/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » پشت پرده پروژه استقلال کردستان و یهودی خواندن کردها در عراق
چگونه اجازه تشکیل اسرائیل دوم درمنطقه اجرا می گردد؟؟!!! پیمان یاری آزربایجان تورکونون اوجا سئسی ? ? اوغوزتی‌وی OğuzTV ? @oguztv ???

پشت پرده پروژه استقلال کردستان و یهودی خواندن کردها در عراق

اوغوزتی وی:سفر مقامات عالیرتبه اقلیم کردستان به واشنگتن از جمله شرزار ماسانی، نماینده یهودیان در وزارت ادیان کردستان عراق، جهت درخواست کمک مالی در جنگ با داعش، بر این باور است که این اقدام در راستای تلاش جهت استقلال کردستان صورت می گیرد.

تسفی برئیل، تحلیلگر مسائل کشورهای عربی با انتشار مقاله ای در روزنامه هاآرتص رژیم صهونیستی نوشت: کردها از آرزوی دیرینه خود برای تشکیل کشور کردستان دست برنداشته و در صدد بهره گیری از یهودیان برای تحقق این هدف خود هستند.

برئیل در مقاله خود می گوید: تشکیل چنین کشوری با عدم موافقت سایر دولتها مواجه خواهد شد و مسیرهای هوایی آن مسدود بوده و شبکه برق آن که از ترکیه تغذیه می شود، با مشکل روبرو خواهد گردید و به نوشته روزنامه عربی 21، تجارت آن با ترکیه، عراق و ایران کاهش یافته و فروش نفت کردستان از طریق مرز ترکیه که هم اکنون 90 درصد از درآمدهای آن را تامین می کند، متوقف خواهد شد.

اما نمیتوان این آرزوهای آنها را نادیده گرفت. کردها به گونه ای رفتار می کنند که گویا بخشی از کشور عراق نیستند و با فشار به دولت آمریکا در پی ایجاد تغییرات در سیاستهای واشنگتن هستند.

وی با اشاره به سفر مقامات عالیرتبه اقلیم کردستان به واشنگتن از جمله شرزار ماسانی، نماینده یهودیان در وزارت ادیان کردستان عراق، جهت درخواست کمک مالی در جنگ با داعش، بر این باور است که این اقدام در راستای تلاش جهت استقلال کردستان صورت می گیرد.

این تحلیلگر مسائل کشورهای عربی با اشاره به تلاش کردها برای به دست آوردن حمایت یهودیان جهت استقلال کردستان می افزاید: هیات کردی همچنین با نمایندگان لابی یهودیان در واشنگتن دیدار کرده و از پوشش اسرائیل جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کرده است. وی تصریح میکند که کردها به قدرت لابی یهودی و توان رژیم صهونیستی در تاثیرگذاری بر سیاستهای آمریکا ایمان دارند بنابراین اقدام به اعمال فشار جهت برقراری رابطه میان این رژیم و کردها میکنند.

به نوشته روزنامه (عربی 21) برئیل اظهار می دارد: اربیل برای نخستین بار شاهد بزرگداشت هولوکاست بود که در آن نمایندگانی از کنسولگری روسیه، آمریکا و فرانسه و نیز ارمنستان حضور داشتند و اقدام به روشن کردن 6 شمع بمنظور بزرگداشت 6 میلیون نفر قربانی این حادثه کردند. همچنین برای اولین بار بود که نمایندگان ادیان مختلف با کلاههای مذهبی در این مراسم حاضر شدند.

علیرغم وجود اختلاف درباره تعداد یهودیان ساکن در اقلیم کردستان، دولت کردستان اقدام به اختصاص یک نهاد ویژه به یهودیان در وزارت ادیان همانند سایر اقلیت های دینی نموده است.

بر اساس آنچه که نویسنده مقاله مدعی شده است، هزاران نفر از یهودیان در طی دهها سال گذشته یا به دین اسلام گرویده اند و یا از تظاهر به دین یهود خودداری میکنند تا جایی که پژوهشگران اسرائیلی را بر آن داشته تا بگویند که اصلا در کردستان هیچ یهودی باقی نمانده است اما این باعث نشده که مریافن نقشبندی عنوان نکند که قصد ایجاد کنیسه و بازسازی محله یهودیان را در اربیل دارد.

این تحلیلگر مسائل کشور های عربی بر این باور است که این پیام مهمی بوده چرا که پس از پاکسازی قومی تورکمن‌ها و عرب‌ها در مناطق تحت حاکمیت اقلیم خانه‌های آنها به یهودیان واگذار شده است.

برئیل به نقل از یک روزنامه نگار کرد، می نویسد: همه چیز را میتوان حل کرد، بویژه آنکه علاوه بر روابط تاریخی کردستان با اسرائیل، به نفع اقلیم است که کردهای یهودی به آنجا بازگردند و با سرمایه گذاری خود باعث رشد اقتصادی آن شوند همچنین این ارتباط از نظر گسترش روابط میان اقلیم کردستان با جهان عرب حائز اهمیت خواهد بود. وی مقاله خود را اینگونه به پایان می برد که فقط باید منتظر افتتاح شعبه جنبش حباد و رستوران غذاهای حلال بود.

وی با اشاره به اظهارات مسرور بارزانی، رئیس شورای امنیت ملی اقلیم کردستان، که اخیرا در روزنامه واشنگتن پست منعکس شده بود می افزاید: این حق کردهاست که با عراق قطع رابطه کند زیرا عراق دولتی ناکام بوده و کمترین نقاط مشترک میان بغداد و اربیل برای آینده وجود دارد و ادامه تسلط عراق بر کردستان به معنی ادامه یافتن کشمکشهاست و استقلال تنها گزینه پیشرو است.

منبع : اندیشکده مطالعات یهود/ علی ساجد – کارشناس مطالعات غرب آسیا

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture