/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » پروفسور بلبل ممداف  یکی‌ از موسیقی دانان بزرگ آزربایجانی – ممد میانالی (داغلار اوغلو)

پروفسور بلبل ممداف  یکی‌ از موسیقی دانان بزرگ آزربایجانی – ممد میانالی (داغلار اوغلو)

اغوز تی‌وی :مرتضی رضااوغلو محمدوف، مشهور به بُلبُل یا بولبول (به تورکی آزربایجانی: بولبول ) (۲۲ ژوئیه ۱۸۹۷، خانباغی – ۲۶ دسامبر ۱۹۶۱)  هنرمند اوپرای و فلکوری و موسیقیدان بی‌نظیر آزربایجان ,محقق لقب افتخاری”خالق آرتسدی “, مکافات “لارئات” دولتی سال ۱۹۵۰ بود.

محمدوف، مشهور به بُلبُل ازساله  ۱۹۲۴ سولیسته  اوپرا و بالت تئاترآزربایجان بود. شاه اثر‌های موسیقی تورکی آزربایجان سوسن سنبل ”  یاخان دوکمه له ”   قارا گوزلر” ,” زیناللی” ,”سنسی”,”سوگیلی جانان“,” چال اوینا”,   “تصنیف سه گاه” هم  می توان  در اثرهای بولبول دید .

 شعر زیبای شاعر بزرگ آزربایجان نظامی گنجوی“سوگیلی جانان” با  آهنگسازی اوزیر حاجی بی‌او و صدای بولبول

 
یکی‌ از خلاقیت‌های بولبول این بود که سبک اوپرای ملی تورکی آزربایجانی ومتدد  خود  را بطور خیلی‌ جذاب و خوشایند و با رعایت قاعده ها با  اسلوبه وکاله ملی  ایتالیا در هم آیخت.در اثر‌های او می توان به آهنگهای کلاسیک اروپا و روس: کارمن”، “آلکو”، “ریقلتو و … اشاره کرد.
مرتضی رضااوغلو محمدوف، مشهور به بولبول در زمان خود یک هنرمند شناخته شده جهانی‌ بود و پلاک‌های وی در همه جای دنیا به فروش میرفت وی برنده بسیاری  از مدالها کوچک و بزرگ از فستیوال های موسیقی جهانی‌ بود چند نمونه  مدالهای که وی به دست آورده ,عبارت بود از”۲ بار مدال للین”, ۲ بار مدالی به نام “قیرمیزی ائمک بایراقی “, ” نشان شرف  ” ,” نشان   قاریبالدی  ایتالیا “و… .
نقشهایی که بولبول در صحنه اوپرا تئاترآزربایجان آفرید ,عبارت بود از 
 کوراوغلی (کوراوغلی، ا. حاجی‌بیف)
عسگر (آرشین مال آلان، ا. حاجی‌بیف)
شاه صنم
غریب (شاه‌صنم، ر.م. قلیر)
نظامی (نظامی، ا. بدلبیلی)
فرهاد (خسرو و شیرین، نظامی)
اصلان (وطن، ق. قارایف)
بلبل در آزربایجان جنوبی هم بسیار شناخته شده بود و مردم هنر وی را دوست داشتند  در اکثر منازل آزربایجانی‌ها کاستی از بولبول را می‌توان یافت.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture