/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » ”اورمو گولو”در سراشیبی نابودی/ سایمان قاراداغلی
”اورمو گولو”در سراشیبی نابودی/ سایمان قاراداغلی
”اورمو گولو”در سراشیبی نابودی/ سایمان قاراداغلیایجان تورکونون اوجا سئسی ? ? اوغوزتی‌وی OğuzTV ? @oguztv ???

”اورمو گولو”در سراشیبی نابودی/ سایمان قاراداغلی

اوغوز تی وی:دریاچه اورمو که تا کمتر از بیست سال پیش یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی آزربایجان بود،حالا به یک تهدید اکوسیستمی و جغرافیایی و اجتماعی و…تبدیل شده که علتش مستقیما سیاستهای غلط دولتمردان است.
طوری که دریاچه وان در کشور ترکیه و در فاصله کمتر از 200کیلومتری دریاچه اورمو الان مانند گذشته همچنان پرآب است.
سیاستهای غلط دولت که متاسفانه در سال 1391در پی رد کردن طرح دوفوریتی توسط مجلس برای احیا دریاچه، به اعتراضهای خیابانی ده ها شهر آزربایجانی انجامید وهزاران نفر از مدافعان محیط زیست در شهرهای آزربایجان دستگیر شدند و برایشان پرونده سازی شد و حاکمیت به ناچار، خشک شدن دریاچه اورمو را رسانه ای کرد (همان کاری که مدافعان محیط زیست میکردند و برایشان زندانی شدند)،طوری که اجازه داند فریاد دریاچه اورمو حتی در روی کبریت هم گفته شود و در ادامه،این نوع سو مدیریت در کتاب درسی مدارس استرالیا و سایر کشورها تدریس شد.
بعد از اعتراضهای سال91ستاد احیا دریاچه تشکیل شد ولی متاسفانه بودجه هر سال به سال دیگر منتهی شد و الان بنا به گفته” کلانتری” رییس ستاد احیا دریاچه ،هنوز ریالی به این ستاد پرداخت نشده و بنا به گفته قاضی پور، این ستاد عملا به مانعی بر احیا دریاچه تبدیل شده است.
حالا بعد از پنج سال از اعتراضهای مدنی ملت آزربایجان و حتی نهادهای وابسته به حاکمیت در آزربایجان و نمایندگان مجلس، نه تنها دریاچه احیا نشده بلکه روز بزور به سمت نابودی میرود.
علیرغم این نابودی جغرافیایی و کویر سازی دریاچه،دولت روحانی که ”احیا دریاچه اورمو را به همراه فرهنگستان زبان تورکی”در صدر تبلیغات خود قرار داده بود،باز به کار نکرده دولت خود تاکید میکند و نمیدانم چرا نظر این همه کارشناس محیط زیست را که به نابودی دریاچه، مکرر سفارش میکنند نادیده میگیرند؟
به هر حال اورمو نگین آزربایجان هست و الان در آستانه نابودی هست و علایم طوفانهای نمکی هر روز در شهرهای حاشیه دریاچه نمایانتر میشود.
دولت وحاکمیت نیز هرگونه اعتراض به وضع دریاچه ”اورمو” را امنیتی قلمداد میکند و نه خود عمل میکند و نه اجازه عمل کردن به ملت را میدهند و ما و دریاچه ما را نمیدانم به چه علتی فقط به سمت نابودی محکوم میکنند.
اگر دریاچه خشک شود(البته بیش از 50%خشک شده)دیگر آزربایجان به کویری میماند که سکونت در آن خیلی مشکل و بیماریهای سرطان طغیان میکند.
اگر دریاچه اورمیه خشک شود” در روی قبرهایمان تاریخ فوت ننویسید تا بلکه این ننگ گریبان ما را نگیرد”
من یک معترضم

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture