/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » ” نامه نخست وزیر پيشه ورى به در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد آزربایجان جنوبی “

” نامه نخست وزیر پيشه ورى به در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد آزربایجان جنوبی “

یکی از قدیم‌ترین ملت‌های دنیا ملت آزربایجان است, که صاحب یک تاریخ غنی ملی برای خود می‌باشد. در کشاکش سالیان طولانی‌ ،آزربایجان ،زبان ملی خود وعادت و رسوم و فرهنگ خود را محافظت کرده توانسته است آنها‌را حفظ کند. ظالمان ایرانی‌ توانسته اند آذربایجان را تحت سلطه حاکمیت‌های خود گرفته، ثروت ، دارایی‌های آزربایجان را با بی‌رحمی غارت وچپاول کنند.در نتیجه شهر‌ها و آبادی‌های آذربایجان از آبادانی و شکوفایی به حد ویرانی رسیده است .سیاست دولتی شوینیستی (کشور گشایی) حاکمان ایران ، هویت و موجودیت آزربایجانیان را بطور کامل انکار می‌کند.
برای آنکه زبان‌شان(ترکی) را از ملت آزربایجان بگیرند, از هرگونه عمل تحقیر آمیز علیه ملت آزربایجان دریغ نمیکنند, ولی‌ با این همه آزربایجان یک روز هم مبارزه خود برای رسیدن به آزادی را متوقف نکرد.
نمونه بارز و روشن این مبارزات حرکت ملی ستار خان – باقر خان – شیخ محمد خیابانی و جبش‌های دیگران است ، این انسان‌های جسور شجاع ,هم رهبر مبارزه، هم شهدای این مبارزه  آزادی‌خواه آذربایجان بودند.
پیروزی کشور‌های دموکراتیک بر فاشیسم خونریز، ملت آذربایجان را هم به حرکت در آورده و ملت شرایط جدیدی را خلق کرده است. امسال ۲۱ آذر(۱۲ دسامبر۱۹۴۵) ملت آذربایجان با وجود مقاومت ایستادگی رژیم تهران توانست بعد از سال‌های طولانی مبارزه کردن با پیروزی مبارزه خود را به پایان برساند .منطبق به منشور آتلانتیک ،(منشور ملل متحد ) حکومت ملّی آذربایجان در نتیجه مجلس ملی آذربایجان به وجود آمده است .
در آذربایجان بنا به اصول دموکراتیک حکومت ملّی آذربایجان تاسیس شده است و در مورد فعالیت‌های خود (دولت آذربایجان) به تمام دنیا
معلومات داده است. ملت ۵ ملیونی آزربایجان به کمک زبان ملی ،تاریخ، فرهنگ و ادبیات ملی خود درک کرد که یک ملت کامل در عصر معاصر کنونی می‌باشد و دیگر هیچ وقت زیرظلم حاکمیت‌ فارس نرفته ,ناله نخواهد کرد.

در ایران دیگر به زبان فارسی اجازه نخواهد داد به عنوان زبان آقا بالا سر ، سر ملیت‌های دیگر بایستد.تک تک افراد این ملت همانند یک شخص برای آزادی ملّی ، و دولت ملّی خود جان خود را فدا می‌کند.دولت جدید دموکراتیک آذربایجان (آذربایجان دموکراتیک میلی‌ جمهوریتی ) در زمان بسیار اندک تغیرات بسیار جدی از نظر اقتصادی ،اجتماعی، فرهنگی‌ ، انجام داده است آسایش امنیت داخلی‌ به تمام معنا برقرار است .
در اثر فعالیت‌های جدید دولت آذربایجان، ملت (آزربایجان) بعد از سال‌ها استعمار تازه به شرایط زندگی‌ یک انسان عادی دست یافته است. این هم نشان دهنده این است که خود ملت میتواند دولت ملی خود را محافظت و اداره کند. بوجود آمدن حکومت ملی آذربایجان با اراده ملی ملت آذربایجان بر اساس منشور آتلانتیک (اساس سازمان ملل امروزی) یعنی‌ بر اساس وعده قانون‌های دولت‌های دموکراتیک بزرگ ، یک واقعه غیر قابل انکار است.
ملت آذربایجان با مراجعه به مجمع عمومی سازمان ملل متحد تقاضا دارد ,موجودیت دولت ملی آذربایجان را به رسمیت شناخته و بدون دخالت دیگران ,حق تعیین سرنوشت آذربایجان را تضمین و حمایت کنند.
با تشکر و احترام
نخست وزیرحکومت ملّی آزربایجان/ میرجعفر پیشه‌وری

 ۲۸ ژانویه ۱۹۴۶- تبریز, آزربایجان “”

 

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture