/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » زنان و دختران زبان_مادریمان را تهدید می کنند

زنان و دختران زبان_مادریمان را تهدید می کنند

اوغوز تی وی:مطلب زیر دلنوشته جمعی از فرهنگ دوستان علاقه مند به زبان مادری شهرستان_رزن میباشد. شاید تلنگری باشد تا از این خواب عمیق بیدار شویم_از تندی کلام معذوریم

جغرافیای مناطق تورک نشین آنقدر بزرگ است که به راحتی نتوان حدود و ثغورش را مشخص کرد.!
این محدوده جغرافیایی از کجا تا کجا بود و حالا از کجا تا کجاست؟حال اگر بگوییم کاری به کار جغرافیا و وسعت آن نداریم شاید بهتر باشد . اما این جمعیت و جغرافیا چه فرهنگ و خرده فرهنگی را خود جای داده و آیا هرکدام توانسته دیگری را تحمل کند؟برای مثال ما چقدر از کیستی و هویت خویش در این جغرافیای زبانی آگاهیم و یا درصدد روشنگری آن برای خود و اطرافیان هستیم!!؟ ویا از وجود اقوام همسایه و کیستی آنان در آن باخبریم!!؟ آیا در شبکه استانی استانی که بیش از شصت درصد آن را تورکها تشکیل میدهند، برنامه های پویا و در خور زبان و فرهنگ آنها پخش میشود!!!؟دریغ از یک دقیقه پخش تلویزیونی در سال!!!
آیا اقلیت فارس حاکم در مرکز استان وجود اکثریت تورکها را در استان تحمل میکند!!؟ یا به کل منکر وجود چنین جمعیتی غالب است!!!؟؟؟
جواب منصفانه ای که هر وجدان بیداری به آن میدهد،قطعا «نه» است.
زبان تورکی ،زبان اصلی مردم ماست . لهجه های گوناگون آن از هم متمایزند ولی متکلمان آنها در طول تاریخ هیچکدام زبان نیاکانی مان تورکی را مایه ی تحقیر ندیده ،بلکه به آن می نازند و می بالند.شاخه های ستبر از درخت تنومندی که ریشه در این خاک دارد و عظمتش سر به آسمان می ساید و افتخاراتش مشترک است.همدانی و زنجانی و تبریزی، قشقایی ،خراسانی و …با گویش های بسیار زیبا هرکدام ستون خیمه ای هستند که اگر یکی را برکنیم خیمه سقوط می کند.
آن چه این روزها دغدغه ی بسیاری از زبان شناسان است ،وجود چنین واقعیتی ست که زبان تورکی در ایران، در معرض خطر تحریف و یا نابودی است .
زبان تورکی با تنوع لهجه هایش هنوز خوش آهنگ ترین است ، اما ضربه های که برآن وارد آورده اند ممکن است در دراز مدت قابل جبران نباشد و بعدها حسرتش را بخوریم که چرا دانستیم و هشدار ندادیم.!
ما جمعی از دوستداران فرهنگ و زبان مادریمان در شهرستان رزن، بر خود میدانیم تا این انذار را دهیم زبان مادری مان در معرض نابودی است و اولین کسانی که هویت زبانی و فرهنگی مان را به ناخواسته و گاها دانسته به سخره گرفته و درصدد ویرانی و تخریبش هستند «زنان و دخترانند»!!!!!
ممکن است تعجب کنید اما این حقیقتی است که قابل انکار نیست،
امروز آنچه را که شاهدیم غم انگیز تر از آن است که بتوان انکارش کرد!!! کودک تورک زبان با لجاجت مادر یا پدر _ البته زور زن ها میچربد!!_ زبان فارسی را می آموزد و از ارث فرهنگی و زبان مادری خویش محروم می شود، آن هم زیر لفافه ی باکلاسی!!!!!
یکی از دوستان فرهنگ دوست رزنی تعریف میکرد:
«مدتی پیش مسافرتی به تبریز داشتم انگار که ترکیه رفته بودم هیچ کس فارسی حرف نمی زد همه یکدست و یکصدا به زبان و لهجه ی شیرین تورکی البته به لهجه تبریزی حرف می زدند. وقتی علت را جویا شدم با افتخار جواب دادند : «همه چیزمان را تصرف کرده اید دیگر اجازه نمی دهیم زبان مادریمان را نیز تصرف (تغییر) کنید !»
چه لذتی زیر پوستم خزید وقتی این تعصب را دیدم و با تمام وجود افتخارش را احساس کردم!»
واقعا چه چیز این لذت را از همدانی یا رزنی و..گرفته تا به جای حفظ زبان و آداب و فرهنگ مادری خویش ، حالا مارک تقلبی #باکلاسی را روی همه چیزش زده و قبل از همه زبانش را حراج بازار کند!!!!!!
تعصب و کوتاه نظری اموری ناپسند و نامتعارفند؛ اما برای حفظ داشته ها و حفاظتش از دستبرد، باید لجوج و متعصب بود علی الخصوص در دهکده جهانی امروز که نابودی زبان ها و فرهنگها دستمایه رسانه های ابرقدرتها قرار گرفته است! و تعریف و تلقینی که از آن به مغزمان خورانده اند صد البته اشتباه است.!
زبان تورکی منطقه درگزین توانسته تا حدودی خود را از این گرداب حفظ کند اما زیاد جای امیدواری نیست چون ویروس باکلاسی ممکن است تب سوزان آن را به جان آنها نیز بیندازد و آن ها هم هوای باکلاسی!!!!! به سرشان بزند.!!البته این مایه ی مباهات است که مردم باذوق و اصیل منطقه درگزین زبان اصیل مادریمان تورکی را حفظ کرده اند و زنان با غیرت و متعصبش هنوز هم اکثرا با کودکانشان تورکی_به لهجه همدانی وبه گویش رزنی_ صحبت می کنند.ضربه های بی هویتی وتزلزل بی مایگی آن چنان میان جوانان خصوصا دختران ریشه دوانده که اگر گوشزد نشود به زودی فاجعه ای خواهیم داشت فاجعه ای که ممکن است کلاس هم از یادمان ببرد!!!! آخر این چه تعبیر نامأنوسی است که پشت کردن به همه چیز ، باکلاسی است؟!!!اول همه زبان مادریمان را سرطاقچه گذاشتیم و چوب حراجی به آن زده ایم ،رقص اصیل بومی مان که از یادمان برده ایم یا که تحریفش کرده ایم وبا موسیقی ورقص همسایه هایمان خوشیم و میرقصیم!!

میماند فرهنگ بومی مان که معلوم نیست چه بلایی قرار است سرش بیاید…
روزی آوازه خوش غیرتی مان همه جا پر بود ،حال بادستهای خودمان داریم ریشه کن اش می کنیم.
دختران دانشجویمان با ادا و اطوارهای بی تناسب زبان مادریمان را به مسلخ برده اند ،الف ها را شکسته و به واو تبدیل کرده اند ..اگرنشناسی و ندانی فکر میکنی نکند همه متولد ناف پایتختند که در دانشگاه های رزن و همدان تحصیل میکنند!!.
البته از نقش منفی خزنده #بعضی_فرهنگیان_فرهنگ_نما هم نباید غافل بود چرا که فرهنگیان عزیز متولیان فرهنگ این مردم هستند ولی بعضی از آنها نیز ناخواسته در به گردش در آوردن این آسیاب نامأنوس دخیلند و حتی متاسفانه متوجه شده ایم بعضی دانسته کمر به نابودی فرهنگ و زبانمان بسته اند!!
آخر این زبان و لهجه چه عیبی دارد ؟ مگراصفهانی ها و یزدی ها و شیرازی ها و حتی تبریزی ها…عارشان می آید که نه ، با صد افتخار هم تکرارش هم میکنند…
این از بی مایگی و پوکی استخوان اصالت نیست، از سست عنصری کسانی است که هنر خودشان را فراموش کرده و مصداق همان ضرب المثل معروف که «مرغ همسایه غاز است» ، این حکایت زبان پایتخت است که همه درصدد اند تا ادایش را درآورند غافل از آنکه ممکن است مایه ی تمسخر دیگران هم بشود!
این قصور بخشودنی نیست باید به فرهنگ و زبان مردم با احترام نگاه کرد و.. اما انگشت اتهام ما هنوز با قوت به سوی «زنان و دختران» است!!

بیاییم باخود صادق و روراست باشیم.

تا تورکی به معجون فارسی بی ریشه ای شبیه لهجه ی پایتخت تبدیل نشده فکری باید کرد!!
به که باید گفت: که زبان مادریمان تورکی همدانی در خطر است؟!!!

#جمعی_از_فرهنــــگ_دوستان_زبــان_و_ادب_مادری_شهرستان_رزن_بهمن۱۳۹۵

ائدیت: آیاز قاراقانلی

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture