/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » اوغوز بایرامی قوتلو اولسون

اوغوز بایرامی قوتلو اولسون

اوغوز تی وی:چند دلیل بزرگ برای خلق عید نوروز از طرف آذربایجانیها وجود دارد که از آنجمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- وجود آیین های مخصوص بایرام(عید) در میان آذربایجانیها علاوه بر سایر آیین های مرسوم.آیین هایی چون مراسم ” حئیفانا ، کوسا – کوسا ، نادارا ، جیدیر ، شال یا قورشاق ساللاما ، یئددی له وین ،تکم چی،بایرام پایی ” و … که صزفا مخصوص آذربایجانیها بوده و در سایر اقوام نمود ندارد و نشانه تصورات ، عادات و رسوم اقوام باستانی ترک و اعتقادات طبیعی آنها می باشد.
2- اشاره منابع تاریخی قدیمی به خلق نوروز در آذربایجان.از آنجمله ” ابوریحان بیرونی ” در حدود سال 390 ه.ق در کتاب ” آثارالباقیه عن القرون الخالیه ” می نویسد: ” دسته ای می گویند که جمشید در شهرها بسیار گشت و گذار می نمود.هنگام ورود به آذربایجان بر تختی از طلا نشست و مردم تخت را بر روی دوش خویش حمل می کردند.خورشید بر آن تخت افتاد. مردم آن را دیده و آن روز را عید گرفتند “. در کتاب ” برهان قاطع ” نوشته ” محمد حسین بن خلف تبریزی ” – که از اولین لغت نامه های معروف فارسی است – نیز این افسانه قید شده است. اگرچه ما اعتقاد داریم که پیدایش عید آغاز بهار حداقل 2000 سال قبل از سلطنت جمشید بوده است؛ اما نوشته های بالا نشان میدهد که حتی در افسانه ها هم ، عید نوروز در آذربایجان و توسط مردم آذربایجان ایجاد و بعدها به سایر نقاط صادر شده است.همچنین به کار گرفته شدن لفظ ” نوروز ” توسط جمشید و این که پادشاه کیانی پهلوی زبان چگونه به فارسی دری مسلط بوده است؛خود جای بسی سوال و حیرت است.
در هر حال ” بایرام” آغاز می گردد با سفره برکت ” 7 سین “. 7 سینی که تا به امروز جز خرافه چیزی در مورد آن نشنیدیم.اینکه فلسفه 7سین چیست و اگر قرار بر 7سین است پس نقش ماهی قرمز، آیینه، نمک، قرآن،تخم مرغ رنگی یا سایر اقلامی که ابتدائا با ” سین” آغاز نمی گردند، چیست؟
در مورد 7 سین و علت نامگذاری آن هم نظرات بسیاری مطرح گردیده است. از جمله اینکه :
(( اين سفره در دوران باستان “”هفت شين”” و شامل (شهد، شکر، شيريني، شراب، شببو، شالين، شبدر) بوده است اما در پي ممنوعيت شراب در ايران در قرن 3 هجري ، و علاقه مردم به حفظ آیین های باستانی خویش، سرکه –که از با شراب از یک خانواده است-جای شراب را گرفته ودر نتیجه ” هفت سین ” جای “هفت شین ” را می نشیند. در اصل هفت شين ثابت بود اما هفت سين تقريبآ هر چيزي که از نظر مردم خوش يمين باشد و با سين شروع شود می‌تواند باشد)).
چیزی که برای خود نگارنده در مورد این نظریه بسیار عجیب و مضحک می نمود، کلمه شراب است.با توجه به اینکه زبان آریاییها پهلوی بوده ، طبیعتا کلمه شراب نمی تواند گزینه مناسبی برای نوشیدنی های سکر آور در آن عصر باشد.زیرا شراب کلمه ای کاملا عربی و از ریشه ” شرب ” است و قبل از ورود اسلام به ایران احتمال استعمال آن در زبان پهلوی بسیار ضعیف بوده است و مسلما به جای شراب واژه دیگری استعمال می گردیده است.چه با نگاهی سطحی به ادبیات پهلوی به کلماتی مانند GESTİN بر می خوریم که به معنای ” شراب” می باشد.همچنین پس از ورود اسلام به ایران و در فارسی دری کلماتی مانند” می ، باده ، سیکی ، نبیذ ، صهبا و مُل ” به جای شراب مصطلح بوده است.پس به راحتی می توان به نادرست بودن نظریه ” سفره هفت شین ” پی برد زیرا اصلا در دوران کیانیان،هخامنشیان و ساسانیان کلمه ای با عنوان ” شراب ” مصطلح نبوده است و این نظریه صرفا حاصل خیالبافی ای بیش نیست.خیالبافی هایی که این روزها با جعل تاریخ و بدون منابع موثق صرفا به صورت حدس مطرح و پس از مدتی نظریه علمی می گردد؛ که ” پختن پیتزا! بر روی نیزه توسط سربازان داریوش درهنگام جنگ ” یا ” به همراه داشتن همبرگر! توسط سربازان کمبوجیه در جنگ علیه مصر ” از آنجمله است !!! .
اما در اصل ” 7سین ” بحث برکتهاست.مردم برکتها را بر سفره خویش قرار داده و از خداوند طلب روزی بیشتر برای سال جدید می نمایند.ترکها به وجود هفت عامل برکت اعتقاد داشته اند و همیشه هنگام جشنها آنها را بر سفره خویش قرار میداده اند. محقق گرانمایه آقای ناصر منظوری در مورد ” 7سین” چنین می گویند:
((به هنگام تحويل سال از تمامی برکتهای زندگی نمونه ای را در سفره تحويل سال میگذارند تا اين برکتها از سال کهنه به سال نو منتقل شود و به اين ترتيب جريان زندگی ادامه يابد.اين برکتها عبارتند از:
1. گؤی برکتی و آيدينليق (برکت آسمان و روشنايی) : که نمادش در سفره 7سین ،” قرآن و آیینه ” است.
2. سو برکتی (برکت آب) : که با “آب ” و “ماهی قرمز” نمود پیدا میکند.علت قرمز بودن رنگ ماهی را هم می توان در شگون رنگ قرمز در میان ترکها -مثل رایج (قیرمیز موبارکدیر)- و اعتقادات شامانیزمی این قوم در رد نحوست زمستان ؛ جستجو نمود.
3. يئر برکتی (برکت زمين) : که نمادش در سفره 7سین ” گندم و عدس برشته، یا در جاهایی سمنو و برنج ” است.
4. حئيوان برکتی (برکت حيوانی) : میتوان به تخم مرغ رنگ شده با پوست پیاز-باز هم رنگ قرمز و میمنت آن- اشاره کرد.
5. آغاج برکتی (برکت درخت) : با نماد” سیب و سنجد ” که باز هم هر دو به رنگ قرمز و نشانه رد نحوست زمستان است.
6. آلـوئر برکتی (برکت داد و ستد): که نمادش ” سکه ” است.
7. گؤيه رمک برکتی (برکت رويش – از سال کهنه به سال نو): که نماد آن “سبزی رويانده شده” به عنوان سمبل انتقال زايش و رويش از سال کهنه به سال نو )).
در واقع ترکها اعتقاد به ” برکتلردن یئددی سین سفرایا قویماق : از برکتها 7 تا را در سفره گذاشتن ” داشته اند. با توجه به اینکه یئددی -به معنای هفت- در نوشتار عددی به صورت ” 7″ و سین – پسوند “را ” یی در زبان ترکی ؛ هنگام قرار گرفتن در کنار هم به صورت ” 7سین ” نوشته می شود احتمال اشتباه خوانشی به صورت ” هفت سین ” بوده است.که اشتباه مذکور چه عمدا و چه سهوا سبب خلق چیستانهای بیشمار و بعضا افسانه های بی معنی و سقیل در مورد این سفره متبرک شده است.
دلایلی واهی و غیر قابل قبول می آورند که حتی بچه ی کوچک هم آنها را باور نمی کند تا چه رسد به یک ملت! حالا برای اینکه اصلاً جای ابهام نماند، دلایلی کافی برای “برکتلردن یئددی سین قویماق” بودن به جای “هفت سین” تقلبی (!)، می آوریم:
انتخاب حرف “س”، اصلاً معنای تفکر اسطوره ای ندارد. چرا که در هیچ کجای دریای کلمات و حتی در میان بازی های انجام شده توسط کلمات (که یکی از آنها همین مسئله ی هفت سین است)، حرف “س” به معنای مبارکی و … به کار نرفته است.
با توجه به “هفت سین” بودن سفره هر چه که حرف “س” در اول آن آمده است، باید در سفره باشد؛ یعنی مثلاً خود سفره را هم باید درون سفره ی هفت سین گذاشت و یا “سرگین” را و یا … (که خودتان می دانید آخرش، کار به جاهای باریک تر هم می رسد)
اگر هنوز، قبول نکرده اید که نوروز همان اوغوز است که از ترکی به فارسی و دیگر جاها رفته است و آن را نوروز تصور کنید و آن را عیدی باستانی و قدیمی بنامید، باید بدانید که زمانی که نوروز بود، خط نوشتاری زبان فارسی، خط عربی نبوده است تا حرفی با نام “سین” در آن تصور شود!
توجیه تخم مرغ و رنگی شدن آن و البته آینه و قرآن و ماهی و آب در سفره ی هفت سین، اصلاً با کلمات هفت سین جور در نمی آید که نه تنها، اولشان با “س” شروع نمی شود، اصلاً حرف “س” درون آنها به کار نرفته است! پس از این به بعد یادتان باشد که سفره ی هفت سین نداریم. بلکه آن از همان “برکتلردن یئددی سین قویماق” است که دزدیده شده است!
 عاریف حسن زاده
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture