/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » مسئله احیای دریاچه اورمیه, آلت فریب کاری برای اهداف استعمارگری رژیم مقابل آزربایجان

مسئله احیای دریاچه اورمیه, آلت فریب کاری برای اهداف استعمارگری رژیم مقابل آزربایجان

 اغوزتی‌وی:رژیم فارس آخوندی برای اهداف استعمارگری خود در آزربایجان جنوبی سال هاست علاوه بر زنجیر کردن ملت آزربایجان و پایمال کردن حقوق ملت, درصدد ازبین بردن منابع طبیعی , معادن و زیست محیطی خاک و بوم آزربایجان میباشد.  در نهایت سیاست خشکاندن دریاچه اورمیه, بیش از ۱۵ میلیون اهالی آزربایجان که اکثرا کشاورزان هستند این منطقه را به اجبار ترک خواهند کرد, بدین طریق رژیم میتواند هم اقتصاد آزربایجان را فلج کرده و اقتصاد آزربایجان را وابسته به فارس نگاه دارد و هم اینکه با ترک دادن تورکها از اطراف دریاچه , وضعیت دموگرافیک و ژئوپلتیک آزربایجان را راحتر از از قبل به ضرر تورکها و به نفع مهاجران کرد عراقی‌ تغییر داده و ارتباط آزربایجان با تورکیه را قطع کند .

با خشک شدن دریاچه ی اورمیه رژیم تقریبا به سیاست چندین ساله ی خود دست مییابد به دلیل اینکه درپی خشک شدن دریاچه ی ارومیه پیامدهای حاکی از آن علاوه بر کشاورزان و  گردانندگان اقتصاد آزربایجان ,گریبان گیر خودمردم عادی آزربایجان هم میشود.
شیوع بیماریهای وخیم و خشکی وطوفان‌های نمکی پیرامون اطراف دریاچه باعث مشکلات زیست محیطی و مشکلات بی‌درمان برای ملت آزربایجان شده وملت مجبور به ترک خاک و بوم خود آزربایجان خواهند شد خاک و بومی که میراث چندین هزار ساله ی اجداد و نیاکانمان بوده و هست خاک و بومی که سالیان سال بدست رژیم غاصب و اشغالگر ایرانی‌ در دست چپاول و غارت میباشد.

۴ سال قبل حسن روحانی‌ در انتخابات رئیس جمهوری رژیم، از حساسیت ملت تورک آزربایجان به خشکاندن بقصد دریاچه اورمیه بدست سپاه استفاده کرد و وعده داد ” اعتراض‌ها را نگه دارید ,با آمدن من همه چیز بهتر میشود , کاری خواهم کرد ظرف یکسال دریاچه اورمیه نه اینکه احیا خواهد شد  به حالت اول خود نیز برخواهد گشت.” 

با استفاده از همین تاکتیک ۲ سال بعداین جریان و خبری نشدن از احیا دریاچه , منتخبین رژیم درانتخابات انتصابی مجلس ایران نیزاز این حساسیت ملی ملت تورک آزربایجان استفاده کرده و آنها هم وعده دادند ملت اگر آن هارا انتخاب کنند مسئله بودجه برای احیای دریاچه حل خواهند کرد.

بعد۲ سال از انتخابات رئیس جمهوری رژیم، و بعد از ۱۱ ماه ازانتخابات انتصابی مجلس ایران هم گذشت, از احیای دریاچه خبری نشد.رژیم برای کم کردن فشار جامعه بین‌المللی وهمچنین  خواباندن اعتراضها‌ی ملت آزربایجان ،شوو دیگری در مجلس ایران به راه انداخت, گویا برای احیا دریاچه ۳۰۰ میلیارد ریال تصویب شد ومجلس یک هیأت ازکارشناسان  برای این مسئله ایجاد کرده است.
تقریبا یک سال از آخرین شوو رژیم  جهت احیای پراهمیت دریاچه ی اورمیه هم گذشت ولی حتی دریغ از یک قدم اجرایی از وعده‌های پوچ و واهی رژیم استعمارگر فارس.

بنا به گفته نماینده‌ خود رژیم , عیسی کلانتری, ازاعتبار اولیه تخصیص داده شده۱۷۰۰میلیارد تومانی جهت احیای دریاچه , از اول سال جاری ۹۵ تا به امروزهیچ خبر و زمزمه‌ای به گوش نرسیده و نمیرسد.

درطی چند روز اخیر رژیم غاصب فارس خبراز مبلغ ۳۰۰میلیارد تومانی از اعتبارات دریاچه ی اورمیه در روزهای آتی داده بود , ولی بنا به گفته ی مسعود تجریشی مدیرانتصابی خود رژیم دردفتر احیای دریاچه ی ارومیه بعید دانسته که که مبلغ فوق تا پایان امسال جهت احیای دریاچه ی ارومیه تحقق یابد. بنا به گفته ی وی در آیین نامه ی اجرایی تبصره ی ۳۶ رژیم محیط زیست باید به بانک بدهکار باشد تا این مبلغ پرداخت گردد. چون حتی ۱ ریال از مبلغ بودجه به اصطلاح  تصویب شده اصلا به حساب محیط زیست یا دفتر اهیت دریاچه واریز نشده است .
به نا به اخبار منتشر شده خود رژیم, نماینده وابسته به  جناح اصول گرایان یزد گفته است , واریزاین پول بنام بودجه برای پروژه‌ای بنام ” احیای دریاچه “که گفته نمی‌شود این دریاچه از چه طریقی و کدام شیوه احیا خواهد شد حرام است.

 

با توجه به ماهیت رژیم, با این تاکتیک (استفاده حساسیت ملی ملت تورک) ۲ هدف را دنبال می‌کند:  کشیدن ملت تورک آزربایجان به پای صندوق‌ها ۲- تجزیه کردن حرکت ملی‌ از داخل حرکت

گرچه ملت آزربایجان و بیشتر فعالین حرکت ملی -آزادی آزربایجان جنوبی به این وعده‌های تکراری و دروغین منتصبین رژیم آخوندی اعتباری نداده و وعده هارا باورنکردند وبا اعتراضها‌ی خود این مسئله را یکی‌ ازمسائل روز جهان امروز و سازمان ملل کردند , ولی‌ بعضی‌ از ایرانبایجانیان و ساده لوحان آزربایجانی در قالب فعال ملی‌ یا حقوق بشرکه آدرس وطن خود آزربایجان  را دانسته یا ندانسته  با “ایران” اشتباه گرفته وهمیشه بدون توجه به ماهیت رژیم هر وعده‌ای وهر هیجان مهندسی شده کاذب  از طرف رژیم را باورمی‌کنند, این بار هم به دنبال  وعده‌های احیای دریاچه رژیم افتادند و گاهی با کمپین‌های حمایت از روحانی‌ در حرکت ملی  آزادی آزربایجان, تشنج آفرینی  کردند.

بدون اینکه از خود این سوال را بکنند!! مگر کسی‌ که این دریاچه رابا اهدافی میخشکاند خود رژیم فاشیستی “ایران” نیست  ؟ مگر دریاچه اورمیه نه‌ بخاطر بارندگی ! بلکه بخاطر سد زنی‌‌های سپاه بر روی ۳۴ رود اصلی‌  تغذیه کننده دریاچه, خشکیده‌ نمیشود ؟
آیا ۱ سانتیمتر از این سد‌ها برداشته شده ؟ آیا رژیم حرفی‌ از سد‌ها به عنوان بزرگترین عامل خشکاندن دریاچه زده است؟
رژیم حتی پیشنهاد کمک‌های مالی  بین‌المللی و  پروژه‌های مجانی‌ کارشناسان کشور‌های مختلف در جهت ایجاد ابر مصنوعی یا باز کردن آرام سد‌ها را هم قبول نکرد.این چه  منطقی‌ است که ۳۴ رود طبیعی در چند متری دریاچه پشت سد‌های سپاه پاسداران  بسته بماند و رژیم حرفی‌ از این‌ها نزند! ولی‌ باید ساده لوحانه  گفته حضرات رژیم را باور کرد که گویا دولت طرحی دارد که از هزار کیلومتردورتر ازدریاچه ی اورمیه یک رود مصنوعی از دریای خزر (بدون اجازه از کشور‌های آزربایجان,تورکمنستان, روسیه … )در جهت احیای دریاچه اورمیه ایجاد کند ؟

 

این درحالی است که  رژیم در کنار خریدن وقت باوعده‌های دروغین خود تا مردن کامل دریاچه, همچنین نیز درصدد افزایش فشارهای مالی و اقتصادی به ملت آزربایجان میباشد. با افزایش مالیاتهای ۱۴ درصدی آزربایجان سرمایه دارن تورک آزربایجان را  به مناطق فارس با مالیات بسیار اندک میکشد و هروز دهات حاصل خیز و کشاورزنشین آزربایجان کویر شده و خالی‌ از سکنه میشوند و معادن آزربایجان تالان شده و به کارخانه‌ های کرمان  و اصفهان و یزد برده میشود,هرروز کارخانه‌‌های خصوصی سرمایه دارن تورک ورشکست شده و کارگران بیکار شده یا بی‌ حقوق مانده به مناطق فارس کوچ اجباری می‌کنند, دولت حتی به دست فروشی در آزربایجان هم تحمل نشان نمیدهد .

سوال جای تامل اینجاست!  ما ملت تورک,آیا با توجه به ماهیت فاشیستی و استعمار گری رژیم ایرانی‌ وهمچنین باتوجه به تجربه چندین ساله  آزربایجان از تاکتیکهای فریب کاری‌ رژیم در جهت اعمال بیشتر استعمارگری ,باید اعتراض‌های خود را وسیع کرده و برای زنده ماندن این نگین آزربایجان و مایه حیات میلیون‌های انسان و جاندار با رژیم وقلدران سپاه مبارزه کرده و غاصبان را وادار به عقب نشینی از این سیاست کثیف کنیم؟ یا اینکه به امید این وعده‌های تکراری و دروغین دل‌ خوش کرده و مایه روی سیاهی نسل‌های آینده خودمان باشیم؟
تجربه و تاریخ در طی‌ ۸۰ سال نشان داده  هم این رژیم و هم رژیم‌های سابق ایرانی‌ همیشه در مقابل اعتراضها‌ی ملی آزربایجان واراده ملی‌ ملت تورک , از سیاست‌های  اشغال گرانه خود عقب نشینی کرده اند , حتی در تاریخ با شکوه آزربایجان ثبت شده که با اراده ملی‌ ملت تورک ,اشغالگران مجبور به ترک آزربایجان هم شده اند.
به امید آزربایجانی آزاد ،مستقل, آباد و یک پارچه

یاشار اَر توران Yaşar Ərturan

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture