/  
صفحه اصلی‌ » یادشت‌های روز » عید همبستگی تورکان آزربایجان بر ملت بزرگ تورک مبارک باد

عید همبستگی تورکان آزربایجان بر ملت بزرگ تورک مبارک باد

اوغوز تی وی:امروز31دسامبر مصادف با ۱۱ دیماه روز همبستگی ملی  تمامی تورکان آزربایجان در اقصی نقاط دنیا می باشد. این روز در تقویم رسمی و دولتی آزربایجان شمالی به عنوان جشن ملی گنجانده شده و همه ساله با مراسم باشکوهی بزرگ داشته می شود، تورکان آزربایجان جنوبی به دلیل تحت اشغال بودن در مرزهای ایران به صورت مخفیانه و غیر رسمی این روز را با تبریک گفتن به همدگیرو پخش شیرینی و … بزرگ می دارند.

در سال ۱۳۶۸ مصادف با۱۹۸۹ در آخرین روزهای حکومت اشغالگر اتحاد جماهیر شوروی تورکان آزربایجان که در دو سوی رود آراز (ارس) در سیستم های توتالیتار ایران  و شوروی محبوس بودند طی حرکتی به سوی نقطه مرزی دو آزربایجان جنوبی و شمالی  سرازیر شده و با گشودن سیم خاردارهای مرز و دیدار با خانواده، آشنایان و .. در دیگر سوی رود آراز همبستگی و همدلی خلق تورک آزربایجان را به تصویر کشیدند. 
اولین بار در ماه دسامبر سال ۱۹۸۹در کنفرانسی که در شهر استانبول در مورد خلق های ملت تورک دنیا برگزار شده بود مشخص شد که این روز همه ساله با نام روز تورکان آزربایجانی دنیا بزرگ داشته شده و به عنوان عید ملی برگزار شود.
مردم تورک دو سوی آراز برای حسرت جدائی نصفه دیگر خود طی سالهای گذشته ترانه های فلکوریک، داستانها و … بسیاری را به تصویر کشیده اند. همیشه حسرت نیمه دیگر تورکان آزربایجان زنده بود به طوریکه نام تبریز را در آزربایجان شمالی بر روی کودکان خود می گذارند تا تبریز در یادشان زنده باشد. 
کارکنان و مدیریت اغوز مدیا نیز به نوبه خود این عید ملی را به ملت ۵۰ ملیونی تورکان آزربایجانی دنیا تبریک و تهنیت می گوید.
جانیمیزلا باغلییق بو توپراغا، بو ائله
سیرالانیب داغ کیمی، وئرک گه ل ال اله
گه ل باجیم، گه ل قارداشیم، بیر اولاق، یوموروق اولاق
سینه سی داغیلماسین، بولونمه سین بو توپراق
یاشا … یاشا … یاشا آزربایجان
یاشا … یاشا … مینم تورک خالقیم
 
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture