/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » پهلوانان فضای مجازی/ سعید صادقی فر

پهلوانان فضای مجازی/ سعید صادقی فر

اوغوز تی وی:فضای سایبر یا فضای مجازی اصطلاحی است که در دهه ی( 1980 ) وارد عرصه ی ادبیات علمی تخیلی شد و با توجه به رشد روز افزون آن در بین مردم این اصطلاح در دهه (1990) رایج تر گردید.امروزه فضای مجازی به دلیل بسط و گستردگی در کل دنیا به یکی از ضرورتهای روزمره ی انسان تبدیل شده است.به طوری که بدون کمک فضای مجازی و دنیای اینترنت نیازها و فعالیت های روزمره مردم عملا با مشکل مواجه خواهد شد. طبق یک تحقیقی که انجام شده است گفته می شود : در فضای مجازی به اندازه ی هزار میلیارد کتاب مطلب وجود دارد . اگر بخواهیم فضای مجازی را آسیب شناسی نماییم می توانیم بگوییم : فضای مجازی از یک سو بزرگ ترین تهدید و از سویی دیگر بزرگترین فرصت برای جوامع نسل سومی می باشد. آمارهای جهانی نشان می دهند که اکثر کشورهای توسعه یافته ، بیشتر تهدیدات اینترنت را تبدیل به فرصت کرده و برخی از تهدیدات آن را کنترل وتا حدودی از بین برده اند.

یکی از گروه هایی که بیشترین سود را از امکانات فضای مجازی می برند فعالین و گروههای اجتماعی و سیاسی هستند مخصوصا در کشورهایی که فضای بسته سیاسی در آن حاکم بوده و انحصار وسایل ارتباط جمعی در دست حاکمان ارتباط این افراد با مخاطبان و هواداران را محدود نموده است و فضای مجازی این امکان را به فعالین اجتماعی سیاسی می دهد از دیوار بلند انحصارگرایی حاکمان عبور کنند.
اما در این میان هستند کسانی که خود را در فضای مجازی وتخیلی غرق کرده اند آنانی که پس از طرد شدن و یا سرخوردگی از فضای حقیقی به دلیل اشتباهات فاحششان و یا عدم تحمل سختی های فضای حقیقی خود را در منجلاب فضای مجازی غوطه ور که هیچ بلکه غرق کرده اند . این گونه افراد را بایستی بیمار نامید یک بیمار روانی آن هم از نوع ژنتیکی و جهش یافته، که می توانند در فضای مجازی برای جوانان کنجکاو و کم تجربه بزرگ ترین تهدید به حساب آیند . این گونه اشخاص از واقعیت های فضای حقیقی به نوعی سرخورده شده اند که می خواهند عقده های ناشی از سرخوردگی خود را در فضای مجازی خالی کنند و به همین دلیل است که خود را پهلوانان فضای مجازی می دانند.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم در کشورهای توسعه یافته و غربی از فضای مجازی بیشتر برای خبررسانی ، بسط اطلاعات وتوسعه ی اقتصادی ،ایجاد کسب و کار و تبلیغ آن و ….استفاده می کنند یعنی تهدیدات فضای مجازی را به گونه ای تحسین بر انگیز تبدیل به فرصت کرده اند،اما دراینجا این فرآیند به نوعی برعکس است برای مثال در شبکه ی اجتماعی تلگرام که در ایران بیش از 14 میلیون مخاطب دارد هستند اشخاصی که اقدام به راه اندازی گروه ها و کانال های تلگرامی می کنند برخی هم از این کانال ها نهایت استفاده را می کنند و با ایجاد کانال های تلگرامی برای خود عنوان شغلی تعریف می کنند و تلگرام را به عنوان منبع سود آور تبدیل و کسب درآمد می کنند . برخی هم آشکارا تفکرات متوهمانه و مغرضانه خود را ترویج می دهند و یا به گونه ای خود و منویاتشان را تبلیغ می کنند .

ذهن بیمار، بزرگترین تهدید برای فضای مجازی است این تهدید به گونه ای است که فضای حقیقی را هم مسموم میکند . درچند سال اخیرتعداد چنین افرادی به طور محسوسی افزایش یافته و روز به روز هم بر تعدادشان افزوده می گردد. از ویژگی های بارز افراد متوهم و پهلوانان فضای مجازی (بیمار) می توان به موارد زیر اشاره نمود:

در تلگرام بیشتر مواقع آنلاین هستند – خود را تئوریسین و نظریه پرداز می دانند – در گذشته هیچ گونه سابقه ی فعالیت در هیچ ضمینه ای (فرهنگی ، اجتماعی ،سیاسی و…)نداشته اند – هیچگونه سابقه ی مقاله نویسی و نظریه پردازی هم نداشته اند – استعداد هایشان به یکباره در فضای مجازی شکوفا شده است – اگر اشتباهات و معایب آنها را آشکار گردد یا سوالاتی پرسیده شود که بنیان فکری و عقلانی آنها را بلرزاند،پاسخ نمی دهند که هیچ بلکه به اصطلاح خودشان ریموو(remov ) می کنند – خود را از یک جنبش، حزب ، گروه و یا به اصطلاح جریان فکری می دانند اما عمدتا به ضرر آن جریان فکری می اندیشند – بیشتر نوشته های انتقادی می نویسند و بیشتر انتقادهایشان مربوط به مسائل و مشکلاتیست که اصلا وجود خراجی ندارد یا اگر هست همانگونه که وجود دارد به تصویر کشیده نمی شود و با انتقاد ها از مشکلات خود ساخته سبب بروز تنش در بین فعالینی می کند که خود را به آن منتسب کرده است.خود را اپوزوسیون جریان می دانند و دیگر منتقدان را عوامل تخریب ، اما نمی دانند با این کارشان استعداد ستون پنجم آنها شکوفا می شود و ….

جمله ی معروفی است که می گوید : گوسفند هر رنگی که باشد باز هم گوسفند است ، اگر عقاید آدمی احمقانه باشد با کراوات و کت و شلوار روشن فکر نمی شود .یعنی هر چه قدر تفکرات مسموم و متوهمانه داشته باشیم نمی توانیم خود را در جلد یک روشن فکر منتقد در آوریم. سخن من برای آن دسته از کسانی است که می خواهند برای هر جر

یان ایدوئولوژیکی، جریانهای موازی خلق کنند اما به گونه ای ضعیف و قابل مشخص .برای هیچ یک از تفکرات ایدئولوژیکی جریان موازی وجود ندارد جریانهای موازی را انسانهای متوهم و ذهن های بیمار خلق میکنند در کل جریان موازی در دنیای رئالیستی وجود خارجی ندارد ، اگر هم وجود داشته باشد آن جهان موازیست.

هگل می گوید : سن کنونی خود را از تاریخ امروز کم کنید می رسید به آن شمایی که در آن زمان مشغول متولد شدن از شکم مادر بوده است آن شما اکنون کجاست ؟ این یعنی جهان های موازی. تمام احتمالات ممکن واقعا اتفاق می افتند ولی هر کدام در یکی از جهان های موازی.باید بگوئیم پهلوانان فضای مجازی خود را در باتلاق تکبر و توهمات اکسپرسیونیستی غرق کرده اند پهلوانانی که از فضای رئالیستی دوری می کنند و بحث را به فضای تخیل و مجازی می کشانند .

می گویند فضای مجازی آینه ی فضای حقیقی است ؛ اما این آینه ها ،آینه های محدب یا کوژی هستند که تصاویر را همگرا( متمرکز ) کرده و آن را واگرا پخش می کنند و تصویر حقیقی را شبیه حقیقت بازتاب نمی کنند . یعنی در فضای مجازی یک شخص می تواند بدون نگاه کردن به حالت و فرم صورت شما و در پشت پرده مطالبی را بنویسد که در دنیا واقعی نمی تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و از خود واقعی اش فاصله پیدا می کند .شخصی که در فضای مجازی فعالیت می کند , از فضای حقیقی دوری می جوید ، انرژی راستین او رفته رفته از بین خواهد رفت و بقایای انرژی خود را در فضای مجازی از دست خواهد داد.

سعید صادقی فر

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture