/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » مرگ رفسنجانی و نگاهی به رفتار آزربایجان – گزارشی از تبریز

مرگ رفسنجانی و نگاهی به رفتار آزربایجان – گزارشی از تبریز

اوغوز تی وی:اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از مهره های اصلی در برپایی حکومت ولی فقیه ی در ایران و یکی از بازیگران اصلی صحنه های سیاسی و از جریان سازان اصلی سرکوب و حفظ سیستم توتالیتری وبه  گفته خامنه ای، وی یکی از تاثیر گذارترین نفرات در جلوگیری از نفوذ خطرات تحدید کننده نظام و از ستون های سیستم بود .

رفسنجانی یکی از ادامه دهندگان راه دشمنان آزربایجان از اوایل انقلاب با نظریه جلوگیری از تجزیه آزربایجان وارد صحنه شده و با تهییج خمینی در ۶ دسامبر در دیدار نماینده خمینی با شریعتمداری در قم، لزوم اقدام به بمباران تبریز توسط جنگنده ها و توبه خواهی از حرکات تشکیل شده در آزربایجان از اولین کارهای وی پس از تشکیل جمهوری اسلامی بود.
آزربایجانیان مخالف خمینی در دسامبر۱۹۷۹ (دی۵۷) عملا کنترل تبریز را بیش از یک ماه در دست گرفته بودند و در رویارویی خمینی با شریعتمداری ، با حیله خمینی و رفسنجانی با کشتار گسترده مردم تبریز و آزربایجان به نفع حکومت تازه تاسیس کنترل گردید.
او همچنین از طرح آموزش زبان دیگر ملت های ساکن ایران مخالفت کرده آن را نظر دشمنان ایران می دانست.

در دوران اول ظهور نظام عدم توجه به آزربایجان و تخلیه سرمایه های آن به مناطق مرکز نشین به بهانه های غیر منطقی و نیز برنامه ریزی برای شکست اقتصادی آزربایجان صورت می گیرد.
با شروع جنگ ایران و عراق ، رفسنجانی نقش عمده ای در جذب و آموزش نخبگان آذربایجان برای اعزام به مناطق عملیاتی داشته و در تشکیل سپاه آشورا نقش اساسی بازی کرده است.
با تمرکز بر اصل نخبه کشی پس از پاک سازی های عمده که از اوایل انقلاب شروع شده بود نسخه جدیدی برای آزربایجان توسط هاشمی پیچیده شد.

در دوران سازنگی نیز آزربایجان همچون سایر مناطق غیر فارس مورد ظلم واقع شده و از شعار سازنگی بهره ای حاصل نگردید.
رفسنجانی در سفرش به تبریز آنجا را دهکده بزرگ خواند و حتی در گفتگو با نزدیکانش گفته های نژاد پرستانه نیز به کار برده است:
(برای این که خرهای آذربایجان غربی و شرقی قاطی نشوند بین این دو استان سیم خاردار بکشید)

پس از جنگ نیز نقش هاشمی در مسکن گزینی اکراد عراق در آزربایجان و زمینه سازی برای اختلافات مرزی با کردستان از برنامه های کنترل غرب و شمال غرب بود تا برای همیشه آزربایجان و کردستان بر سر این مناطق نزاع داشته باشند.

رفسنجانی در آزربایجان به دلیل سیاست های یکه تازانه اش از اوایل انقلاب توانست در محافل انقلابی مرتبه بالایی صاحب شده و مقبولیتی در میان عوام ایجاد کند.
پس از چرخش سیاسی طرفداران بیت ، رفسنجانی محبوبیتش را در آزربایجان از دست داد اما پس از جریانات ۸۸ و پس از آن حمایت او از روحانی جو ملایمی ایجاد شد.

بااین تفاسیر پس از مرگ هاشمی تبریز و رسانه های مجازی و مکتوب با گذرسطحی از طرح آن عبور کرده و شرایط عادی به خود گرفتند.
از این بین تنها رسانه های اصلاحات نزدیک به دولت به تفسیر پرداخته و رسانه های حکومتی نیز به اخبار تشییع بسنده کردند.
روز اول مرگ رفسنجانی هیچ یک از مجله ها و روزنامه های تبریز خبری از اتفاق افتاده در کشور چاپ نکردند.

در بازار تبریز که یکی از شاه اقتصاد آزربایجان حساب شده و از طول تاریخ در زمان مرگ افراد شاخص به رسم احترام تیمچه ها و حتی کل بازار به احترام آن شخص تعطیل میشد،با مرگ هاشمی به روند طبیعی اش ادامه داده و حتی وضع طوری شد که هاشمی در بازار از صدر اخبار پایین نگه داشته شد.

خیابانهای تبریز نیز با چند بنر از طرف حاکمیت گویای جو سرد از استقبال مردم از هاشمی و عدم رضایت مردم تبریز از وی و عملکرد او به آزربایجان بود.

در مراسمی که از طرف فرمانداری در مسجد طوبی تبریز برگزار شد ، شرکت مردم کم رنگ بود و تنها مسئولان حاکمیت شرکت داشتند که می توان حضور آنان را از روی اجبار دانست.
پس از آن نیز بنر ها به زودی پایین کشیده شد و شمع هاشمی رفسنجانی در تبریز فرو نشست.

در گفتگوی میان مردم، هاشمی از قدرتهای نظام و مسئول سرکوب ها در تبریز شناخته می شود و عدم مقبولیت نظام و از چهره های شاخص آن هاشمی رفسنجانی در آزربایجان و تبریز نمودی بیگانه انگارانه پیدا کرده است.
شخصی بانام م-ص از احالی تبریز می گوید:در خیابان ارتش و جلو ادارات چند بنر دیدم ؛با نگاه بر صورت او مظلومیتی همراه با کینه میبینم احساس میکنم او دشمن من بود و آدم با مرگ دشمنش خوشحال میشود.
چند گفتگوی مشابه نیز از مردم در تبریز بیانگر دیدی انتقادی به نظام م ونیز شخص هاشمی است.

با وجود اعلام ۳ روز عزای عمومی مردم در حال معمولی با این روز ها برخورد کردند و گویا افرادی از اقدامات دولت و نظام از جریان زلزله قاراداغ نیز خاطره خوبی برای اعلام عزای عمومی نداشتند و این عزا را برای خود نمی دانستند.
باتوجه به این که خود نظام سعی در بایکوت مرگ رفسنجانی بر آمد ولی اینرفتار در تبریز و آزربایجان برخلاف رای حاکمیت بود و به نوعی اعلام قهر مردم با سر ستون های نظام بود.

آراز اهرلی_تبریز

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture