماها همچون مثال آب در هاون کوفتن است و بدانید که دیگر زمان این بازی های نمایشی رقابت گرای غرض ورانه به پایان رسیده و فرق مابین فرزندان خلف و جان برکف با شماهایی که روش تاکتیتکی هم مهر ملتچی بر پیشانی و هم عدم دادن هزینه چه جانی و یا مالی و… را انتخاب کرده اید همچون مثل معروف قدیمی این که یارو هم خدا را می خواهد و هم خدا را بر همگان واضح و روشن است. راحت تر بگویم همچون ماشین اسقاتی عمل می نمایید که در مسیر راه نه خودتان حرکت می کنید و نه کنار می کشید که ماشینهای دیگر حرکت بنمایند.
در سخن آخر آیا اصلا به این می اندیشید که این رفتار و اقدامات ندانسته شماها پا گذاشتن به گام های شوونیستی حاکم و سبکی بار هزینه گر برای آنها است؟
ادامه دارد
ابراهیم نوری(ایتگین-قاراداغلی)

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture