/  
صفحه اصلی‌ » یادشت‌های روز » امروز سال روز تولد ابوالفضل ائلچی‌بَئی رهبر بزرگ آزربایجان میباشد.

امروز سال روز تولد ابوالفضل ائلچی‌بَئی رهبر بزرگ آزربایجان میباشد.

اوغوزتی‌وی:امروز بیست و چهارم ماه ژوئن ۷۹ مین سالگرد تولد رهبر بزرگ آزربایجان “ابوالفضل ائلچی‌بَئی” می باشد.ابوالفضل ائلچی بئی  پیشوای فقید و دانای آزربایجان  , سیاست‌مدار ملی‌ گرا ویکی از مخالفان و مبارزان علیه اشغالگری روس وایرانی‌(فارس)بود .

“ابوالفضل ائلچی‌‌بی” ۲۴ ژوئن سال ۱۹۳۸ در روستای “کرکی” نخجوان دیده به جهان گشود. پدرش “قدیر قولو” اهل آزربایجان‌جنوبی و مادرش از تورک‌های آناتولی (تورکیه) بود.

پدر ائلچی‌بَئی در سال ۱۹۴۳ در جنگ جهانی دوم شرکت کرده و دیگر خبری از وی نشد. ابوالفضل بین سالهای ۱۹۵۷-۱۹۶۲ میلادی در دانشگاه دولتی آزربایجان و در دانشکده ” زبانهای شرق ” در رشته زبان عربی تحصیل کرد و در همان سالها در دانشکده محل تحصیل خود ” کانون تاریخ شناسی آزربایجان ” را تاسیس نمود.
وی در طی سالهای ۱۹۶۳-۱۹۶۴ به عنوان مترجم در کشور مصر فعالیت داشت و در سال ۱۹۷۱ برای استقلال آزربایجان فعالیت خود را شروع کرد که بر اثر همین فعالیت در سال ۱۹۷۵ به اتهام ملی‌‌گرایی به یک سال و نیم حبس محکوم گردید.
وی رهبر حزب جبهه  ملی خلق آذربایجان  بود.ابوالفضل ائلچی‌‌بَی بعنوان رهبر استقلال طلب آزربایجان شناخته میشود که با فعالیت‌های خود توانست افکار مردم آزربایجان شمالی را به سمت استقلال از شوروی سابق سوق دهد و در این راه موفق شد.جمهوری آذربایجان شمالی پایه گذار نخستین حکومت سکولار و جمهوری در جهان شرق به شمار می آید؛ در روز ۲۸ می ۱۹۱۸آذربایجان با عنوان “جمهوری دمکراتیک آذربایجان” توسط محمدامین رسولزاده رهبر حزب مساوات اعلام استقلال کرد. این جمهوری پس از دو سال با یورش وحشیانه ارتش سرخ شوروی به پایان رسید. سرانجام با کوشش های جبهه  ملی خلق آذربایجان,ائلچی‌بَی آذربایجان شمالی را دوباره به جمهوری مستقل تبدیل کرد.در نخستین انتخابات پس از استقلال،ائلچی‌بَئی با کسب حدود ۶۰ درصد آرا به عنوان رئیس جمهور آذربایجان انتخاب شد.

او یکی از رهبرانی بود که نظر ویژه‌ای به آزربایجان‌جنوبی داشت و تشکیل آزربایجان بزرگ و یکپارچه از آرزوهای او بود. این رهبر فقید آزربایجان به همین دلیل در میان فعالین حرکت ملی آزربایجان جنوبی نیز از احترام و جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.او درطول مبارزه خود وهمچنین  در طول رهبری بر حرکت ملی‌ آزربایجان و حتی  در مقام ریاست جمهوری خود خواستار استقلال آذربایجان جنوبی از اشغال ایران و الحاق۲ آزربایجان تجزیه شده بهم  بود .مبارزه وی بر اساس برپایی تمامیت اراضی‌ آزربایجان تجزیه شده  و حق استقلال ملی‌ تورکان آزربایجان گذاشته شده بود و با سخنرانی‌‌های افشا کننده علیه اشغالگری ایرانی‌ و حقوق چپاول شده ۳۰ میلیون تورک در آزربایجان جنوبی و گرفتن تصمیمات ملی‌ در این خصوص به عنوان مقام رئیس جمهور باعث  بیداری ملی‌ تورک ‌های آذربایجان جنوبی از اسیمیلاسیون فارسی می‌گردید.

 

ائلچی‌بَی راه و مبارزه خود را در ۳ کلمه خلاصه میکرد: (ميلتلشمه , دؤولتلشمه, بوتؤولشمه)  ملت شدن و ملی‌ شدن- دولت شدن- آزربایجان واحد و یکپارچه شدن
در زمان ریاست جمهوری وی بسیاری از فعالین آزربایجان جنوبی به آزربایجان شمالی سرازیر شدند  بئی آنها‌را نتنها با آغوش باز قبول میکرد بلکه آنها‌را در مقام‌های مشاوران خود در کابینه خود داخل میکرد .وی سازمان(بوتوو آزربایجان بیرلیی)” اتحاد آزربایجان تک پارچه” را ایجاد کرد و در مقام‌های بالا آن تورکان آزربایجان جنوبی را قرار داد.
میشود وی را اولین تئوریسین سیاسی برای ایجاد  آزربایجان یک پارچه و واحد  در طی‌ ۲۰۰ سال گذشته بعد از تجزیه آزربایجان نامید .
گرچه در جمهوری خلق و دموکراتیک آزربایجان شمالی در سال ۱۹۱۸  به رهبری محمد امین رسول زاده  برای اولین بار نقشه آزربایجان تکپارچه تهیه شد ودر کابینه دولت این جمهوری,  آزربایجانیان از دو سوی آراز هم به چشم میخورد و نخست وزیر این کابینه اهل خوی فتحعلی خان خوی لؤ (خویسکی)بود, ولی‌ این فعالیت‌ها هنوز آنچنان جنبه تئوریک نداشت و فعالیت‌های سیاسی آنها هم بعد ۲۳ ماه با  اشغال آزربایجان شمالی و سرنگونی جمهوری دمکراتیک آزربایجان توسط   بلشویک‌ها روس ناتمام ماند.
ائلچی‌بَی کتاب “بوتوو آزربایجان یولوندا” (در راه آزربایجان یک پارچه )را هم در خصوص لزوم و چگونگی ایجاد آزربایجان تک پارچه نوشت  که کتاب در آزربایجان جنوبی با الفابت عربی‌(زبان تورکی با الفابت عربی‌) چندین هزاربار بصورت زیرزمینی نشر پیدا کرد, و امروز در عصر اینترنت پی‌دی‌اف این کتاب یکی‌ از کتاب‌های پر دانلود در بین نسل جدید آزربایجانی‌هاست.امروزه فایل‌های صوتی و تصویری سخنرانی‌های وی در دست جوانان آزربایجان جنوبی به عنوان الگو و رهبر ملی‌-سیاسی خود دست بدست میگردد.

شاخه خبری اوغوز مدیا یاد و خاطره این پیشوای بزرگ آذربایجان را گرامی‌ می‌دارد
روحش شاد, یاد و نامش گرامی‌,راهش جاوید و پیروز باد
اوغوز مدیا

 

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture