/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » شهید آشیق حسین گوموش کمر,اوزان خوش صدای انقلاب ۲۱ آذر و شاعرحکومت ملی‌ آزربایجان

شهید آشیق حسین گوموش کمر,اوزان خوش صدای انقلاب ۲۱ آذر و شاعرحکومت ملی‌ آزربایجان

اوغوزتی‌وی :آشیق حسین گوموش کمر شاعر و آشیق‌های بنام معاصر آزربایجان میباشد که  با لیاقت تمام از خاک  آزربایجان واز ملت تورک  دفاع کرد و لقب “شهید حکومت ملی” را هم به القابش اضافه کرد.آشیق حسین گوموش کمر، در روستای ناقاراکی اهر بدنیا آمده است، بعدها به روستای دمیرچی لر در گنجه مهاجرت کرده همانجا تشکیل خانواده می دهد ولیکن دوباره برای خدمت به موطن مادری عزم بازگشت میگیرد…. وی یکی از دو آشیق بزرگی است که کمربند نقره‌ای دریافت کرده اند، آن یکی “ده ده علسگر، یا آشیق علسگر ” میباشد.
در میان آشیق‌ها بسیار مشهور بود که می گفتند:  یک آشیقی هست انگار دانسته‌هایش خدادادی است و به وی از آسمانها الهام می شود او همان آشیق حسین گوموش کمر بود.
بعد از انحلال فرقه وسقوط حکومت ملی‌ آزربایجان  و حمله ایران برای اشغال آزربایجان در خط اول مبارزه قرار می گیردو چونان یک قهرمان واقعی تا دم آخر مقاومت میکند.
همان طور که وقتی خائنین در لباس “شاهچی ”  ایرانچی ”  به خانه ایشان هجوم می آورند، آشیق اینبار به مصداق شعر معروف شاعر آزربایجان وارد صحنه مبارزه میشود که:
“آیاغلانسان دوشمانا

تحقیرله پالاز کیمی

سازینی وئر توفنگ آل

توفنگی چال ساز کیمی”

 به جای ساز اسلحه برنوی خود را بدست گرفته و تا جایی که می توانست آنها را به هلاکت می رساند… پسر کوچکش آن موقع ۶ ساله بود، اینگونه تعریف میکند:
“پدرم را مقابل چشمان من با بیل و کلنگ تکه تکه کردند، ما سه پسر بچه بودیم و یک خواهر کوچک، همراه با مادرم به اهواز تبعید کردند، آنجا مادرمان با پختن نان ما را بزرگ می کرد اما دیری نپایید که غم و عشق شوهرش او را نیز از ما گرفت.”

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture