/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » بیانیه مشترک احزاب و گروه‌های سیاسی حرکت ملی آزربایجان به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد تشکیل «حکومت ملی آزربایجان»
بیانیه مشترک احزاب و گروه‌های سیاسی حرکت ملی آزربایجان به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد تشکیل «حکومت ملی آزربایجان»

بیانیه مشترک احزاب و گروه‌های سیاسی حرکت ملی آزربایجان به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد تشکیل «حکومت ملی آزربایجان»

اوغوز تی‌وی:به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب ۲۱ آذر و روز دولت‌مداری آزربایجان احزاب و تشکیلات‌های سیاسی آزربایجان بیانیه  مشترک صادر کردند . متن این بیانیه بدین صورت است:
 

ملت تورک آزربایجان٬بیست‌ویک آذر (۱۳۲۴) سالروز تأسیس حکومت ملی آزربایجان، تجلی اراده یک ملت و تبلور مقاومت ملی در مقابله با ظلم و تبعیض آپارتایدی هرساله به‌عنوان «روز دولت‌مداری آزربایجان جنوبی/ گونئی آزربایجان دولتچلیک گونو» توسط ملت تورک آزربایجان گرامی داشته می‌شود. رهبران حکومت ملی آزربایجان علیرغم مشقت‌های فراوان داخلی و بین‌المللی باتحمل زندان‌ها و تبعیدها توانستند به همت مبارزات و فداکاری فرزندان قهرمان ملت تورک آزربایجان در ۲۱ آذر ۱۳۲۴ پایه‌های حکومتی مدرن و دمکراتیک را بنانهاده و در زمانی که منطقه تحت حکومت دیکتاتورها در جهالت و خفقان گرفتار شده بود حکومت ملی آزربایجان به رهبری شهید سید جعفر پیشه‌وری با پایه‌ریزی نهادهای مدنی و بسط آزادی‌های اجتماعی همچون «آزادی پوشش»، «حق رأی برای زنان»، «رسمیت زبان تورکی» و همچنین تأسیس دانشگاه ملی تبریز و نوسازی زیربناهای شهری و انجام اصلاحات ارضی در روستاها و ایجاد امنیت اجتماعی فصل نوینی را در بین ملل تحت ستم پدید آورد.

با اینکه عمر حکومت ملی آزربایجان بیش از یک سال طول نکشید و حکومت منتخب ملت تورک آزربایجان جنوبی قربانی توطئه و تبانی‌های رژیم ایران و قطب‌بندی سیاسی – ایدئولوژیک قدرت‌های بزرگ قرار گرفت. اما شهید سید جعفر پیشه‌وری و هزاران فرزند آزربایجان با قرار گرفتن در پای جوخه‌های اعدام نظام متجاوز پهلوی و تبعیدگاه‌های استالین، دومین تجربه تشکیل دولت ملی بعد از حکومت ملی «محمدامین رسول‌زاده» در اراضی شمالی آزربایجان را به ملتمان میراث گذارده و بعد از هفتادودو سال از تأسیس حکومت ملی آزربایجان ما فعالین ملی و احزاب و گروه‌های سیاسی حرکت ملی میراث دار «حکومت ملی آزربایجان» می‌باشیم.

طبیعتاً در شرایط حساس و پرفرازونشیب سیاسی بین‌المللی و منطقه‌ای و بحران‌های موجود حفاظت و تداوم راه مبارزان ملی بر عهده پیش‌آهنگان سیاسی و احزاب و گروه‌های حرکت ملی آزربایجان می‌باشد. عبور از توطئه دشمنان ملت تورک آزربایجان و تعیین سرنوشت ملی – سیاسی تورک‌های آزربایجان جنوبی مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد منشورهای بین‌المللی با تأمل بین تشکلی و دوری از غوغاسازی‌های هیجانی مسیر و همگرایی سیاسی و دیالوگ و احترام به اندیشه‌ها را می‌طلبد.

ما تشکل‌های امضاکننده بیانیه مشترک، با احترام به هزاران شهید «حکومت ملی آزربایجان» که اعدام و یا در تبعیدها جان سپردند، هفتاد و دومین سالروز تأسیس حکومت ملی آزربایجان را با فلسفه مدرن سیاسی «روز دولت‌مداری آزربایجان جنوبی /گونئی آزربایجان دولتچلیک گونو» گرامی داشته و بر تداوم مبارزه ملی برای تعیین سرنوشت ملی – سیاسی ملت تورک آزربایجان جنوبی تأکید می‌کنیم.
۱۳۹۶/۰۹/۱۱

امضاء کنندگان:

۱- گایپ-حزب استقلال ازربایجان جنوبی
۲- آ م د ت – تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان
۳- بیرلیک – اتحادیه دمکراتیک آذربایجان
۴- تشکیلات راه ملی
۵- داک – کنگره آذربایجانی‌های جهان
۶- گادتب – اتحادیه دمکراتیک ترک آزربایجان جنوبی
۷- اذوح-جنبش دانشجوئی ازربایجان
۸- شورای حقوق بشر آذربایجان جنوبی – ایالات‌متحده آمریکا
۹- مرکز حقوق بشر آذربایجان جنوبی
۱۰- گآدپ – حزب دمکرات آذربایجان جنوبی
۱۱- جبهه واحد مستقل آزربایجان
۱۲- حزب سوسیال‌دمکرات آذربایجان جنوبی
۱۳- حزب رهایی آذربایجان جنوبی
۱۴- حزب لیبرال دمکرات آذربایجان جنوبی

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture