/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » ولنتاین چیست؟ و ملت آزربایجان جنوبی چه تعریفی از این دارد / حسن قره داغلی

ولنتاین چیست؟ و ملت آزربایجان جنوبی چه تعریفی از این دارد / حسن قره داغلی

اوغوز تی وی:چند سالی است که ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) روز ولنتاین و خرید گل و عروسک ، شکلات و … در کشورمان باب شده است . اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این ولنتاین خوردنی یا پوشیدنی است، فقط می دانند که در این روز باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند.

ولنتاین چیست؟
در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده است به نام کلودیوس دوم . کلودیوس ، عقاید عجیبی داشت، از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد؛ از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قدغن می کند. کلودیوس به قدری بی رحم و فرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان نداشت. اما کشیشی به نام والنتیوس (ولنتاین)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبر دار می شود و دستور می دهد که ولنتاین را به زندان بیاندازند. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق با قلبی عاشق اعدام می شود. بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق.

همه اسم “ولنتاین” را شنیده اند و مراسم آن را مانند سایر بیگانگان بجا می آورند، ولی تا به حال اسم،، سونای،، به گوششان نخورده است. متاسفانه از آنجا که اغلب افسانه ها واسطوره ها در فرهنگ آزربایجان وترکها رو به فناست بنده لازم دانستم مطالبی خیلی مختصردر در مورد روز عشق در تاریخ ترکان عرض نمایم. سونای رسمی در آزربایجان است وشبی ازسال است که به اصطلاح به آن اعتدال پاییزی گفته میشود، شبی که روز و شب برابر میشوند و ماه کامل میشود که تقریبا شب آخرتابستان است که ممکن است چند روز دیرتر یا زودتر باشدکه آنهم بستگی به کامل شدن ماه دارد. این شب در تاریخ آزربایجان سونای نام دارد.. عشق ماه به خورشید.
عشقی که تمامی ندارد و ابدی است…
مشابه همین روز در میان آریایی ها اسپندارمذگان،، نام دارد که همان روز عشق است.. یوردومدا وار اوجا داغلار،، تاریخیمیز آغیز باغلار………حسن قره داغلی

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture